Zieloni ogłosili warszawską listę do PE

Dagmara Woś    2014-03-24 21:55:41

W poniedziałek 24 marca w warszawskim Barze Studio odbyła się konferencja prasowa, na której Zieloni w koalicji z Partią Kobiet, Polską Partią Socjalistyczną oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych ogłosili listę kandydatów i kandydatek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Konferencję prasową poprowadzili Marcelina Zawisza i Marek Matczak, przewodniczący warszawskiego koła Partii Zielonych.

– Partia Zielonych jest częścią Europejskiej Partii Zielonych, najbardziej postępowej siły politycznej w Europie. Chcemy, żeby w Polsce jak najszybciej zaczęły obowiązywać najwyższe standardy europejskie. Naszym hasłem w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest zdanie: "Zmień Polskę, wybierz solidarną Europę" – powiedziała Marcelina Zawisza otwierając dzisiejszą konferencję. Chwilę później Marek Matczak rozpoczął prezentację kandydatów. 

Z pierwszego miejsca w okręgu nr 4 startować będzie Agnieszka Grzybek, współprzewodnicząca Partii Zielonych. Tuż za nią uplasował się Artur Wieczorek, sekretarz generalny Partii. Pierwszą trójkę na liście zamyka Małgorzata Aulejtner, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dalsze miejsca przypadły nieco mniej znanym działaczom i działaczkom społecznym, członkom i członkiniom Zielonych oraz PPS-u.

Założenia programowe

W swojej przemowie Grzybek mocno podkreśliła potrzebę zmian w Polsce. Część z nich, tak jak wielomilionowe inwestycje możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej, już się dokonała. Zauważalny jest również rozwój wielu gmin i "stopniowe wyrównywanie się standardów życia między Polską, a innymi bardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej".

– Europa dzisiaj stoi na rozdrożu, jest targana kryzysem finansowym i kryzysem gospodarczym, przeżywa także mankamenty związane z deficytem demokracji, z nieprzejrzystym czasami podejmowanie różnych decyzji – mówiła. Grzybek dzieląc się z zebranymi swoimi obawami na temat negocjowanego właśnie porozumienia między UE a USA, które, jeśli zostałoby przyjęte w takiej formie jak teraz, niosłoby ze sobą ryzyko dla standardów w zakresie ochrony środowiska, w zakresie standardów socjalnych, ale także w zakresie ochrony praw człowieka. 

Razem z Bogusławem Górskim, liderem Polskiej Partii Socjalistycznej, Agnieszka Grzybek, zaprezentowała również wspólny manifest obu partii, przedstawiający podstawowe założenia programowe kandydatów do PE.  Obie partie opowiadają się za zwiększeniem budżetu Unii Europejskiej na edukację i rozwój nowych technologii. Postulują ujednolicenie świadczeń emerytalnych oraz poprawę opieki zdrowotnej. Za jeden z najważniejszych celów deklarują ochronę zdrowia Polaków i czynną walkę z żywnością genetycznie modyfikowaną. „Potrzebujemy Europy społecznej i solidarnej – Europy, która będzie wyrównywa i podnosić standardy socjalne” – piszą autorzy programu. Koalicyjne partie wyraziły również poparcie dla idei Europy prozwiązkowej, w której „godna płaca i godna praca nie będą przywilejem, ale bezwarunkowym prawem wszystkich obywateli i obywatelek”. Otwarcie sprzeciwiają się destabilizacji zatrudnienia, rosnącemu bezrobociu, pogorszeniu się warunków pracy i obniżania płac. Szczególną troską PPS i ZIeloni chciałyby otoczyć imigrantów, kobiety i "młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie", dziś zupełnie pozbawionych perspektyw. 

Europa otwarta światopoglądowo i silna ekonomicznie, oparta na solidarności społecznej i ekologicznej. Europa, w której kobiety i mężczyźni mają równe prawa i możliwości działania, a młodzi ludzie ze spokojem mogą patrzeć w przyszłość. Taką wizję solidarnej Europy przedstawili dziś Zieloni, którzy liczą na przełamanie monopolu dużych tradycyjnych partii. Dla młodej partii bez dotacji i subwencji z budżetu państwa wejście do parlamentu europejskiego byłoby ogromnym sukcesem. Choć żaden z sondaży nawet nie uwzględnia wspólnej listy socjalistów i zielonych, liderzy obydwu partii liczą na niespodziankę. Swojej szansy upatrują w specyfice wyborów europejskich, wyrażającej się m. in. w tradycyjnie niskiej frekwencji, która przy skrajnej mobilizacji sympatyków, pomaga mniejszym, ale zwartym partiom politycznym.

Kandydaci z miejsc od 1 do 5 (od lewej):

1. Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Partii Zielonych,

2. Artur Wieczorek, sekretarz generalny Partii Zielonych,

3. Małgorzata Aulejtner, Sekretarz Komisji Rewizyjnej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych V kadencji,

4. Grzegorz Ilka, sekretarz Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej,

5. Ewa Sufin-Jacquemart, członkini Partii Zielonych, kieruje Fundacją Strefa Zieleni,

Kandydaci z miejsc od 6 do 10 (od lewej):

6. Mateusz Urban, członek Partii Zielonych,

7. Katarzyna Dmochowska, członkini Partii Zielonych,

8. Cezary Żurawski, członek Polskiej Partii Socjalistycznej,

9. Anna Zawadzka, prezeska Fundacji Anka Zet Studio

10. Maciej Konieczny, członek koła warszwskiego Partii Zielonych.

 

Zobacz także:

Prezydentka

Zaskakujący kandydat Korwina w Warszawie

Janusz Palikot: Europa Plus rozpoczyna kampanię totalną

Poboży na niedzielę: Europosłowie z Warszawy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...