SLD cichym koalicjantem PO?

Jakub Lewandowski    2013-05-23 22:58:49

SLD spadła maska z twarzy. Przestało udawać opozycję – twierdzi burmistrz Ursynowa Piotr Guział, komentując brak zaangażowania Sojuszu Lewicy Demokratycznej w akcję mającą na celu odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Według niego SLD nie może poprzeć tej inicjatywy, ponieważ równałoby się to zerwaniu cichej współpracy z Platformą Obywatelską, a „wyjście z tej koalicji oznaczałoby problemy zawodowe dla działaczy na wyższych stanowiskach”.

23 maja burmistrz Ursynowa Piotr Guział zaczął wcielać w życie swoją groźbę wobec prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ponieważ nie spełniła ona postulatów zawartych w ultimatum, razem ze zwolennikami rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej odwołania. – Jesteśmy w szoku, że mimo tej niepogody, ludzie tak się do tego garną – mówi „Polityce Warszawskiej”, komentując popularność akcji. – To pokazuje, że frustracja warszawiaków narastała i znajduje teraz swoje ujście. Ludzie chcą się podpisywać. Chcą odwołania prezydent Warszawy – twierdzi.

Być może Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej, której przewodzi Guział, pomogło wsparcie udzielone jej przez pozostałe siły opozycyjne. Oficjalnie w zbieranie podpisów zaangażują się Solidarna Polska i Ruch Palikota. Niejednoznaczne stanowisko zajęło Prawo i Sprawiedliwość. Oficjalnie mówi, że „życzliwie patrzy na obywatelską inicjatywę”, nieoficjalnie stawia WWS warunki. Burmistrz Ursynowa szczególnie nie ubiega się o poparcie partii politycznych gdyż jak mówi obawia się politycznego zaszufladkowania. – Nie jesteśmy zainteresowani tym, żeby partie polityczne nas wprost popierały, bo nie chcemy, żeby to było referendum Ruchu Palikota, PiSu czy kogokolwiek innego. To jest obywatelski wniosek i liczymy na warszawiaków – deklaruje.

Maska SLD

Partią, która oficjalnie nie zajęła stanowiska, co w praktyce oznacza brak poparcia dla referendum, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. – SLD spadła maska z twarzy. Przestało udawać opozycję. Wiele osób od dawna miało wobec SLD podejrzenia, że to jest taka opozycja koncesjonowana – komentuje decyzję Sojuszu Guział. – Polityków SLD rozumiem o tyle, że oni są tak naprawdę w koalicji z Platformą w Warszawie. Wyjście z tej koalicji oznaczałoby problemy zawodowe dla działaczy na wyższych stanowiskach – dodaje.

Jednocześnie burmistrz Ursynowa zauważa, że stosunek SLD do idei referendum wcale nie jest jednoznaczny. O ile liderzy Sojuszu odmawiają jej poparcia, o tyle lokalne struktury przyłączają się do niej. – To jest klasyczna sytuacja w partiach, w których nie do końca jest ukształtowane charyzmatyczne przywództwo, i które są targane wewnętrznymi problemami – twierdzi Guział. Burmistrz przyznaje, że liczy na szersze poparcie „dołów”. – Kierownictwo pozostanie osamotnione w tej koalicji z Platformą – przewiduje.

 

Zobacz także

Trzy pytania do szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...