Prof. Krasnodębski liderem warszawskiej listy PiS do PE

Karol Szyszko    2014-03-22 18:44:18

W sobotę po południu odbyła się konwencja wyborcza PiS, podczas której prezes Jarosław Kaczyński przedstawił kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Warszawie i na Mazowszu wielkich niespodzianek nie było. Listy otworzą odpowiednio prof. Zdzisław Krasnodębski oraz były minister skarbu Wojciech Jasiński, których brano pod uwagę już od kilku miesięcy.

źródło zdjęcia: www.wybierzpis.org.pl

Prawo i Sprawiedliwość nie ma szczęścia do swoich europosłów. W trakcie obecnej kadencji z partii odeszło aż 8 spośród 15 wybranych w 2009 roku deputowanych. W tym również jedyni wybrani w Warszawie (Michał Kamiński) oraz na Mazowszu (Adam Bielan) z list PiS. Prezes Kaczyński długu zwlekał z ujawnieniem liderów list i pozostałych kandydatów. Wiadomo było tylko, że mają to być doświadczeni i zarazem lojalni politycy oraz profesorowie.

- Parlament Europejski trzeba traktować poważnie i to jest zasada, którą trzeba stosować zawsze. W szczególności w takich poważnych czasach. Trzeba wysuwać tam poważnych kandydatów: doświadczonych polityków, ekspertów i intelektualistów. Takich, którzy będą potrafili tam błysnąć, będą wiedzieli, w którym kierunku działać. I my właśnie taką ekipę wysunęliśmy! – powiedział dziś w swoim wystąpieniu prezes Jarosław Kaczyński.

W Warszawie liderem listy został znany filozof i socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski. Listę na Mazowszu otworzy natomiast były minister skarbu i obecny poseł Wojciech Jasiński. Tuż za prof. Krasnodębskim uplasowała się Hanna Foltyn-Kubicka, była eurodeputowana w latach 2005-2009. Następny na liście jest Jarosław Krajewski, radny Warszawy i rzecznik stołecznego PiS. Na 5 miejscu znajdziemy lidera Prawicy Rzeczypospolitej i byłego marszałka Sejmu RP Marka Jurka. I to zapewne między tą czwórką rozstrzygnie się decydująca walka o mandat z listy PiS.

Obecne prognozy wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość może poprawić swój wynik w Warszawie i zdobyć łącznie dwa mandaty z tego okręgu. Niewiadomą jest wynik, jaki może uzyskać prof. Krasnodębski nie związany wcześniej z polityką. W wyborach do PE często okazuje się, że popularni kandydaci z dalszych miejsc zdobywają lepszy wynik niż liderzy list i ostatecznie, to oni zyskują mandat. Tak było właśnie z Hanną Foltyn-Kubicką, która została europosłanką w 2005 roku (po tym, jak Anna Fotyga odeszła z PE do MSZ). Jednak, w 2009 roku nie uzyskała reelekcji pomimo startu z pierwszego miejsca w Gdańsku (przegrała z Tadeuszem Cymańskim, startującym z odległej pozycji). Obecnie, może liczyć na osobiste poparcie prezesa Kaczyńskiego. Czarnym koniem listy może okazać się tymczasem Marek Jurek, który startując w 2009 roku w Warszawie z własnego komitetu zdobył prawie 34 tys. głosów.

Stołeczna lista PiS zdobędzie zapewne dwa mandaty. Ciekawie może wyglądać natomiast wewnętrzna rozgrywka o trzeci wynik wśród kandydatów. Tajemnicą poliszynela jest, że Marek Jurek nawet jeśli uzyska mandat do PE, to i tak wystartuje w przyszłorocznych wyborach do Sejmu RP. I jeśli zostanie posłem, to do Brukseli pojedzie w jego zastępstwie osoba z kolejnym wynikiem na liście.

Na warszawskiej liście kandydatów do PE znajdziemy również kilka innych ciekawych nazwisk m.in. byłą posłankę Annę Sikorę, popularnego praskiego radnego Pawła Lisieckiego oraz Anitę Czerwińską, szefową warszawskiego klubu Gazety Polskiej.

Pełna lista PiS w Warszawie:

1. Zdzisław Krasnodębski, wykładowca akademicki

2. Hanna Foltyn-Kubicka, była eurodeputowana

3. Jarosław Krajewski, radny m.st. Warszawy

4. Ewa Tomaszewska, była eurodeputowana

5. Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej

6. Anna Sikora, była posłanka

7. Piotr Uściński, starosta powiatu Wołomińskiego

8. Wojciech Ołdakowski, radny powiatu Piaseczyńskiego

9. Paweł Lisiecki, radny dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

10. Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego klubu Gazety Polskiej

ZOBACZ TAKŻE:

PiS donosi na Platformę do PKW

Czego warszawiacy oczekują od Unii Europejskiej?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...