Prezydenckie przygotowania WWS

Daniel Nowak    2014-03-17 09:05:37

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne wybory samorządowe w Polsce. Już w listopadzie tego roku wybierzemy naszych przedstawicieli do Rady Warszawy i rad dzielnic oraz nowego prezydenta stolicy. Choć do wyborów zostało jeszcze 8 miesięcy, to warszawskie ugrupowania polityczne nie chcą pozostawić niczego przypadkowi i prężnie działają przygotowując się do samorządowej batalii.

Warszawska Wspólnota Samorządowa największy rozgłos zyskała dzięki ubiegłorocznemu referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Działacze WWS niespodziewanie zebrali wystarczającą liczbę podpisów i doprowadzili do rozpisania referendum w Warszawie.

Choć teraz już dużo mniej mówi się o formacji, której twarzą jest burmistrz Ursynowa Piotr Guział, to nie znaczy, że politycy tego ugrupowania zapadli się pod ziemię. Wręcz przeciwnie – WWS bardzo prężnie przygotowuje się do listopadowych wyborów samorządowych.

W czwartek WWS ogłosiła, że już w kwietniu zostanie przedstawiony program wyborczy ugrupowania, który będzie się opierał głównie na „wizji miasta”, ponieważ „nawet najsprawniejsze administrowanie miastem nie zastąpi zdefiniowania celów”. Wspólnota zapowiedziała też przedstawianie swojego kandydata na stanowisko prezydenta stolicy. I właśnie ten personalny wybór budzi najwięcej emocji wśród polityków WWS.

Kandydatów dwóch?

Jak dowiedziała się Polityka Warszawska sprawa kandydata Wspólnoty wcale nie jest taka prosta. U nikogo zdziwienia nie wzbudzi fakt, że – póki co – brana jest pod uwagę kandydatura lidera WWS – Piotra Guziała. Jednak to czy Guział stanie w szranki z Hanną Gronkiewicz-Waltz, wcale nie jest przesądzone. Kluczowe mogą się okazać… majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, które tylko w teorii nie dotyczą Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Powód? Potencjał wyborczy Ryszarda Kalisza w Warszawie.

W trakcie wspomnianej już październikowej kampanii referendalnej Dom Wszystkich Polska oraz Warszawska Wspólnota Samorządowa wylądowały w jednym obozie agitując na rzecz odwołania urzędującej prezydent stolicy. Relacje między dwoma lewicowymi politykami stały się na tyle dobre, że lider WWS widział Kalisza jako kandydata popieranego przez jego ugrupowanie przy ewentualnych przyspieszonych wyborach prezydenckich.

Pomysł, żeby Ryszard Kalisz był kandydatem na prezydenta Warszawy popieranym przez WWS wcale nie umarł wraz z pozostaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz na urzędzie prezydenta. Jak mówią nam politycy WWS, Guział wciąż widziałby Kalisza jako jedną z twarzy Wspólnoty. Co więcej niektórzy z polityków WWS twierdzą, że – mimo zapewnień burmistrza Ursynowa – Guział chciałby, żeby kandydatem Wspólnoty na prezydenta był właśnie Ryszard Kalisz. Powodem jest oczywiście duża popularność byłego polityka SLD w Warszawie. Według niemal wszystkich sondaży Ryszard Kalisz jest prawdopodobnie jedyną osobą, która mogłaby realnie zagrozić Hannie Gronkiewicz-Waltz podczas najbliższych wyborów.

Sprzeczne sygnały

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że z różnych stron WWS płyną zupełnie sprzeczne sygnały. Część polityków z najbliższego otoczenia burmistrza Ursynowa zapewnia, że kandydatura Kalisza w ogóle nie jest brana pod uwagę, a w 100% pewnym kandydatem będzie Piotr Guział. Zupełnie inne zapewniania słyszymy jednak od polityków prawicowego skrzydła WWS. Zdaniem naszych informatorów kandydatura Kalisza do PE nie zamyka tematu jego startu w wyborach prezydenckich. Możliwy jest bowiem scenariusz (na który – zdaniem prawicowej części Wspólnoty – po cichu liczy Guział), że partii Palikota nie uda się zdobyć mandatów i Kalisz pozostanie w Sejmie. Wtedy możliwość jego kandydowania na prezydenta Warszawy znów będzie bardzo realna. Doszłoby jednak wówczas do sytuacji skrajnie absurdalnej. Kalisz popierany przez Guziała, nie miałby poparcia dominującego w WWS prawicowego skrzydła, które w roli kandydata na prezydenta stolicy widzi wyłącznie... lewicowego burmistrza Guziała. 

Potencjał wyborczy obydwu polityków jest nieporównywalny. Po niezłym początku w kampanii referendalnej Piotr Guział zdążył zyskać zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, zwłaszcza przez swoje niefortunne komentarze na portalach społecznościowych. Ryszard Kalisz z kolei, mimo że od momentu opuszczenia SLD znajduje się na marginesie życia partyjnego, wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych polityków w Polsce. W sytuacji, w której Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci będzie ubiegała się o urząd prezydenta Warszawy, to kandydatura Kalisza byłaby o wiele lepszym wyborem personalnym.

I choć oficjalnie WWS zapewnia, że kandydat na prezydenta zostanie przedstawiony w kwietniu, to majowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą wszystko zmienić. – Do czasu wyborów do PE wszystko wisi – twierdzi jeden z polityków Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. – To tylko zasłona dymna i chęć podtrzymania zainteresowania – dodaje inny i jednoznacznie zapewnia, że kandydatem WWS może być tylko Guział.

 

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta stolicy?

Wierzbicki 2014

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...