Mocna lista Platformy. Kto pojedzie do Brukseli?

Karol Szyszko    2014-03-31 08:22:56

Platforma Obywatelska postawiła w Warszawie na obecnych europosłów, parlamentarzystów i byłego ministra. W stolicy i okolicznych powiatach wybierzemy zapewne od pięciu do siedmiu europosłów. Platforma powalczy o utrzymanie trzech mandatów, co może okazać się bardzo trudne.

W 2009 roku Platforma znokautowała wręcz konkurencję polityczną w stolicy uzyskując 52% poparcia, co pozwoliło na uzyskanie trzech z pięciu mandatów z tego okręgu. Europosłami zostali Danuta Hübner, Paweł Zalewski i Rafał Trzaskowski (po objęciu przez tego ostatniego funkcji ministra zastąpił go Tadeusz Ross). Już na początku marca pisaliśmy o tegorocznym składzie list wyborczych zaproponowanym przez władze regionalne partii. Ostatecznie wprowadzono niewielkie roszady. Kandydatów na kandydatów było wielu, a miejsc tylko dziesięć.

- Wiadomo, że w wyborach do PE, szczególnie w Warszawie, to są dwa, trzy mandaty, w zależności od wyniku. Mamy tutaj wśród dzisiejszych eurodeputowanych i wśród kandydatów potencjalnych takie nazwiska jak Danuta Hübner - była komisarz, osoba o nadzwyczajnej opinii jako eurodeputowana; gotowość do kandydowania zgłosił Dariusz Rosati - też uznany polityk i świetny fachowiec i też ze świetnymi kwalifikacjami; Michał Boni jest z Warszawy, a sugerował też gotowość do kandydowania – powiedział na początku marca premier Donald Tusk.

Pierwsze miejsce dla nikogo nie było niespodzianką, otrzymała je ponownie prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w PE i była unijna komisarz. PO długo szukała odpowiednego kandydata na drugie miejsce na liście. Brano pod uwagę m.in. Dariusza Rosatiego i Jana Rostowskiego, którzy ostatecznie otworzą listy w innych okręgach. „Dwójkę” zgarnął Michał Boni, były doradca premiera i szef MAC. Z trzeciego miejsca wystartuje obecny europoseł Paweł Zalewski, były poseł PiS specjalizujący się w polityce wschodniej. To zapewne między tym trojgiem stoczy się bój o uzyskanie mandatu. W tym roku może być trudno utrzymać Platformie obecny stan posiadania i jeden mandat wisi na włosku.

Na pozostałych miejscach znajdziemy również byłego posła i obecnie od kilku miesięcy europosła znanego satyryka Tadeusza Rossa, czworo obecnych parlamentarzystów (m.in. byłego prezydenta stolicy Marcina Święcickiego i piłkarza Romana Koseckiego). Wśród dziesiątki znalazł się natomiast tylko jeden aktywny samorządowiec, wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski.

Platforma Obywatelska zbudowała w Warszawie mocną listę. Nie miała takich problemów jak PiS z rozłamowcami, wiec mogła wystawić doświadczonych i rozpoznawalnych europosłów (sama Danuta Hübner zdobyła w 2009 roku ponad 300 tys. głosów), których wspierają znani posłowie. Czy to wystarczy, by utrzymać trzy mandaty w stolicy? Oczywiście, rolę odgrywać tu będzie wiele czynników. Moim zdaniem, Platforma straci ostatecznie jeden mandat w stolicy. Tym ciekawiej zapowiada się wewnątrzpartyjna rozgrywka o pozostałe dwa miejsca.

Pełna lista kandydatów PO:

1. Danuta Hübner, europosłanka

2. Michał Boni, były minister Administracji i Cyfryzacji

3. Paweł Zalewski, europoseł

4. Alicja Dąbrowska, posłanka

5.Tadeusz Ross, europoseł

6. Alicja Olechowska, posłanka

7. Marcin Święcicki, poseł

8. Krzysztof Skolimowski, wiceburmistrz Mokotowa

9. Kinga Gajewska, przewodnicząca warszawskiego koła Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”

10. Roman Kosecki, poseł

ZOBACZ TAKŻE:

PO odsłania wyborcze karty

PiS donosi na Platformę do PKW

Prof. Krasnodębski liderem warszawskiej listy PiS do PE

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...