Twój Ruch już zebrał – jak radzą sobie inni?

Paweł Krulikowski    2014-03-25 21:39:33

W oficjalnym komunikacie partia Janusza Palikota dumnie informuje, że jako pierwszej, 24 marca udało się jej zebrać wymagane 10 tysięcy podpisów do zarejestrowania komitetu w okręgu nr 4 (Warszawa i powiaty okołowarszawskie). Sprawdziliśmy jak idzie zbieranie innym pretendentom do Europarlamentu.

Podpisy pod listami to tak naprawdę pierwszy poważny sprawdzian każdej partii. Dlaczego? Trzeba zmobilizować działaczy, ruszyć „w teren” i zebrać wymaganą liczbę. Dla dużych partii to sprawa banalna i nigdy nie stanowi problemu (choć od lat mniejsze ugrupowania zarzucają partiom parlamentarnym, że te po prostu za podpisy… płacą). Dodatkową przeszkodą bywa nadgorliwy komisarz wyborczy, który potrafi część zebranego poparcia zakwestionować. Nawet jeśli skończy się to wielką awanturą, jak w przypadku Kongresu Nowej Prawicy w ostatnich wyborach parlamentarnych, to odwołania i protesty rozpatrywane są długo po wyborczym rozstrzygnięciu. Warto więc zawsze zebrać więcej.

Na najlepszej drodze by zarejestrować warszawską listę jest Twój Ruch. Partia Janusza Palikota wydała oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że jako pierwsza uzbierała wymaganą ilość podpisów. – Te 10 tysięcy osób motywuje i zachęca do wytężonej pracy. Pozwala wierzyć, że wartości, które wyznaje koalicja Europa Plus Twój Ruch są ważnymi wartościami dla Warszawy i warszawiaków. – zakomunikował warszawski „TR”. Stołeczny radny Marcin Rzońca nie kryje zadowolenia z sukcesu sojuszu Twojego Ruchu i Europy Plus – Podpisy zbierała setka wolontariuszy ze wszystkich środowisk zjednoczonych w naszej koalicji. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się nam jako pierwszym. To świadczy o poparciu warszawiaków dla naszego działania. Na wszelki wypadek zbieramy jeszcze podpisy na zapas, ale sądzę, że nie będziemy mieli żadnych problemów z rejestracją listy. – podkreślił.

Wszystko wskazuje na to, że bez przeszkód wystartują również inne duże ugrupowania. Kinga Gajewska, młoda kandydatka PO w eurowyborach relacjonuje – Zbieramy podpisy w Warszawie i okolicach i idzie nam bardzo dobrze. Spotkać nas można między innymi na placu Zamkowym czy w parkach. Ludzie bardzo chętnie wspierają nasze listy. Moim zdaniem, do końca wymaganego terminu zbierzemy tych podpisów znacznie, znacznie więcej niż potrzeba. – zapewnia. Podobnie sprawa wygląda po drugiej stronie barykady. Jarosław Krajewski z PiS, numer trzy na warszawskiej liście do Europarlamentu mówi wprost - Listę zarejestrujemy bez problemu. Cały czas zbieramy, jesteśmy aktywni we wszystkich dzielnicach i w ośmiu powiatach podwarszawskich. Nie obyło się bez przytyku w stronę Twojego Ruchu - Tu nie chodzi o zebranie 10 tysięcy, to jest tylko minimalna ilość. Rozumiem, że ci, którzy się tym chwalą nie uzbierają wiele więcej. Dla nas liczy się kontakt z naszymi sympatykami. Będziemy zbierać więc do końca. – podsumował. W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Gruchalski z SLD, kolejny z kandydatów w majowych wyborach – Na chwilę obecną fizycznie, w rękach mamy około 8 tysięcy podpisów. Codziennie docierają nowe, więc myślę, że do wymaganego terminu będziemy mieli około 15 tysięcy. Pozwoli to nam bez przeszkód zarejestrować listę. Wciąż zbieramy, można nas spotkać w całym mieście, w najbliższym czasie podpisy będzie zbierał również lider warszawskiej listy Wojciech Olejniczak.

Ciężko pracują też partie pozaparlamentarne. Polskę Razem Jarosława Gowina przyłapaliśmy na popularnej „Patelni” w trakcie namawiania warszawiaków do poparcia. – 7500 podpisów już mamy, sądzę, że w przyszłym tygodniu złożymy wymaganą ilość z nadwyżką. Zbieramy wszędzie: przy stacjach metra, na stacjach SKM, mamy swoich przedstawicieli również w miejscowościach podwarszawskich. – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Karol Wiszniewski, koordynator PRJG w Warszawie. Tomasz Sommer z Kongresu Nowej Prawicy zapewnia, że nie obawia się o rejestrację w stolicy i zaprasza przed stację metra Centrum do złożenia podpisu. Krzysztof Bosak, przedstawiciel Ruchu Narodowego, również nie martwi się o listę w okręgu numer 4 – Chcemy rejestrować się w pierwszych dniach kwietnia. Nie wyobrażam sobie, że nie uda nam się w Warszawie. Ciężko pracujemy i myślę, że tutaj wymaganą ilość uzbieramy w pierwszej kolejności. Reprezentantka Zielonych Marcelina Zawisza zwraca uwagę, że bliski termin sprzyja motywacji do gromadzenia podpisów - Zebraliśmy juz ponad połowę. Nasz target to 13 tysięcy, wiadomo że cześć odpadnie w weryfikacji, nie chcemy niespodzianek. Teraz mamy największą mobilizację, ludzie czują już, że deadline się zbliża. - zauważa.

Jak widać z powyższego przeglądu, na wszystkich frontach trwa mozolne gromadzenie podpisów. Gorąco zachęcamy do popierania wszystkich ugrupowań i podpisywania list. Pamiętajmy, że to konkurencja czyni demokrację bogatszą. Kibicujmy więc wszystkim zbierającym.

Zobacz także:

Zieloni ogłosili warszawską listę do PE

Janusz Palikot: Europa Plus rozpoczyna kampanię totalną

Zaskakujący kandydat Korwina w Warszawie

Prof. Krasnodębski liderem warszawskiej listy PiS do PE

PO odsłania wyborcze karty

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...