PiS donosi na Platformę do PKW

Karol Szyszko    2014-03-08 19:13:51

Na początku marca radni PiS z Pragi Południe złożyli do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o ocenę, czy działania Platformy Obywatelskiej nie naruszają Kodeksu Wyborczego. Chodzi o kampanię informacyjną dot. inwestycji zrealizowanych na terenie dzielnicy w ostatnich dwóch kadencjach, którą zainicjowało praskie koło PO.

W swoim wystąpieniu radni PiS zarzucili Platformie szereg nielegalnych (w ich opinii) działań polegających na prowadzeniu agitacji wyborczej przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów przez właściwe organy. A co za tym idzie, również nielegalnym finansowaniu kampanii z innego źródła niż środki Komitetu Wyborczego. – Platforma Obywatelska RP pomimo zakazu tego typu działań od dłużnego czasu prowadzi w Warszawie niedozwoloną kampanię wyborczą. – czytamy w wystąpieniu radnych PiS.

Jakie działania podejmuje PO? Radni we wniosku opisali cztery formy niezgodnej z prawem (w ich opinii) agitacji. Po pierwsze, poprzez druk i kolportaż (między innymi w prasie lokalnej) partyjnego „Biuletynu informacyjnego”, w którym PO chwali się zrealizowanymi inwestycjami na terenie Pragi w latach 2006-2013. Praskie koło Platformy przygotowało również materiał informacyjny w wersji wideo, który został udostępniony w internecie. Kolejnym działaniem są spotkania na Pradze Południe (m.in. 4 lutego w Centrum Promocji Kultury), podczas których prezentowane są m.in. powyższe materiały. Dodatkowo, koło PO na Pradze opublikowało w lokalnej prasie płatne ogłoszenie „w którym znalazły się treści o charakterze agitacji politycznej”. – Zważywszy na powyższe wnosimy o dogłębną analizę opisanych powyżej działań Platformy Obywatelskiej RP oraz wydanie stosownej opinii i/lub udzielenie wyjaśnień co do ich zgodności z Kodeksem wyborczym a także przyjętą praktyką i wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej – napisali radni PiS.

Wniosek PiS, jako kompletnie oderwany od rzeczywistości ocenia radny Platformy na Pradze Południe, Hubert Zalewski. –Zupełnie się nie zgadzam z zarzutem, że te działania są nielegalne. Są to działania typowo informacyjne, mające na celu poinformowanie mieszkańców o działalności Platformy Obywatelskiej. Jestem zaskoczony, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło jakikolwiek wniosek do PKW. Wydaje mi się to abstrakcyjny zarzut nie mający zupełnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. – stwierdził radny w rozmowie z „PW”. – Jeśli chodzi o kwestie finansowe związane z produkcją tego biuletynu informacyjnego, to pochodzą one z zasobów finansowych naszego koła i ze składek wnoszonych przez członków. – dodał.

Platforma Obywatelska nie jest jedyną partią, która wystartowała z działaniami promocyjnymi tak wcześnie. Mimo, że do wyborów samorządowych jeszcze sporo czasu, to już możemy spotkać w Warszawie billboardy z wizerunkiem Sebastiana Wierzbckiego, kandydata SLD na prezydenta stolicy. – Nie jestem politykiem znanym z telewizji, dlatego chcę, by warszawiacy zaczęli mnie kojarzyć, zanim wyjdę do nich, zanim będę z nimi rozmawiać o ich problemach – tłumaczył Wierzbicki w rozmowie z Życiem Warszawy.

źródło zdjęcia: www.facebook.com

ZOBACZ TAKŻE:

Jest nadzieja na rowery miejskie na Pradze Południe

Jeziorko Gocławskie. Co dalej?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...