Ursynowsko-wilanowska kolej linowa

Dagmara Woś    2014-03-19 17:10:33

Nie od dziś wiadomo, że na tle innych dzielnic komunikacja naziemna między Ursynowem i Wilanowem wygląda raczej słabo. Słyszano już o pomyśle stworzenia linii tramwajowej z Wilanowa przez al. Wilanowską, a miejski ratusz coraz częściej mówi o budowie drogowego połączenia między dzielnicami. Jednak burmistrz Ursynowa, Piotr Guział wychodzi z zupełnie inną i zgoła niekonwencjonalną propozycją.

Stary nowy pomysł

Idea połączenia dwóch dzielnic kolejką linową sięga roku 2010. Jej autorem jest Grzegorz Pytlak, artysta-skrzypek i mieszkaniec Wilanowa. Za realizacją pomysłu opowiedział się burmistrz Ursynowa, który uważa, że jest to koncepcja ciekawa i nowatorska oraz, co ważniejsze, rzadko w Polsce stosowana.

Nie biorąc pod uwagę terenów górskich, w naszym kraju idee komunikacji gondolowej zrealizowano tylko we Wrocławiu, gdzie kolejka, zbudowana przy wsparciu ratusza, spina Wybrzeże Wyspiańskiego i ulicę Na Grobli. Nie jest to jednak środek transportu zbiorowego z prawdziwego zdarzenia, a raczej lokalna atrakcja turystyczna. Zupełnie inaczej na gruncie warszawskim kwestie wykorzystania takiej kolejki widzi burmistrz Ursynowa. Wedle jego słów, głównym celem takiego rozwiązania, byłoby zniwelowanie problemów komunikacyjnych obu dzielnic, ale także ułatwienie dojazdu do Warszawy mieszkańcom gmin położonych na południe od granic miasta. Potencjalni pasażerowie mieliby zostawiać samochody na parkingu w Miasteczku Wilanów i kolejką dojechać do metra. Turystyczne aspekty tego pomysłu miałyby być tylko dodatkiem do jej faktycznego przeznaczenia.  Jest jeszcze jedno ale, o którym nikt dotąd nie wspomniał – przepustowość kolejki może okazać się niewystarczająca, aby spełniła ona swoje docelowe zadanie.

Pomysł połączenia dwóch dzielnic za pomocą kolejki linowej na tyle spodobał się burmistrzowi Guziałowi, że podobno już w czerwcu 2012 roku, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów powstał nieformalny zespół do spraw komunikacji linowej, w której skład mieli wchodzić przedstawiciele Wilanowa, Konstancina i Ursynowa. Jednak jak do tej pory poza pomysłami formułowanymi przez Piotra Guziała, nie doczekaliśmy się żadnych konkretnych planów i dokładnych kosztorysów.

Co na to ratusz?

Obecnie pomysł realizacji kolejki linowej można traktować tylko i wyłącznie jako luźno rzuconą koncepcję. Podstawową sprawą są tu przede wszystkim kwestie finansowe. Nawet jeśli włodarzom Ursynowa uda się pozyskać środki unijne na realizację projektu, to budżet dzielnicy i tak może nie być w stanie samodzielnie podźwignąć tak dużej inwestycji. Niezbędne byłoby też zaangażowanie się ze strony ratusza. Na to jednak pomysłowy burmistrz nie ma co liczyć. Nawet gdyby stołeczny ratusz nie był aktualnie zajęty wydawaniem pieniędzy na budowę drugiej linii metra czy linii tramwajowej na Tarchomin, to dochodzi tutaj jeszcze aspekt polityczny. Nie da się ukryć, że jako inicjator referendum odwoławczego, Piotr Guział nie jest ulubieńcem obecnej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, a to nie wróży najlepiej ewentualnej inwestycji.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, od finansowych i prawnych po polityczne, realne szanse na realizację tego przedsięwzięcia są minimalne. Przynajmniej w końcówce tej kadencji. Pewną dozą nadziei napawają zaplanowane na bieżący rok wybory samorządowe. Wybory, które mogą okazać się dla Warszawy nowym otwarciem, ale i kontynuacją dotychczas utartego szlaku. I to wcale nie górskiego szlaku, choć z kolejką. Linową.

 

Zdjęcie: Marc Bélanger [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefined

Zobacz także:

Warszawskie problemy komunikacyjne

Chciałbym być prezydentem tego miasta

Odczarowałem PiS

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...