Reprywatyzacja pożera szkoły

Wiktor Raczkowski    2014-03-28 08:54:17

Coraz częściej ofiarami reprywatyzacji w Warszawie padają dzieci i młodzież uczęszczające do publicznych przedszkoli i szkół. W wyniku zwrotu mienia spadkobiercom dawnych właścicieli uczniowie wielu placówek mogą stracić możliwość korzystania z boisk, placów zabaw, a w najgorszym razie także samych budynków szkolnych. Miasto wydaje się być bezradne wobec roszczeń, dlatego rodzice, dzieci oraz lokalne społeczności organizują się w obronie szkolnych terenów.

Tak dzieje się na Saskiej Kępie, gdzie spadkobiercy byłych właścicieli odzyskali liczącą 456 m2 działkę, na której obecnie znajduje się plac zabaw dla najmłodszych dzieci chodzących do przedszkola „Saski Zakątek” przy ul. Dąbrówki 3. – Walczymy o to, by miasto znalazło środki na wykupienie zreprywatyzowanego gruntu od właścicieli – mówi Marcin Eckert, przewodniczący rady rodziców.

Niech miasto odkupi działkę

W obronę placu zabaw zaangażowali się nie tylko rodzice dzieci chodzących do tego przedszkola, ale także przedstawiciele lokalnej społeczności Saskiej Kępy. Podpisy pod petycją skierowaną do władz Warszawy z apelem o wykupienie zreprywatyzowanego placu zabaw można składać w okolicznych kawiarniach i lokalach usługowych. "Protestujemy przeciwko biernej postawie władz Warszawy, a w szczególności władzy dzielnicy Praga Południe, jako organu prowadzącego przedszkole, która nie zabezpiecza interesu przedszkola, pozostawiając teren przedszkola w niezmienionym kształcie nie tylko dla naszych dzieci, obecnych przedszkolaków, ale i przyszłych pokoleń” – czytamy w petycji.

Protestujący rodzice podkreślają, że nie występują przeciwko spadkobiercom, którzy odzyskali swoją własność. Chcą jedynie – jak twierdzą – by władze dzielnicy i miasta zapewniły dzieciom dalszą możliwość korzystania z placu zabaw. Na takie rozwiązanie godzą się także spadkobiercy, którzy deklarują, że gotowi są odsprzedać miastu odzyskaną działkę. – Nie chcemy wyrzucać przedszkola. Moi dziadkowie mieszkali na Saskiej Kępie, rodzice, ja tu mieszkam. Niedługo zostanę tatą i mam nadzieję, że moje dziecko będzie chodziło do tego przedszkola – mówi Tomasz Dembiński, jeden z nowych właścicieli.

Problemem jest jednak wartość położonej w atrakcyjnej lokalizacji działki, która wyceniana jest na ponad 900 tys. zł. Takich pieniędzy dzielnica Praga - Południe po prostu nie ma, a nowych właścicieli dzierżawa odzyskanego terenu nie interesuje. Dlatego przedstawiciele dzielnicy zwrócili się o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii do Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sprawy w swoje ręce wzięli także rodzice, którzy w lutym spotkali się z wiceprezydentem Włodzimierzem Paszyńskim. Ze spotkania jednak nic nie wynikło.

Nie ma dramatu

W rozmowie z dziennikarzami TVN Warszawa wiceprezydent bagatelizował całą sprawę: – Jest wola, by odkupić tę działkę, ale żadne decyzje nie zapadły. Za wcześnie, by o tym mówić. Mamy wiele spraw związanych z dekretem Bieruta i szukamy dobrych rozwiązań. Nie dzieje się przecież żadna tragedia, a funkcjonowanie tej placówki nie zależy od tego kawałka ziemi. Proszę nie robić z tego dramatu!

Dla rodziców dramat jednak jest, ponieważ chcą, by ich dzieci – tak jak ich rówieśnicy – mogły bawić się na świeżym powietrzu. Niecierpliwić zaczynają się także spadkobiercy, którym, wedle ustaleń Samorządowego Kolegium Odwoławczego, działka powinna zostać przekazana 3 marca. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? – Nie możemy wydać działki bez przygotowań. Ma ustanowioną służebność drogi i dojazdu, musimy zlecić jej ogrodzenie – odpowiada Robert Kempa, zastępca burmistrza Pragi Południe. W odpowiedzi spadkobiercy deklarują, że oprócz władz samorządowych mają także innych chętnych na zakup działki, na której – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, można budować mieszkania. – Na razie jednak czekamy na ofertę ze strony miasta – dodaje Dembiński. Robert Kempa wskazuje jednak, że wbrew temu, co mówią nowi właściciele, wina leży także po ich stronie: – Ja Pana Dembińskiego nie widziałem na żadnym spotkaniu, może dlatego twierdzi, że miasto nie kontaktuje się z właścicielami? – pyta.

W opinii rodziców dzieci z „Saskiego Zakątka” wiceburmistrz Kempa to jedyny urzędnik, któremu naprawdę zależy na tym, by całą sprawę jak najszybciej rozwiązać z korzyścią dla dzieci. Bezskuteczne pozostają na razie próby umówienia spotkania rodziców z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Wydawało się, że najbardziej dogodna okazja wspólnego spotkania się nadarzyła się wczoraj, kiedy pani prezydent wraz z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, odwiedzali mieszkańców Pragi Południe celem uzyskania informacji na temat funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Na rozmowę o zreprywatyzowanym placu zabaw zabrakło jednak czasu.

Drewniana też walczy

Warto pamiętać, że o zachowanie placu zabaw i szkolnego boiska, które zostały wyremontowane w r. 2010 i 2013, walczą także uczniowie Zespołu Szkół nr 69 przy ul. Drewnianej. Na pokrycie kosztów obu remontów dzielnica Śródmieście przeznaczyła łącznie ponad 460 tys. zł. Po pięciu miesiącach od oddania boiska do użytku okazało się jednak, że szkoła będzie musiała się zrzec części swojego terenu. Powód? Pojawili się spadkobiercy przedwojennych właścicieli.

Termin przekazania działki nowym właścicielom nie został jeszcze ustalony. – Na razie robimy wszystko, aby ratować budynek szkoły – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza. Wiadomo jednak, co potwierdził Mateusz Dallali, rzecznik dzielnicy Śródmieście, że dzielnica nie zamierza wykupić zreprywatyzowanego gruntu.

Dlatego rodzice i uczniowie Zespołu Szkół nr 69 zdecydowali się działać. W przygotowanym przez siebie oświadczeniu piszą: „APELUJEMY do władz dzielnicy i miasta o podjęcie kroków zmierzających do zachowania całości infrastruktury sportowej Zespołu Szkół nr 69. Wierzymy w dobrą wolę i konstruktywne rozwiązanie kwestii własnościowych gruntów otaczających szkołę tak, aby zadośćuczynić spadkobiercom właścicieli działek przy jednoczesnym zapewnieniu niepogorszonych warunków terenu szkoły”.

Osoby zaangażowane w obronę terenu szkoły przy Drewnianej boją się, że nowi właściciele postawią na odzyskanym terenie wieżowiec lub parking. Tak stało się w przypadku Gimnazjum nr 38 przy ul. Świętokrzyskiej, gdzie pośrodku szkolnego terenu, który zwrócono spadkobiercom dawnych właścicieli, parkują teraz samochody. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy także sprawę reprywatyzacji terenu szkoły przy ul. Niecałej, gdzie nowy właściciel chce budować apartamentowce.

Miasto nie broni swoich interesów

Władze Warszawy przyznają, że problem reprywatyzacji dotyczy ponad stu stołecznych placówek oświatowych. Miasto nie jest w stanie uratować wszystkich poprzez wykupywanie gruntów od nowych właścicieli, bo zwyczajnie nie ma na to pieniędzy. W najgorszych wypadkach szkoły muszą wynosić się ze swoich dotychczasowych siedzib. Tak było w przypadku prestiżowego gimnazjum przy ul. Twardej, które przeniesiono na Mokotów.

Miejscy społecznicy, którzy sprzeciwiają się negatywnym skutkom reprywatyzacji argumentują jednak, że miasto niewiele robi, by bronić się przed roszczeniami. Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów mówi: – Miasto nie dba przed sądami o obronę swoich interesów. Kiedy pojawiają się roszczenia reprywatyzacyjne, nie stara się ich podważyć, bo według oficjalnej wykładni urzędu, „i tak przegramy”. Skoro nie będziemy się bronić w sądzie, to na pewno przegramy.

Źródło: TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza, Przegląd, własne.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...