PO odsłania wyborcze karty

Karolina Wiśniewska    2014-03-05 19:33:57

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Za niespełna trzy miesiące Polacy zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy w Brukseli. Najwyższa pora porzucić luźne spekulacje i przyjrzeć się nazwiskom prawdziwych kandydatów. Polityczne karty oficjalnie odsłoniły już m.in.: SLD, Europa Plus TR i Partia Zieloni. Nieoficjalnie robi to także największy wygrany poprzednich wyborów: Platforma Obywatelska. Czy z Danutą Huebner i Julią Piterą uda się powtórzyć sukces?

Wybory do Europarlamentu kryją w sobie wiele zagadek, zarówno dla polityków, jak i obserwatorów sceny politycznej. Szczególnie istotną rolę pełni trudna do przewidzenia frekwencja wyborcza, która bezpośrednio wpływa na liczbę zakwalifikowanych mandatów w danym okręgu. W roku 2009 blisko trzydzieści dziewięc procent uprawnionych do głosowania wyborców przyczyniło się do tego, że Warszawę reprezentuje dzisiaj pięcioro europosłów. Zgodnie z przewidywaniami, w maju ich liczba może zwiększyć się nawet do siedmiu. Różnica być może niewielka, ale przecież w każdej walce (a w tej politycznej szczególnie) wszystkie dodatkowe trofea są "na wagę złota". Wybór kandydatów musi być zatem bardzo dokładnie przemyślany. Zwłaszcza jeśli – tak jak w przypadku Platformy Obywatelskiej – gra toczy się o utrzymanie zwycięskiej pozycji. Wczoraj źródła mazowieckich struktur partii nieoficjalnie ujawniły nazwiska osób, które w owej grze wezmą udział.

Listy kandydatów do Europarlamentu nie zostały jeszcze ostatecznie potwierdzone przez radę krajową PO, ale pierwsze miejsce w Warszawie dla Danuty Huebner jest niemal pewne. Wybór byłej unijnej komisarz nie budzi zaskoczenia. W roku 2009 zdobyła w swoim okręgu najwięcej głosów i w nadchodzących wyborach także o miejsce w PE obawiać się raczej nie musi. Obok niej na warszawskiej liście znaleźć się mają również: Dariusz Rosati – europoseł poprzedniej kadencji (w latach 2004-2009), aktualnie szef sejmowej komisji ds. finansów publicznych, obecni europosłowie, tj. Paweł Zalewski i Tadeusz Ross, posłanki Alicja Dąbrowska i Alicja Olechowska, a także wiceprezes PZPN Roman Kosecki.

O ile pozycja pani Huebner praktycznie nie budzi wątpliwości, kolejność pozostałych kandydatów pozostaje nadal sferze spekulacji. Zgodnie z przewidywaniami, Platforma zdobędzie w Warszawie pewne dwa mandaty. Trzecie zaś stoi pod dużym znakiem zapytania. Zatem nazwisko, które znajdzie się a drugim miejscu listy jest równie ważne. Ono zadecyduje o ewentualnej reelekcji Pawła Zalewskiego bądź o „europoselskim” powrocie po pięcioletniej przerwie Dariusza Rosatiego.

W Parlamencie Europejskim powinni się w pierwszej kolejności znaleźć ci europosłowie, których działalność jest pozytywnie oceniana przez wyborców, a dodatkowo cieszą się autorytetem w środowisku międzynarodowym – przyznaje w rozmowie z naszym portalem poseł PO Michał Szczerba – ich ponowny wybór byłby kontynuacją dotychczasowej, bardzo dobrej pracy. Przyznaje, że bardzo chciałbym, aby w PE znalazł się ponownie Paweł Zalewski, którego zaangażowanie w tematy Partnerstwa Wschodniego i sprawy na Ukrainie oceniam bardzo wysoko – dodaje.

Zgodnie z oficjalnym przekazem partyjnych struktur, mazowiecka lista Platformy nie ma jeszcze swojego lidera. Najbardziej prawdopodobną kandydatką do tej roli jest obecnie Julia Pitera – pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją. Tak też przewiduje poseł Michał Szczerba – biorąc pod uwagę fakt, że pani Pitera jest parlamentarzystką, byłym ministrem i przewodniczącą ważnej komisji w Sejmie, podejrzewam, że właśnie ona będzie „jedynką”. Jednoznacznie pozytywnie oceniam też pracę europoseł Jolanty Hibner, szczególnie w zakresie tematów środowiska i polityki energetycznej. – deklaruje. Oprócz wymienionych kandydatek, w grę wchodzi również wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który w 2009 roku próbował już swych sił w walce o europoselski tytuł. Jak widać – bezskutecznie. Mimo pierwszego miejsca na liście nie udało mu się zdobyć wystarczającego poparcia i niewiele wskazuje na to, aby rokowania pana wojewody uległy w ostatnich pięciu latach tak znacznej poprawie.

Okręg Warszawa II, czyli całe Mazowsze (wyłączając samą stolicę oraz okalające je powiaty) nie należy do bastionów PO. W poprzednich wyborach trzeci i zarazem ostatni mandat zdobyła wspomniana już Jolanta Hibner (która de facto także będzie starała się o reelekcję). Trudno przewidzieć, jaki wynik przyniesie majowe głosowanie. Po wczorajszym ujawnieniu nazwisk, mazowiecka konkurencja PO „zaciera ręce” i zakłada, że wchodzi do gry. Chyba nieco przedwcześnie, bo chociaż wyborcy już nie powinni pomylić pani Hibner z Huebner, specyficzna ordynacja Platformie minimum jeden mandat na Mazowszu gwarantuje.

Jak powiedział wczoraj sekretarz mazowieckiej PO Marcin Kierwiński – w sprawie kolejności nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, zarówno jeśli chodzi o Mazowsze, jak i o samą Warszawę. Struktury regionalne proponują dziesięcu kandydatów – w kolejności alfabetycznej. O tym, kto uzyska jaką pozycję, decyduje zarząd partii. Końcowe listy zostaną zatwierdzone przez radę krajową 22 marca.

Dla każdej partii majowe głosowanie jest niezwykle ważne. Każda bowiem pragnie udowodnić coś sobie, swoim wyborcom oraz przeciwnikom. Jednak przed Platformą Obywatelską stoi szczególnie trudne zadanie. Ugrupowanie będące wielkim wygranym poprzednich wyborów straciło swoją silną pozycję oraz poparcie niemałej ilości wyborców. Trudno przewidzieć na ile uda mu się je odbudować. Eurowybory to ważny sprawdzian polityczny, do którego należy się solidnie przygotować. Niektórzy faktycznie to robią i robili, inni zaś – tak jak to często z owymi sprawdzianami bywa – pozostawili go na ostatnią chwilę. O tym czy uda się w tak krótkim czasie nadrobić zaległości przekonamy się 25 maja.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://facebook.com/PlatformaObywatelska

Źródło zdjęcia w tekście: https://facebook.com/danuta.hubner

 

ZOBACZ TAKŻE:

Poboży na niedzielę: Europosłowie z Warszawy

Janusz Palikot: Europa Plus rozpoczyna kampanię totalną

Zielone listy do Parlamentu Europejskiego

Pitera: Nie znam Marcinkowskiego

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...