Prawicowe zagrywki

Karolina Wiśniewska    2014-03-11 21:04:14

Wczorajsza konferencja prasowa Janusza Korwin-Mikkego i Przemysława Wiplera – zgodnie z zapowiedziami - zakończyła się porozumieniem między KNP, a Republikanami. Panowie oficjalnie ogłosili współpracę w nadchodzących wyborach samorządowych, a to oznacza, że do warszawskiej mozaiki politycznej dołącza kolejny element. O wspólnym starcie do Parlamentu Europejskiego nie było mowy. Jednak jak deklarują główni aktorzy – negocjacje trwają. Dopóki piłka w grze, wynik nie jest przesądzony, a przy okazji zainteresowani sceną polityczną z coraz większą ciekawością patrzą na to, co dzieje się po prawej stronie boiska.

W porozumieniu podpisanym przez szefów obydwu ugrupowań znalazły się tezy, o których informowaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” już wczoraj rano. Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler postulują konieczność zbudowania prawdziwie wolnościowego rynku, zmianę funkcjonowania państwa i gospodarki, a także utworzenie formacji skupiającej konserwatywnych liberałów, konserwatystów, wolnościowców, narodowców, i republikanów. – Środowiska takie powinny iść razem, nie ma sensu rozpraszać swoich sił – przekonywał prezes KNP.

Na konferencji padło wiele pytań, które raczej nie spodobały się Korwin-Mikkemu. Za posłem Wiplerem ciągnie (i z pewnością jeszcze długo ciągnąć się będzie) sprawa pamiętnego wybryku na ul. Mazowieckiej oraz idącymi za tym konsekwencjami. JKM przyznał, że ów wybryk go nie interesuje, gdyż jest to prywatna i niepotrzebnie roztrząsana przez media kwestia.

Powrót do korzeni...

Janusz Korwin-Mikke słynie m.in. z niezmienności swych poglądów. Na konferencji udowodniono, że jego „nowy-stary” współpracownik cechy tej raczej nie posiada. Przypomniane zostały słowa Przemysława Wiplera, w których poseł przekonywał, że partii JKM „brakuje powagi, nie ma ona poparcia społecznego, a poglądy jej lidera mogą trafić jedynie do rubryki satyrycznej”. Jak widać, słabość posła do swojej pierwotnej partii ostatecznie jednak wzięła górę (przynajmniej na razie). Wipler polityczną karierę rozpoczynał właśnie w stowarzyszeniu Koliber oraz Unii Polityki Realnej i jak twierdzi – ich ideały zawsze były mu bliskie. Mamy zatem powrót do korzeni.

… i fala negatywnych komentarzy

Konferencja nie umknęła uwadze mediów społecznościowych i rzeszy internautów, którzy w większości dość nieprzychylnie wypowiadali się o sojuszu Republikanów z KNP. Słów typu: „ośmieszył się pan”, „będzie musiał się pan tłumaczyć z Hitlera”, „koniec Wiplera...” nie brakowało. Krytykując, warto jednak przyjrzeć się bliżej niektórym kwestiom. Gdyby okazało się, że Przemysław Wipler z list KNP w najbliższych wyborach nie wystartuje, robienie takiego „szumu” podczas rozpoczynającej się w Warszawie kampanii nie miałoby sensu. Lecz zważywszy na to, iż scenariusz - Nowa Prawica bez Wiplera – wydaje się dziś raczej niemożliwy, posunięcie samego posła oraz zorganizowanie konferencji wcale nie musi być dowodem „upadku na głowę” (cytat z komentarza jednego z internauty).

Warszawska rywalizacja na prawicy

Janusz Korwin-Mikke należy do grona polityków „specyficznych”. Jednak bez względu na ocenę jego działań czy poglądów, nie da się ukryć, że poparcie osobiste jak i kierowanej przez niego formacji w ostatnim czasie powoli wzrasta. Liczba 207 tys. fanów na Facebooku też świadczy o sporej popularności JKMa. Co ciekawe, wiek „lajkujących” profil prezesa to przedział 18-24 lata. Nie jest to zatem podekscytowana kontrowersyjnymi hasłami gimnazjalna młodzież (co wielu mu wypomina), lecz posiadający czynne prawo wyborcze obywatele. Co więcej – mieszkający głównie w Warszawie. Zakładając, że „jedynką” na stołecznej liście KNP do Europarlamentu będzie właśnie Wipler – polityk nieanonimowy (jak większość członków KNP) – wynik może być niespodzianką, która niekoniecznie musi oznaczać przeprowadzkę do Brukseli, ale pokonanie niektórych konkurentów, jak choćby Jacek Kurski z SP czy Paweł Kowal z PRJG. Dla warszawskich struktur Polski Razem byłaby to prawdziwa ironia losu i z pewnością trudny „do przełknięcia” problem.

Polityczne scenariusze można mnożyć w nieskończoność. W rękach Korwin-Mikkego znajduje się ewentualne miejsce na liście Przemysława Wiplera, a wraz z tym – ciekawa rozgrywka na warszawskiej prawicy. Obserwując sondaże widzimy, że KNP balansuje na granicy progu wyborczego. Polska Razem również, przy czym tutaj owy balans wydaje się nieco bardziej „chwiejny”. Szykuje się więc bardzo emocjonujący pojedynek.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://facebook.com/kongresnowejprawicy, https://facebook.com/republikanie

Źródło zdjęcia w tekście: https://facebook.com/przemyslawipler

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawscy Republikanie bliżej Nowej Prawicy i Janusza Korwin-Mikkego

Przemysław Wipler i Republikanie opuszczają Polskę Razem Jarosława Gowina

Republikańskie debaty o przyszłości Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...