Niezrozumiała decyzja ratusza ws. Centrum dla Ukraińców

Karolina Wiśniewska    2014-03-03 08:47:23

Po tygodniu od uruchomienia specjalnego Centrum dla Ukraińców, ratusz zdecydował się na jego zamknięcie. Decyzja władz miasta jest zaskakująca. Funkcjonujący przez tydzień punkt cieszył się bowiem sporą popularnością, a sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej niepokojąca.

Znajdujące się w dawnej siedzibie „Krytyki Politycznej” przy ul. Nowy Świat 63 Centrum dla Ukraińców miało służyć wszelką pomocą prawną, psychologiczną, medyczną, itp. Zgodnie z założeniem – służyło. Uruchomione 21 lutego miejsce cieszyło się niemałym zainteresowaniem, a pracujący tam eksperci udzielili w ciągu ostatnich dni ponad czterystu porad i konsultacji. Decyzja o zamknięciu Centrum jest więc zaskakująca, a wobec narastającego napięcia na Krymie, wyraźnie przedwczesna.

Zamknięte tylko na chwilę?

Sama pani Prezydent przekonywała, że punkt pomocy dla Ukraińców doskonale się sprawdził. – Liczba zgłoszeń jakie napłynęły do Centrum pokazuje, że był on bardzo potrzebny – mówiła – W tym najgorszym dla nich czasie, obywatele Ukrainy mogli poczuć, że są osoby gotowe udzielić im szybkiego i skutecznego wsparcia. Nasuwa się więc pytanie: czy owe wsparcie nie będzie już potrzebne? W minionym tygodniu za naszą wschodnią granicą zaszło wiele znaczących zmian politycznych. Wydarzenia rozgrywające się na Krymie udowadniają jednak, że sytuacja jest bardzo niespokojna, a sami Ukraińcy mogą wkrótce potrzebować pomocy znacznie bardziej. Istnienie Centrum jest więc jak najbardziej uzasadnione.

Zamykając punkt znajdujący się na Nowym Świecie, Urząd Miasta przekonuje, że wszelkie pytania i informacje nadal będą dostępne drogą telefoniczną lub mailową. Zaproponowane rozwiązanie nie do końca podobają się jednak tym, którzy przez ostatnie dni pracowali w Centrum. Po pomoc często zwracali się ludzie zwyczajnie nieradzący sobie z wydarzeniami mającymi miejsce w ich kraju. Rozgoryczeni bezradnością, przychodzili nie tylko po konkretne, formalne informacje, ale przede wszystkim po wsparcie psychologiczne. W takich sytuacjach kontakt telefoniczny czy mailowy to zdecydowanie za mało. 

Odpierając wszelkie zarzuty Ratusz przekonuje, że specjalny punkt może być na nowo uruchomiony. Decyzja o zamknięciu, spowodowana przekonaniem, że sytuacja na Ukrainie jest ustabilizowana – nie jest ostateczna. – Na bieżąco obserwujemy sytuację na Ukrainie. Będziemy reagować w zależności od potrzeb. Jeśli okaże się, że centrum w pierwotnej formule znów jest niezbędne, to w porozumieniu z wojewodą i innymi służbami błyskawicznie wznowimy jego prace – przekonuje w rozmowie z portalem gazeta.pl rzecznik Urzędu Miasta, Bartosz Milczarczyk.

Manifestacje w geście solidarności

Tymczasem przed ambasadą Rosji na ul. Belwederskiej w ciągu ostatnich dwóch dni odbywały się manifestacje, których celem było zademonstrowanie sprzeciwu wobec planowanej przez Władimira Putina interwencji zbrojnej. Wczorajsza pikieta rozpoczęta w samo południe zgromadziła ponad 200 osób, którzy powiewając niebiesko-żółtymi flagami skandowali hasło: „Putin! Ręce precz od Krymu!”.

Pod ambasadę w dużej mierze przychodzą mieszkający w Polsce Ukraińcy, ale równie tłumnie przybywają także warszawiacy. To już kolejny tydzień, kiedy w ten sposób pokazują swoje duchowe wsparcie. Z pozoru może się wydawać, że nic ono nie pomoże. Faktycznie jednak, dla samych Ukraińców z pewnością jest niezwykle ważne. Tak jak nieprzerwane funkcjonowanie Centrum.

 

Źródło zdjęcia: http://facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 

ZOBACZ TAKŻE:

Kijów-Warszawa. Wspólna sprawa! 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historyczno-polityczne wsparcie na UW: Płużański vs. Wierzbicki

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...