SLD odpiera zarzuty WWS i przechodzi do ofensywy

Sławomir Bielański    2013-05-26 22:53:17

SLD spadła maska z twarzy. Przestało udawać opozycję – stwierdził na naszych łamach burmistrz Ursynowa reagując w ten sposób na brak poparcia swojej inicjatywy przez polityków SLD. Jak się okazało na reakcję Sojuszu nie trzeba było długo czekać, brak konsekwencji w działaniu zarzucił Guziałowi szef stołecznego SLD – Sebastian Wierzbicki. Akcja burmistrza Ursynowa, a przede wszystkim jego cięty język okazały się zarzewiem konfliktu. Obok prognozowanego pojedynku WWS z Ratuszem, obserwujemy nie mniej emocjonujące starcie WWS z SLD.

23 maja lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jednocześnie podczas swojej konferencji prasowej nie oszczędził Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który od 2010 r. jest w opozycji wobec PO w warszawskiej radzie miasta. Piotr Guział stwierdził, że SLD spadła „maska opozycji” oraz, że mocniejsze wystąpienie Sojuszu przeciw PO wiązałoby się z „problemami zawodowymi” dla czołowych działaczy SLD.

Liderzy lewicy zaprzeczają insynuacjom i podkreślają, że od 2010 roku pozostają w opozycji. W rozmowie z naszym portalem szef warszawskiego SLD, Sebastian Wierzbicki stwierdził stanowczo: – Burmistrz Ursynowa mówi różne rzeczy i często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Podkreślił też, że jego partia zawsze protestowała przeciwko wszystkim kontrowersyjnym decyzjom Pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, dodając: – Śmieszne jest określanie SLD przez Guziała mianem "koncesjonowanej opozycji" w sytuacji, gdy głosujemy w Radzie Warszawy przeciw budżetowi, wszelkim podwyżkom, uchwałom śmieciowym, absolutorium dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, likwidacją ulg w komunikacji, co chwila żądamy publicznych wyjaśnień prezydenta na sesjach – np. w sprawie cięć w komunikacji miejskiej, sytuacji w edukacji czy ostatnio w sprawie warszawskich bibliotek – dodaje Wierzbicki.

Stronnicy burmistrza Guziała zwracają jednak uwagę na niekonsekwencję SLD. Przykładem takiego zachowania może być postawa niektórych radnych tej partii. Za przykład podają radnego Andrzeja Golimonta, który w rozmowie z nami określił Hannę Gronkiewicz-Waltz mianem „najlepszej z dotychczasowych prezydentów Warszawy”. Choć początkowo byliśmy nieco zaskoczeni, pobieżna kwerenda prasowa przyniosła nam sugerowaną przez „guziałowców” odpowiedź. Radny Golimont jeszcze w 2009 roku został pełnomocnikiem dyrektora ds. inwestycji szpitala przy ul. Inflanckiej. Warto zaznaczyć, że tak silne powiązanie radnego ze szpitalem finansowanym z miejskich (a więc kontrolowanych przez PO) pieniędzy było krytykowane przez ekspertów ds. samorządów (m.in. przez Fundację Batorego).

Działacze SLD niemal natychmiast wskazują, że także burmistrz Guział nie otacza się jedynie zorientowanymi na sprawy stolicy ideowcami. Wśród jego najbliższych współpracowników, w Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej znajduje się np. Maciej Białecki. Ten były wiceburmistrz Pragi-Południe, jest silnie kojarzony z Pawłem Piskorskim i całym środowiskiem tzw. piskorczyków, których rządy w warszawskim ratuszu do dzisiaj budzą spore emocje. Jeszcze większe wzbudza prawe skrzydło WWS, symbolicznie reprezentowane przez wyrzuconego z PIS Macieja Maciejowskiego. Ten z kolei zasłynął m. in. tym, że na Twitterze nazwał urzędującego Prezydenta Polski „pajacem” i „bydlęciem”. – Z takimi współpracownikami trudno będzie zmienić oblicze Warszawy – kwituje jeden z polityków stołecznego SLD.

 

Współpraca: Jakub Witek, źródła: własne, gazeta.pl, super express 

 

Zobacz także

WWS zyskuje sojuszników i idzie na wojnę z Ratuszem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...