Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta stolicy?

Paweł Krulikowski    2014-03-06 08:40:30

Do wyborów pozostało jeszcze 9 miesięcy, ale wyraźnie domyka się już lista kandydatów, którzy jesienią zmierzą się w walce stanowisko Prezydenta stolicy. Według naszych ustaleń reprezentantem Prawa i Sprawiedliwości, który rzuci rękawicę Hannie Gronkiewicz-Waltz, będzie Jacek Sasin.

Jeden z trzech

Wielu politycznych komentatorów zastanawiało się nad potencjalną kandydaturą PiS w stolicy. Część z nich wyraźnie wskazywała na profesora Piotra Glińskiego, inni spekulowali na temat Mariusza Kamińskiego. Tymczasem, jak mówią „Polityce Warszawskiej” działacze stołecznego Prawa i Sprawiedliwości – niemal pewny jest start byłego ministra w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kalkulacja jest prosta. Piotr Gliński zdecydowanie „przejadł się” wyborcom, jego wizerunek został w ostatnim czasie zdecydowanie zbyt mocno wyeksploatowany. Profesor ma się jeszcze partii przydać, ale nie jako „żelazny kandydat” na każde potencjalne stanowisko, a jako człowiek z konkretną misją w przyszłym roku. Podobnie rzecz ma się z Mariuszem Kamińskim, szefem warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Na dwa najbliższe „wyborcze” lata przed byłym szefem CBA stoją inne odpowiedzialne zadania. Ponieważ innych kandydatów nigdy nie brano poważnie pod uwagę, stąd w grze pozostał Jacek Sasin. – To jest obecnie najczęściej powtarzane nazwisko w kontekście wyborów prezydenckich. W zasadzie, jedyne nazwisko – mówi nam jeden z warszawskich liderów PiS.

Urzędnik, burmistrz, wojewoda, poseł…

Sasina do kandydowania na najważniejszy urząd w stolicy predystynuje życiorys, bezwzględnie związany z Warszawą. Urodzony w stolicy, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Na koncie ma spore doświadczenie zarówno urzędnicze jak i samorządowe. Był zastępcą burmistrza dzielnicy Śródmieście, powołano go na stanowisko burmistrza dzielnicy Praga Północ (ostatecznie nie przyjął tego urzędu). Popularność zdobył najpierw jako wojewoda mazowiecki (Hanna Gronkiewicz-Waltz z pewnością pamięta Sasina jako tego, który wydał zarządzenie wygaszające jej prezydencki mandat), a następnie zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Ściśle współpracował z śp. Lechem Kaczyńskim. W 2011 roku został posłem.

Konkurencja nie śpi

Sasin jest ostatnią (lub przedostatnią) niewiadomą, jeśli chodzi o personalia najbliższych wyborów na Prezydenta Warszawy. Platforma Obywatelska nominuje po raz trzeci Hannę Gronkiewicz-Waltz. SLD jako pierwszy zaprezentował Sebastiana Wierzbickiego, wiceprzewodniczącego Rady Warszawy. Twój Ruch zapewne wskaże na posła Andrzeja Rozenka. Po prawej stronie – Polska Razem Jarosława Gowina prawdopodobnie wyśle do boju Pawła Poncyljusza, a Solidarna Polska postawi na Ludwika Dorna. Zagadkowe będą posunięcia Kongresu Nowej Prawicy, gdzie naturalnym kandydatem powinien być Janusz Korwin-Mikke, chyba że uda mu się zdobyć mandat do Parlamentu Europejskiego ze Śląska. Podobne dylematy dotkną także Republikanów. W tym przypadku wszystko zależy od tego czy stowarzyszenie pójdzie do wyborów europejskich z KNP czy nie. Jeśli do porozumienia ostatecznie nie dojdzie i Republikanie stworzą odrębny komitet, pewnym kandydatem na prezydenta stolicy będzie Przemysław Wipler. Na wyborczej karcie pojawi się też zapewne nazwisko jednego z liderów WWS, inicjatora ubiegłorocznego referendum, Piotra Guziała. Swój start rozważa wreszcie znana miejska aktywistka Joanna Erbel, którą mieliby poprzeć Zieloni. Z niewiadomych pozostaje więc tylko kandydat PSL, choć spokojnie możemy założyć, że nazwisko to nie rozgrzeje umysłów i serc warszawiaków.

Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci?

W stolicy zapowiadają się niezwykle interesujące wybory. PiS wystawia mocnego gracza, choć z pewnością część wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego może czuć pewien niedosyt. Trudno cokolwiek zarzucić Jackowi Sasinowi, ale trudno też spodziewać się, aby podjął równorzędną walkę z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Przy obecnym rozdrobnieniu prawicy w Warszawie, o dobry wynik będzie bardzo ciężko. Swojej szansy politycy prawicy mogą upatrywać w drugiej turze, o ile pierwszą potraktowaliby jak prawybory. Problem w tym, że druga tura dla polityka prawicy to także nic pewnego. Ciekawą i różnorodną ofertę przedstawia bowiem lewica. Najmocniejszym kandydatem był dotąd Ryszard Kalisz, który jak się jednak okazało wyżej stawia europarlament niż fotel prezydenta Warszawy. W tym swojej szansy może upatrywać intensywnie promujący się Sebastian Wierzbicki z SLD, z którym powalczą wspomniani wyżej Guział, Rozenek i Erbel. Na razie sondaże są bezlitosne dla całej warszawskiej opozycji i wskazują na trzecie zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do jesieni jednak jeszcze bardzo daleko, a dynamika procesów politycznych dopiero się rozkręca.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...