Na Woli powstanie Ogród Sprawiedliwych

Karolina Wiśniewska    2014-03-12 20:23:38

Podczas czerwcowych obchodów Święta Wolności Warszawa zostanie wzbogacona o nowe wyjątkowe miejsce. Ogród Sprawiedliwych, upamiętniający bohaterów wybitnie zasłużonych w walce z totalitaryzmem i ludobójstwem. Utworzony na Woli uhonoruje takie postacie jak: Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman oraz Anna Politkowska.

Rok 2014 to czas szczególnie ważnych dla naszego państwa rocznic. Okrągły Stół oraz wybory '89 – chociaż różnie oceniane – w najnowszej historii Polski miały niewątpliwe kluczowe znaczenie i warte są godnego upamiętnienia. Władze państwowe oraz stołeczne już dawno zapowiedziały uroczyste obchody. Liczne dyskusje, jakie niedawno mieliśmy okazję obserwować, a także problemy z uchwałą dotyczącą 25 rocznicy pierwszego z wyżej wspomnianych wydarzeń pokazały, że wiele spraw nadal dzieli. Mimo to, kolejna zbliżająca się powoli rocznica może być okazją do tego, aby zrobić coś wspólnie. Pierwsze prawidłowe kroki zostały już w tym kierunku poczynione.

Jednym ze sposobów na upamiętnienie zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach '89 będzie uroczyste Święto Wolności. W Warszawie przybierze ono charakter szczególny, gdyż właśnie przy tej okazji – 5 czerwca, na skwerze Generała Jana Jura-Gorzechowskiego na Woli – otwarty zostanie Ogród Sprawiedliwych. Celem inicjatywy jest uczczenie pamięci tych, którzy w sposób wyjątkowy zasłużyli się w walce przeciwko totalitaryzmowi, ludobójstwu i w obronie praw człowieka. W tym roku ogłoszone zostaną nazwiska sześciu Sprawiedliwych, w następnych latach poznamy kolejne – poinformował w zeszłym tygodniu przewodniczący Komitetu Obrony Sprawiedliwych Zbigniew Gluza. Wśród wyróżnionej szóstki znaleźli się: Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Magdalena Grodzka-Gużkowska (działaczka Rady Pomocy Żydom "Żegota" i współpracowniczka Ireny Sendler), Jan Karski, Antonia Locatelli (włoska zakonnica, sprzeciwiająca się ludobójstwu w Rwandzie).

Każda postać upamiętniona zostanie symbolicznym granitowym obeliskiem, gdzie znajdą się informacje o jej najważniejszych dokonaniach. Każdego roku uhonorowywane będą trzy kolejne wyjątkowe osobowości, których kandydatury może zaproponować każdy. Zgłoszone pomysły zostaną poddane pod głosowanie Komitetu. Trzy najliczniej poparte zostaną upamiętnione tablicą. To będzie otwarcie pierwszego w Polsce, a drugiego w Europie Ogrodu Sprawiedliwych – mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - Warszawa jest szczególnym miejscem ze względu na jej historię. Wielu ludzi, Sprawiedliwych, musiało tutaj przeciwstawiać się totalitaryzmom.

Pojęcie „Sprawiedliwy wśród narodów świata” zostało użyte po raz pierwszy w Memoriale Instytutu Yad Vashem i początkowo odnosiło się jedynie do osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Z czasem rozszerzyło się, a mianem Sprawiedliwych uznano wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę sprzeciwić się złu, bronić godności człowieka oraz nieść pomoc ofiarom.

O potrzebie utworzenia Ogrodu Sprawiedliwych wielokrotnie wspominał Tadeusz Mazowiecki, który swego czasu przewodniczył Komitetowi Honorowemu Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Osoby, które dokonały nadzwyczajnego aktu sprawiedliwości, umożliwiającego życie innym powinny być upamiętnione. Jest taki ogród w Mediolanie i chcemy, żeby powstał też w Warszawie – mówił.

Przyznam, że ideę stworzenia Ogrodu uważam za słuszną. Warszawa powinna mieć miejsce, w którym nasza pamięć skupi się na bohaterach najnowszej historii i cieszę się, że włodarze stolicy podpisują się pod tym pomysłem. Cieszę się także z tego, że mieszkańcy będą mieli pośredni wpływ na to, czyje nazwiska zostaną uhonorowane. Sam dzień, w którym Ogród Sprawiedliwych zostanie otwarty uważam za doskonale wybrany. Wyjątkowe święto – Święto Wolności - wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie. Oby tylko nasze przyziemne codzienne spory owej wyjątkowości nie zepsuły. 

 

Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu 

Śląski akcent w Warszawie

Pomnikowa polityka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...