Garbo i Brutus zamiast „Śpiących”?

Adam Kielar    2014-03-30 09:57:36

Pomnik Braterstwa Broni zwany potocznie pomnikiem „Czterech Śpiących” jak już wielokrotnie wspominano budzi liczne kontrowersje. Dla wielu jest to pomnik okupantów i kolaborantów, dla innych symbol upamiętniający wyzwolicieli Warszawy spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Tymczasem pojawił sie pomysł, by dotychczasowy pomnik zastąpić innym, mniej kontrowersyjnym.

Miałby to być pomnik upamiętniający dwóch szpiegów z czasów II wojny światowej – Juana „Garbo” Pujola oraz Romana „Brutusa” Czerniawskiego. Byli to tak zwani „drzemiący agenci”, którzy zajmowali się dezinformacją między innymi w sprawie lądowania Aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku.

– Obaj wielcy agenci mieli ogromny wkład w ostatecznym zwycięstwie Aliantów podczas II wojny światowej. Brali udział w operacji Quicksilver (uzupełnienie operacji Fortitude), której zadaniem było oszukanie Niemców co do miejsca i czasu lądowania Aliantów we Francji. Udało się to dzięki oryginalnemu pomysłowi agentów, polegającemu na umieszczeniu na wybrzeżu makiet czołgów, które zmyliły wojska niemieckie. Ten właśnie motyw chcielibyśmy zaproponować przy naszym pomniku. – pisze w liście otwartym prezes stowarzyszenia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Agentów Garbo i Brutusa na placu Wileńskim, Kamil Andrzejczak.

Andrzejczak podkreśla, że nie są to postacie powszechnie znane i warto, by przybliżyć Warszawiakom ich sylwetki. – Wiedza na temat działalności Agentów Garbo i Brutusa nie jest powszechnie znana. Mamy nadzieję, że postawienie pomnika będzie miało wpływ na popularyzowanie znajomości agentów, jak i metod działania wywiadu podczas II wojny światowej.

W liście auto podkreśla także, że warto zastanowić się nad redefinicją spoję „szpieg” oraz „agent’, które uznawane są za negatywne. – Określenie 'agent' i 'szpieg' ma w Polsce zdecydowanie negatywne konotacje, wiele osób nie wie, że dzięki działalności cichych, często zapomnianych bohaterów, jakimi byli szpiedzy, ostateczne zwycięstwo nad Hitlerem nastąpiło szybciej. Jesteśmy przekonani, że pomnik Agentów Garbo i Brutusa będzie zarazem hołdem złożonym wszystkim szpiegom wywiadu i kontrwywiadu, w tym licznym Polakom na służbie amerykańskiej i brytyjskiej, którzy poświęcili się w walce o wolną Europę i świat. Pomnik Agentów Garbo i Brutusa byłby pierwszym pomnikiem poświęconym tym bohaterom w Polsce, a także mógłby połączyć wszystkich mieszkańców Warszawy w poczuciu dumy i wdzięczności, tym, którzy ryzykowali najwięcej, walcząc o pokój. – czytamy w liście.

Jak pisaliśmy w styczniu, Instytut Pamięci Narodowej chce usunięcia pomnika Braterstwa Broni. – Chcemy pokazać, że w naszej przestrzeni publicznej są obiekty, które odziedziczyliśmy po czasach komunistycznych, a nie powinno ich tam być – tłumaczy i dodaje, że chodzi m.in. o tablice czy nazwy ulic. – mówił na początku roku dr Andrzej Zawistowski z Instytutu.

Sondaż ”Gazety Wyborczej” z listopada wykazał, że za powrotem pomnika „Śpiących” jest 55 proc. badanych, 23 proc. jest przeciw, a 22 proc. nie ma sprecyzowanego zdania.

Pomysł nowego pomnika jest na pewno warty uwagi, jednak wygląda na to, że jego realizacja jest mało prawdopodobna – powrót pomnika Braterstwa Broni jest już potwierdzony. Tym niemniej zasługuje on na uwagę, gdyż na pewno postacie Garbo oraz Brutusa wzbudziły by mniejsze kontrowersje niż żołnierze Armii Czerwonej.

Źródła: gazeta.pl, Polityka Warszawska

Zdjęcie: Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Agentów Garbo i Brutusa w Warszawie

Zobacz także:

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

17 stycznia w Warszawie i w Internecie

IPN chce usunięcia pomnika „Czterech Śpiących”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...