Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Paweł Krulikowski    2014-03-07 08:22:30

Na LXXVII Sesji Rady m. st. Warszawy jednogłośnie przyjęty został projekt uhonorowania pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Od kilku miesięcy walczyli o to działacze stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”.

Po 7 miesiącach od rozpoczęcia starań, Witold Pilecki, wojenny bohater, żołnierz Armii Krajowej, kawalerzysta Wojska Polskiego, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz doczekał się symbolicznego uznania w postaci pomnika. Monument stanie na Żoliborzu, przy alei Wojska Polskiego. Wnioskodawcą i pomysłodawcą takiego pomysłu było stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” przy wsparciu serwisu „Red is Bad”, części radnych oraz córki rotmistrza Zofii. Przypomnijmy, że pomysł budził niemałe emocje – przedstawiciele PiS proponowali, by pomnikiem Pileckiego zastąpić niechlubnych Czterech Śpiących, czyli „Pomnik braterstwa broni”. Bezskutecznie, przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowała zarówno lewica, zaś ze względu na niezdrowe emocje społeczne, gorąco odradzała takie rozwiązanie również sama córka bohatera.

Ostatecznie na wczorajszej sesji rady miasta, w pierwszym merytorycznym punkcie obrad przegłosowano wniosek. Wszyscy obecni na sali radni (53 osoby) poparli pomysł. Jak mówił występujący w imieniu Platformy Obywatelskiej Jarosław Szostakowski – W wielu rzeczach możemy się różnić, ale ta sprawa nas połączyła. W podobnym tonie wypowiadał się lider Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy Maciej Wąsik – Dobrze, że pamięć o rotmistrzu jest ciągle żywa i w imieniu swoim oraz Zofii Pileckiej dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ten pomnik powstał. W dyskusji głos zabrał również przewodniczący stowarzyszenia Młodzi dla Polski Sebastian Kaleta, który podkreślił, że budowa pomnika rotmistrza to ukłon w stronę wartości, które wymykają się współczesnym sporom politycznym. Podziękował również radnym i urzędnikom za pomoc w zrealizowaniu pomysłu uhonorowania Pileckiego.

Warto zwrócić uwagę, że zaproponowana lokalizacja pomnika rotmistrza zbiega się z jego życiorysem – to właśnie przy alei Wojska Polskiego w 1940 roku Pilecki został aresztowany przez Niemców. Koszt proponowanego upamiętnienia bohatera nie przekroczy 1,5 mln złotych, zaś pomnik zostanie ustawiony najpóźniej do końca 2015 roku. Pierwszym etapem realizacji uchwały Rady Warszawy będzie konkurs architektoniczno-rzeźbiarski.

Młodzi dla Polski nie kryją swojego zadowolenia z osiągniętego celu. – To niewątpliwie wielki sukces. Udało nam się przekonać radnych, że pomnik płk Pileckiego jest projektem, który powinien łączyć, a nie dzielić. Postać płk Pileckiego jest symbolem zapomnianych wzorców, które powinny być przekazywane młodym ludziom – nie tylko niezłomności, ale i umiłowania wolności, a także pracy na rzecz Ojczyzny, niezależnie od wyznawanego światopoglądu. Radni Warszawy dali się przekonać, że jeśli tak będziemy traktować bohaterów narodowych i dyskusję o historii, wzorcowa postawa płk Pileckiego i jemu podobnych odniosą realne zwycięstwo w dzisiejszej, już na szczęście symbolicznej, walce z dawnymi totalitaryzmami. – podsumował dla „Polityki Warszawskiej” koordynator akcji ze strony stowarzyszenia Mateusz Parys. Zgadzamy się w stu procentach.  

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...