Czego warszawiacy oczekują od Unii Europejskiej?

Karol Szyszko    2014-03-15 19:36:25

W sobotę po południu w gmachu Sejmu RP odbyła się konferencja pt. „Czego warszawiacy oczekują od Unii Europejskiej”. Jej organizatorem był europoseł SLD Wojciech Olejniczak, który w ten sposób zainaugurował swoją kampanię do Parlamentu Europejskiego. Głównym punktem spotkania była prezentacja wyników badania przeprowadzonego na grupie mieszkańców Warszawy.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badania opinii mieszkańców Warszawy. Na zlecenie Europejskich Socjalistów, których członkiem w PE jest Olejniczak, firma IQS przygotowała raport pt. „Wiedza i stosunek do Unii Europejskiej. Ocena inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej”. Badanie przeprowadzone zostało w połowie lutego 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych na grupie 600 warszawiaków. – Przygotowaliśmy ten raport, by rozpocząć kampanię wyborczą w oparciu o fakty i rzetelną analizę – stwierdził Wojciech Olejniczak tuż po prezentacji wyników.

Jak przedstawiają się rezultaty badania? Wynika z nich, że zadowolonych z przystąpienia Polski do Unii jest 73% Warszawiaków, a do eurosceptyków zalicza siebie tylko 9% respondentów. Warszawiacy są raczej usatysfakcjonowani z wykorzystania środków unijnych. 42% badanych uważa, że stolica korzysta z dotacji w lepszym stopniu niż reszta Polski. Podzielone są natomiast zdania na temat poziomu informowania o inwestycjach wspieranych przez Unię. 44% uważa, że jest on niewystarczający.

Parlament Europejski jest znany prawie wszystkim mieszkańcom Warszawy. Jednak, tylko 30% z nich zna datę zbliżających się wyborów. Najgorzej wyniki przedstawiają się w grupie najmłodszych respondentów. Warszawiacy nie kojarzą również swoich przedstawicieli w PE wybranych w stolicy. Wśród pięciu najczęściej wymienianych przez nich europosłów tylko jeden wybrany został w stolicy. – Mieszkańcy Warszawy zasadniczo są bardzo zadowoleni z obecności Polski w UE i doceniają to, co UE daje Polsce i Warszawie. Zdają sobie również sprawę z ważności decyzji jakie zapadają w instytucjach unijnych, szczególnie w PE. Natomiast nie zawsze umieją dokładnie wskazać o jakiego typu decyzje chodzi. – podsumowała wyniki badania Marta Rybicka z firmy IQS.

Po prezentacji wyników raportu rozpoczęła się dyskusja, którą prowadził red. Jacek Żakowski. Niestety, zaproszeni goście na czele z przewodniczącym SLD Leszkiem Millerem szybko odeszli od głównego tematu, czyli tego jak warszawiacy postrzegają UE. Wiele mówili natomiast o zagrożeniu ze strony partii radykalnych i negatywnych konsekwencjach z prawdopodobnej niskiej frekwencji. Dużo miejsca poświęcono również sytuacji na Ukrainie i temu, jak wpłynie ona na strategię wyborczą polskich partii politycznych.

Mówiono jednak również o Warszawie. O tym, czego oczekują warszawiacy wspomniała w trakcie panelu m.in. prof. Jolanta Itrich-Drabarek. Stwierdziła, że dla warszawiaków najważniejsze są trzy kwestie: rozwiązanie problemów komunikacyjnych, bezpieczeństwo (nie tylko przed zagrożeniem zdrowia i życia, ale też bezpieczeństwo społeczne) oraz poprawa usług komunalnych. Co oznacza, że oczekujemy od Unii rozwiązania naszych codziennych problemów.

ZOBACZ TAKŻE:

Prawicowe zagrywki

Janosikowe niezgodne z Konstytucją

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...