Raport UNESCO w sprawie budowy na Starym Mieście

Dagmara Woś    2014-03-28 19:24:09

W październiku zeszłego roku wielkie poruszenie w stolicy wywołały zatwierdzone plany budowy luksusowego biurowca przy warszawskiej Starówce. Po miesiącach oczekiwań i prawnych przepychanek, UNESCO wreszcie przesłało do generalnego konserwatora zabytków raport na temat kontrowersyjnej inwestycji. „Polityka Warszawska” postanowiła ponownie przyjrzeć się wydarzeniom przy pl. Zamkowym.

Planowany biurowiec powstaje ok. 80 metrów od kolumny Zygmunta, przy ul. Senatorskiej. Na potrzeby inwestycji, kamienica mieszcząca się przy ul. Podwale 1 uległa częściowej rozbiórce. Przeciwnicy projektu od razu podnieśli rwetes, że biurowiec naruszy koncepcje odbudowy powojennej Warszawy i może skutkować wykreśleniem Starówki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inwestorzy zapewniali, że potrzebne konsultacje zostały przeprowadzone zarówno ze stołecznym konserwatorem, jak i specjalistami z UNESCO. Co do pierwszego nie mamy wątpliwości, natomiast drugiemu zaprzeczył sam Polski Komitet do spraw UNESCO, o czym już pisaliśmy na naszym portalu.

Wreszcie kontrowersje wokół luksusowego biurowca narosły do tego stopnia, że sprawą zainteresowało się samo Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Raport z kontroli przedstawicieli UNESCO wpłynął do generalnego konserwatora zabytków w zeszły piątek.

Wstępne wnioski z raportu

Co prawda raport UNESCO nie został jeszcze w całości przetłumaczony, ale wiceminister kultury i generalny konserwator Piotr Żuchowski ujawnia wstępne wnioski z kontroli. Z części już przełożonej na język polski wynika, że według UNESCO na Podwalu można budować, ale konieczne są zmiany w projekcie, tak aby sam budynek nie zaburzał koncepcji Starówki. Wiceminister kultury zapewnił, że wprowadzenie zmian jest możliwe, ale po akceptacji samego inwestora.

Przedstawiciele Senatorska Investment na razie nie komentują sprawy. W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka prasowa spółki Agata Laskowska, powiedziała tylko, że decyzję zostaną podjęte dopiero po zapoznaniu się z już przetłumaczonym raportem UNESCO.

Koniec sporu?

Czy raport UNESCO zażegna wreszcie trwający od miesięcy spór o budowę biurowca na Starym Mieście? Czy nie byłoby tego całego zamieszania, gdyby stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander nie podjął decyzji na własną rękę? Trzeba zaznaczyć, że pomimo opinii wydanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jasno mówił o konieczności konsultacji z UNESCO, stołeczny konserwator uznał je za niepotrzebne, ponieważ kamienica przeznaczona do rozbiórki nie leżała w granicach wpisu. Ta samodzielna decyzja kosztowała wszystkich sporo zamieszania, ale kontrola z Paryża chyba ostudzi nieco emocje. Starówka nie zniknie z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a inwestor, po wprowadzeniu zmian, najprawdopodobniej będzie mógł zrealizować swój projekt. 

O kolejnych decyzjach w sprawie kontrowersyjnej budowy, które najpewniej zapadną w ciągu najbliższych tygodni, będziemy informować na bieżąco. 

Źrodło zdjęcia: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Źródła: własne, tvnwarszawa.pl

Zobacz także:

Stare Miasto zniknie z listy UNSCO?

Starówkowe budowanie

Kontrowersyjna budowa na Starówce trwa mimo decyzji Ratusza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...