Powrót Ludwika Waryńskiego

Karolina Wiśniewska    2014-03-16 21:04:28

Przywrócenie popiersia słynnego socjalisty nie należało do prostych przedsięwzięć. Podejmowane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej starania i kierowane w stronę warszawskich włodarzy prośby przyniosły w końcu oczekiwany efekt. Podczas sobotniej uroczystości Wola oficjalnie przywitała nieobecnego przez siedem lat Ludwika Waryńskiego.

Miniona sobota z pewnością była bardzo pracowitym dniem dla przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zanim Wojciech Olejniczak wraz z gronem ekspertów opowiedział o tym, czego od Unii oczekują warszawiacy, przedstawiciele lewicowych ugrupowań na czele z wierchuszką SLD wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Ludwika Waryńskiego. W samo południe u zbiegu ulic Kasprzaka i Bema na Woli zebrali się m.in.: przewodniczący Leszek Miller, szef stołecznych struktur Sebastian Wierzbicki, wspomniany już europoseł Wojciech Olejniczak, a także Marek Balicki i były lider PPS Piotr Ikonowicz.

Pierwsze słowa należały jednak do tych, którzy najbardziej zaangażowali się w walkę na rzecz powrotu socjalisty. Radny wolskiego SLD Paweł Pawlak oraz przedstawicielka Komitetu Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego Olimpia Zaborska przypomnieli krótko historię nieobecnego przez siedem lat monumentu, nie kryjąc radości, że mimo przeszkód udało się przywrócić go na należyte miejsce. Posąg to hołd złożony zarówno jednemu z największych socjalistów, ale także wszystkim ludziom lewicy walczącym o prawa robotników – przekonywała Olimpia Zaborska.

Sobotnia uroczystość nie obyła się bez kontrowersji. Pod pomnik Waryńskiego przybyli także przedstawiciele Komunistycznej Partii Polski oraz Kampanii Historii Czerwonej i Czarno-Czerwonej, których obecności nie dało się nie zauważyć. Pierwsi zwracali na siebie uwagę znacznej wielkości transparentem, drudzy zaś głoszonymi hasłami. Przekonywali zgromadzonych, że SLD – jako salonowa i walcząca ze związkami zawodowymi lewica – sprzedała postulaty socjalizmu.

O historii pomnika Waryńskiego oraz zmaganiach zmierzających do jego przywrócenia pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” niejednokrotnie. Przypomnijmy, że popiersie zniknęło z wolskich ulic w 2005 roku. Liczne starania i prośby kierowane w stronę stołecznych włodarzy długo nie przynosiły efektu. Momentem przełomowym stało się najważniejsze polityczne wydarzenie zeszłego roku – referendum ws. odwołania Pani Prezydent. Potrzebująca wsparcia lewicowych wyborców Platforma postanowiła znacznie przyspieszyć działania na rzecz pomnika. Można zaryzykować tezę, iż w ciągu kilku tygodni udało się zdziałać więcej niż podczas ostatnich lat. Na trzy dni przed referendum władze dzielnicy Wola rozpisały przetarg na postawienie wykonanego z brązu popiersia. Koszt wyniósł ok. 100 tys. zł.

Gdyby nie widmo odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, można przypuszczać, że Waryński nadal znajdowałby się w magazynach Bumar-Waryński S.A, a przedstawiciele SLD nie mieliby czego sobie gratulować. Sukces jednak osiągnięto i wiele wskazuje na to, że w niedługim czasie – idąc za ciosem – lewica postara się postawić kolejny krok w kierunku ich odzyskiwania historii i rozpocznie starania o upamiętnienie kolejnej ważnej postaci historycznej, jakim był premier i Marszałek Sejmu II RP Ignacego Daszyńskiego. 

 

Zdjęcie główne: https://facebook.com/SLDWarszawa

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Socjalista wraca na "robotniczą" Wolę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...