„I Platforma się przejedzie, gdy śmieciarka nie przyjedzie...”

Karol Szyszko    2013-05-24 21:49:35

Czwartkową sesję Rady Warszawy trudno zaliczyć do najkrótszych i najspokojniejszych. Wszystko dlatego, że jednym z głównych zagadnień nad którymi pochylili się radni były nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Ponad trzy godziny trwała gorąca dyskusja nad proponowanymi poprawkami do uchwał. Skończyło się na odrzuceniu wszystkich poprawek zgłoszonych przez opozycję.

Utrzymując strategię dystansu do spraw trudnych Hanna Gronkiewicz-Waltz nie uczestniczyła w sesji. Informację Prezydent m. st. Warszawy w sprawie nowych zasad gospodarowania odpadami przedstawili więc Wiceprezydent, Jarosław Kochaniak oraz Dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Piotr Karczewski. To oni musieli odpowiadać na szczegółowe pytania radnych opozycji, wśród których najaktywniejsi okazali się Dariusz Figura, Bogdan Żuber oraz Andrzej Golimont.

Radni dopytywali przedstawicieli Ratusza o ewentualny plan awaryjny, gdy w obecnie przeprowadzanym przetargu na odbiór odpadów nie zostaną wyłonieni wykonawcy. Zważywszy, że kilka firm startujących w przetargu zaskarżyło jego założenia do Krajowej Izby Odwoławczej, konieczność realizowania planu B, co podkreślał Andrzej Golimont, jest bardzo prawdopodobna. Wywołany do odpowiedzi Piotr Karczewski nie uciął tych spekulacji i zaprosił na kolejną Radę – Na sesji zaplanowanej 13 czerwca będziemy mogli opisać scenariusze alternatywne, które teraz są przez nas przygotowywane. Jednocześnie zapewnił, że miasto będzie gotowe na wszelką ewentualność, a gdyby przetarg się nie udał, władze ogłoszą zamówienie z wolnej ręki.

Głos zabrali również mieszkańcy Warszawy. Barbara Różewska, przedstawicielka stowarzyszenia „Grunt to Warszawa” oceniła, że czeka nas wielomiesięczny bałagan i prowizorka. Na koniec swojego wystąpienia zadeklamowała wiersz do Premiera Donalda Tuska: „Po co znowu dawać ciała, za pomysły niedojrzałe, I Platforma się przejedzie, gdy śmieciarka nie przyjedzie”.

W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej wypowiedział się jego przewodniczący, Jarosław Szostakowski, który przedstawił trzy przyczyny wzrostu kosztów. Jak twierdzi, nie będzie już śmieci niczyich (co za tym idzie, zwiększy się ich ilość). Ponadto, zwiększona została opłata za składowanie śmieci (niezależna od władz Warszawy), a kolejne koszta wygeneruje wprowadzany system kontroli. Jak przekonywał – Tych wzrostów nie zrównoważą oszczędności wynikające z centralizacji tego procesu. Zadeklarował również, że klub Platformy będzie się uważnie przyglądał nowemu systemowi. Jeżeli okaże się on tańszy, klub PO będzie wnioskował o obniżenie stawek.

Ostatecznie, radni wprowadzili dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze, termin składania deklaracji śmieciowych wydłużono do 19 lipca br. Po drugie, zmieniono stawkę wywozu śmieci dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Pierwotny, krytykowany, zapis zakładał jeden poziom opłaty niezależnie od ilości domowników. Radni postanowili więc o zróżnicowaniu stawki. Mieszkańcy zapłacą za posegregowane śmieci odpowiednio 44,50, 68 lub 89 złotych, w zależności od liczby domowników. Gdy nie zdecydują się na segregację, opłata wzrośnie o 40%.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...