Prawica razem ale nie tym razem

Adam Kielar    2014-03-21 10:01:26

Stowarzyszenie Młodzi Dla Polski po raz kolejny zorganizowało debatę z udziałem przedstawicieli polskich sił prawicowych. W czwartek w klubie Hybrydy spotkali się Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), europosłowie Paweł Kowal (Polska Razem) i Jacek Kurski (Solidarna Polska), Krzysztof Szpanelewski (Kongres Nowej Prawicy) oraz poseł Marcin Mastalerek (Prawo i Sprawiedliwość), który w ostatniej chwili zastąpił Andrzeja Dudę. Moderatorem debaty był przewodniczący stowarzyszenia, Sebastian Kaleta.

Na wstępie zostali zapytani o to, co w ich przekonaniu łączy ich środowiska. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią był patriotyzm, choć równie chętnie przywoływano przywiązanie do tradycji oraz rodziny. Paweł Kowal podkreślił ważną rolę, klasy średniej, natomiast Krzysztof Szapnelewski przypomniał wartość własności prywatnej. Maciej Mastalerek stwierdził natomiast, że jedyną wspólną płaszczyzną łączącą prawicowe środowiska jest niechęć wobec rządów Donalda Tuska.

W dalszej części debaty wymiany zdań były coraz ostrzejsze. Pytania dotyczyły różnic pomiędzy ugrupowaniami oraz przeszkód, które utrudniają bądź uniemożliwiają ewentualną współpracę prawicowych organizacji. Ujawniały się zarówno różnice ideowe, jak i spory personalne – szczególnie widoczne w wymianach zdań pomiędzy Jackiem Kurskim a posłem Mastalerkiem. Polityk PiS obwinił na przykład Solidarną Polskę o to, że jego partia nie ma bezwzględnej większości w Radzie Miasta Elbląg, gdyż głosy odebrała im właśnie SP. Europoseł kontrował z kolei, że Jarosław Kaczyński i jego ekipa uznaje na prawicy tylko monopol swojej partii.

Paweł Kowal podkreślił konieczność wzmocnienia roli rodziny, a także ograniczenia kartelizacji polskiej sceny politycznej, spowodowanej obecnym systemem finansowania partii. Wtórował mu w tej kwestii Jacek Kurski, który wzywał do przełamania duopolu PiS-PO. Kowal przyznał też, że stał się zwolennikiem przynajmniej częściowego wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Był on zdecydowanie najspokojniejszym i najmniej atakującym uczestnikiem debaty, co zresztą dobrze obrazuje końcowe stwierdzenie, że jest gotowy na współpracę z każdym, jeśli tylko ma dobre pomysły.

Krzysztof Bosak przypomniał z kolei, że aż trzech uczestników debaty (Kurski, Kowal oraz Mastalerek) ma korzenie w Prawie i Sprawiedliwości i jest to główna przyczyna sporów między nimi. – Żyjecie w takim PiSowskim matrixie. – stwierdził z humorem były poseł Ligi Polskich Rodzin. Bosak podkreślił też, że dla Ruchu Narodowego nie jest najważniejszy wynik wyborczy (choć nie jest on bez znaczenia, wbrew temu, co mówił Jacek Kurski), ale stworzenie silnego, oddolnego ruchu. Mówił także, że nie widzi możliwości szerszej współpracy z „proeuropejską centroprawicą”, która poparła Traktat Lizboński.

Krzysztof Szpanelewski podkreślał w swoich wystąpieniach konieczność uwolnienia gospodarki i przypomniał, że PiS co prawda obniżył podatki, ale jednocześnie zwiększał wydatki budżetowe. Przyznał, że widzi możliwość współpracy zarówno z Polską Razem, jak i Ruchem Narodowym. Kłótnie pomiędzy SP i PiS nazwał „zaostrzającą się socjalistyczną walką klas”. – Jeśli jedyną "prawicą" w Sejmie zostanie PiS, to nic się nie zmieni. – mówił polityk KNP.

Dyskusję zakończyły krótkie podsumowania uczestników. Warto tu wspomnieć o słowach Jacka Kurskiego, który uważa, że najbliższe wybory będą testem dla prawicy w Polsce a ich zwycięzca będzie mógł występować w roli lidera, który będzie inicjatorem dialogu. Wezwał także do połączenia sił. – Polska nie ma czasu na tkwienie w implozyjnym kartelu PiS-PO, dlatego trzeba łączyć siły, są 2 lata wyborcze. – podsumował europoseł SP.

Debatę można uznać za sukces, choć wniosków z niej dla prawicy tak naprawdę wyciągnąć się nie da. Wszystkie strony pozostały przy swoich argumentach, a ewentualne opcje współpracy są mgliste i raczej dotyczą konkretnych spraw (poseł Mastalerek wspominał na przykład o deregulacji, zainicjowanej przez Jarosława Gowina), a nie szerokiego porozumienia. W tej sytuacji aktualna pozostaje piosenka Janusza Rewińskiego i Krzysztofa Piaseckiego z programu telewizyjnego „Ale Plama” z początków XXI w., do której nawiązywał tytuł debaty – Prawica Razem.

Z tego miejsca warto jeszcze pogratulować Stowarzyszeniu Młodzi Dla Polski kolejnej udanej debaty. Niemal pełna sala podczas czwartkowego spotkania jest dowodem, że formuła dyskusji, jaką proponuje Stowarzyszenie jest atrakcyjna dla publiczności.

Zdjęcia: Młodzi dla Polski

Zobacz także:

Prawicowe zagrywki

Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta stolicy?

Historyczno-polityczne starcie na UW: Płużański vs. Wierzbicki

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...