Wyborczy maraton warszawski

Karolina Wiśniewska    2014-03-24 10:30:29

24 lutego w Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie Prezydenta RP o zarządzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, a tym samym oficjalnie rozpoczęła się kampania. Dziś mija dokładnie miesiąc i na pierwszy rzut oka widać, że agitacja na rzecz kandydatów poważnie przybiera na sile. A kiedy aspirujący do roli europosłów starają się przypodobać wyborcom, w kuluarach powoli szykują się już aktorzy jesiennego starcia samorządowego. Przed nami - warszawiakami naprawdę ciekawy polityczny czas. Jesteśmy na to gotowi?

Okres poprzedzający każde, nie tylko europejskie, wybory przypomina nieco zawody w biegu na długim dystansie. Zanim uczestnicy dobiegną do mety, muszą zaliczyć poszczególne stacje. Technika dowolna – każdy zawodnik sam decyduje czy woli ruszyć z prawdziwym impetem i pozostawić swych przeciwników w tyle już na samym początku, czy może nie przemęczać się zanadto, aby zbierać siły na finisz. Nasz europejski, a w zasadzie europejsko-warszawski bieg trwa już miesiąc i jesteśmy w stanie mniej więcej ocenić jaką metodę wybrali poszczególni kandydaci. Stację pierwszą, za którą można uznać oficjalną prezentację uczestników mają za sobą wszystkie zespoły. Najszybciej dobiegł do niej Sojusz Lewicy Demokratycznej z Wojciechem Olejniczakiem na czele. Całkiem niezłe tempo narzuciła także koalicja Europa Plus Twój Ruch oraz Partia Zieloni. Szybko poznaliśmy przedstawicieli Polski Razem, Solidarnej Polski i tylko nieliczni – w tym PiS, PO i KNP wyjątkowo dłużej kazali na siebie czekać.

Różnica między zawodami, a wyborami polega m.in. na obserwującej zmagania „publiczności”. Na te pierwsze decydują się głównie ci, którzy daną dziedziną naprawdę się interesują. Na drugie zaś poniekąd skazani są wszyscy. Dlaczego? Tu właśnie dobiegamy do kolejnej stacji – skoro nazwiska uczestników są już znane, należy zrobić wszystko, aby zbudować im jak największe poparcie. Jednym z ulubionych sposobów na popularyzację własnej kandydatury są wyborcze billboardy. Wystarczy zatem wyjść na warszawskie ulice, aby spotkać uśmiechnięte twarze naszych politycznych zawodników. Na Solcu zobaczymy Wojciecha Olejniczaka, na Dolince Służewieckiej Ryszarda Kalisza, a na Czerniakowskiej wśród zacnego męskiego grona pojawia się także Wanda Nowicka. Lada moment dołączą do nich „jedynki” Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Kto wie, może przy odrobinie szczęścia „błyśnie” w naszą stronę niebiesko-czarno-czerwony feniks z kandydatem Kongresu Nowej Prawicy (partia przecież potrafi i lubi zaskakiwać).

Kampania w stolicy ruszyła, a biorąc pod uwagę napięty wyborczy kalendarz skończy się w zasadzie dopiero za pół roku. Kiedy do mety dobiegną już potencjalni europosłowie, na starcie pojawią się z kolei kandydaci na prezydenta Warszawy. Wojciecha Olejniczaka zastąpi Sebastian Wierzbicki (który swoją kampanię właściwie już rozpoczął), w otoczeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, Joanny Erbel, Jacka Sasina, Piotra Guziała i innych pragnących zająć najważniejsze miejsce w Ratuszu. Gra rozpocznie się ponownie. Dla fanów politycznych batalii będzie to prawdziwa gratka, dla ich sceptyków zaś – nieco trudniejszy czas. Pierwsi będą z uwagą i zaciekawieniem śledzić wszelkie przedwyborcze działania, wśród drugich pytań z serii „Po co to wszystko?”, „Za czyje to pieniądze?” nie będzie końca.

O tym kto dobiegnie do politycznej mety jako zwycięzca można na razie jedynie spekulować. Pewne są jednak dwie kwestie. Po pierwsze, mieszkańcy stolicy muszą przyzwyczaić się do wizerunku polityków na ulicznych plakatach, w metrze, sklepie, lokalnej prasie – raczej nie da się od tego uciec (#takakampania). Po drugie zaś, my – redaktorzy „Polityki Warszawskiej” – powinniśmy oswajać się z myślą, że przed nami bardzo pracowity, ale też (miejmy nadzieję!) bardzo ciekawy okres. Niech to będzie dobry czas i dobre kampanie!

 

Zdjęcie główne: https://facebook.com/wybory

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zaskakujący kandydat Korwina w Warszawie

Prof. Krasnodębski liderem listy PiS do PE

PO odsłania wyborcze karty

Zielone listy do Parlamentu Europejskiego

Janusz Palikot: Europa Plus rozpoczyna kampanię totalną

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...