Grawitacja pokonana przez Spółdzielnię

Wiktor Raczkowski    2014-03-14 08:30:31

Gdy na początku marca po Warszawie rozeszła się wiadomość o tym, że spółdzielnia mieszkaniowa Radna z Powiśla nie przedłuży umowy najmu klubokawiarni Grawitacja, stali bywalcy oraz sympatycy lokalu zaczęli organizować się w jego obronie. Po stronie zagrożonej klubokawiarni opowiedziało się także kilku śródmiejskich radnych. Nic to jednak nie dało. Grawitacja zniknie z kulturalnej mapy Powiśla 24 kwietnia. - Klubokawiarnia nie pasuje do prestiżowego otoczenia, a jej działalność jest sprzeczna z polityką spółdzielni – wyjaśnia Teresa Konowska, prezeska SM Radna.

Grawitację, która w budynku przy ul. Browarnej 6 funkcjonuje od 2009 roku, uznać można za prawdziwego pioniera życia kulturalnego tej części Powiśla. Zasłynęła dzięki organizowanym cyklicznie spotkaniom kulturalnym, debatom i pokazom filmowym. To właśnie działalność oraz popularność klubokawiarni z Browarnej skłoniła innych przedsiębiorców do otwierania swoich lokali w bezpośrednim sąsiedztwie BUWu. Teraz jednak musi zniknąć, ponieważ – jak twierdzą władze spółdzielni – działalność lokalu jest uciążliwa dla mieszkańców.

„Z uwagi na fakt, iż w Umowie najmu nie zawarto ograniczeń związanych z godzinami funkcjonowania lokalu, a jedynie tarasu pod lokalem, nocna działalność lokalu istotnie koliduje ze spokojem naszych mieszkańców. Jak wynika z naszych obserwacji, działalność ta w godzinach nocnych polega przede wszystkim na piciu alkoholu i paleniu papierosów przez młodzież, głównie studencką. (…) Bezpośrednio nad lokalem<<Grawitacja>> mieszka starsza, ponad 80-letnia pani – członkini naszej Spółdzielni, która to systematycznie uskarża się na zakłócanie jej spokoju w nocy” – przeczytać można w piśmie, które Zarząd SM Radna przesłał Grzegorzowi Walkiewiczowi, śródmiejskiemu radnemu Twojego Ruchu, która starał się mediować w sprawie zachowania Grawitacji w dotychczasowej lokalizacji.

– Stawiam na rozwój kulturalny studentów, na kulturę fizyczną, na to, żeby czytali dużo książek, a nie pili po 16 piw do 6 rano – mówiła w jednym z wywiadów Teresa Konowska. Dlatego też, jak twierdzi pani prezes, SM Radna proponowała wcześniej Grawitacji kończenie pracy lokalu o godz. 22, co najemcy mieli stanowczo odrzucić.

– Tak, pojawiło się kilka luźnych propozycji, żadnej jednak nie dostaliśmy na piśmie – mówi Arkadiusz Solarz, współwłaściciel Grawitacji. Maciej Marks, drugi współwłaściciel, dodaje natomiast, że nigdy nie słyszał, aby mieszkańcy budynku przy Browarnej skarżyli się na głośne funkcjonowanie lokalu. – Grawitacja została przez nas wyciszona. Chodziłem od drzwi do drzwi i zebrałem 77 podpisów z poparciem. Nie podpisały się tylko cztery osoby – mówi Marks. Właściciele Grawitacji skarżą się także, że Spółdzielnia unikała współpracy i w ciągu dwóch lat nie odpowiedziała na żadne przesłane do niej pismo.

Zdaniem pani prezes Konowskiej najemcy protestując przedstawiają w złym świetle wszystkich członków spółdzielni oraz dyskredytują jej władze. Te z kolei twierdzą, że lokal musi zniknąć z Browarnej, ponieważ prezentowany przez niego poziom oraz jakość usług nie pasują do prestiżowego otoczenia u podnóża Zamku Królewskiego. „Niestety, zarówno oferowane przez Klubokawiarnię <<Grawitacja>> napoje (w tym alkoholowe>> oraz lunche, które są w stosunkowo niskiej cenie i jakości, jak i sam standard lokalu, istotnie kolidują również ze strategią rozwojową Spółdzielni. W konsekwencji, w ujęciu średnio i długofalowym, utrzymywanie tego rodzaju lokali będzie zaniżać czynsze możliwe do osiągnięcia w zasobie Spółdzielni” – czytamy w piśmie skierowanym do radnego Walkiewicza.

Przeciwko takiemu stawianiu sprawy protestują miejscy aktywiści, którzy twierdzą, że Spółdzielnia zaczyna działać w interesie Zarządu, a nie wszystkich mieszkańców. Wskazują, że idąc tym tokiem rozumowania niedługo znowu wszystkie lokale zajmą banki, ponieważ tylko je będzie stać na płacenie czynszów zadowalających władze SM Radna. - Spółdzielnia będzie bogatsza, ale mieszkańcy stratni, bo bez księgarni, kawiarni i sklepów – mówią. Przywołują także przykład Wojciecha Bartelskiego, burmistrza Śródmieścia, który przekonywał, że bar mleczny „Prasowy” należy zamknąć, gdyż Śródmieście powinno być przestrzenią luksusowych sklepów i drogich restauracji.

Przed takimi zarzutami pani prezes Konowska jednak się broni. Przypomina, że w miejscu Grawitacji pojawić się ma przeniesiony z ul. Browarnej 4 sklep spożywczy Kolonialny, który z kolei zwolni miejsce Bibliotece Publicznej.

Radny Walkiewicz, który rozmawiał z Teresą Konowską mówi, że pomimo długiej dyskusji nie czuje się przekonany do argumentów spółdzielni. – Szkoda, że w całą sprawę uwikłana jest kwestia otwarcia filii biblioteki publicznej na Powiślu. Powstanie biblioteki w zastępstwie zlikwidowanego oddziału na Lipowej ze wszech miar zasługuje na poparcie. Nie podoba mi się jednak, że jest ono wykorzystywane do uzasadnienia wrogich działań wobec Grawitacji - miejsca o dużym dorobku społeczno-kulturalnym – dodaje.

Źródła: Gazeta Wyborcza, mmwarszawa.pl, własne.

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...