Partycypacyjny sukces warszawiaków poddawany weryfikacji

Karolina Wiśniewska    2014-04-04 10:24:58

Temat budżetu partycypacyjnego zniknął z czołówek lokalnych mediów podczas ostatnich kilkunastu dni. Nie oznacza to jednak, że prace wokół niego straciły swój pierwotny impet. Przysłowiową „pałeczkę” od aktywnych mieszkańców stolicy przejęli teraz pracownicy dzielnicowych urzędów, którzy dwoją się i troją, aby dokładnie zweryfikować wszystkie projekty. Deadline upływa 5 maja. Jakie są kolejne kroki?

O niewątpliwym sukcesie budżetu partycypacyjnego w stolicy pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” wraz z upływem terminu składania wniosków. Zaskakująco wysoka liczba zgłoszonych projektów pokazała, że warszawiacy mają głowę pełną kreatywnych pomysłów oraz determinację w ich realizacji. I słusznie! Kwota w wysokości 26.237.266,00 zł przeznaczona łącznie na partycypacyjne przedsięwzięcia to poniekąd ich pieniądze, dlatego nie powinno się pozostać obojętnym na to, jak zostaną spożytkowane.

2236 projektów – biorąc pod uwagę fakt, iż jest to I edycja obywatelskiego przedsięwzięcia – robi wrażenie. W dzielnicowym starciu pozycji lidera nie oddał opisywany już na łamach naszego portalu Mokotów (333 wnioski). Często wspomina się też o równie wysokiej aktywności mieszkańców Pragi Południe czy Woli, zapominając jednak o warszawskich Włochach, gdzie przecież w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wniosków zgłoszono najwięcej.

W budżet partycypacyjny zaangażowali się zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy. Z danych opublikowanych przez Ratusz wynika, że najstarszy wnioskodawca miał aż 92 lata! Warto dodać również, że trzynaście wniosków wpłynęło od osób nieletnich, spośród których najmłodszy miał lat 14. Obywatelska postawa od najmłodszych lat zasługuje na wyróżnienie!

Na czym polega weryfikacja?

Od trzech tygodni urzędnicy dzielnicowi mają pełne ręce pracy. Badają czy wszystkie projekty, które wpłynęły do nich przed 10 marca nie budzą zastrzeżeń pod względem formalnym, prawnym i finansowym. Muszą sprawdzić m.in. poprawność uzupełniania poszczególnych luk formularzy, prawidłowe określenia terenu realizacji projektu (czy na pewno jest własnością m. st. Warszawy) oraz dokładnie przeliczyć koszty, jakie dany pomysł będzie generował. Jeśli suma przewyższy przeznaczoną na konkretny obszar kwotę, zostanie on odrzucony. Sprawdzone formularze będą przekazane do dzielnicowego zespołu ds. budżetu partycypacyjnego w celu ostatecznej weryfikacji. Zespoły te składają się z przedstawicieli mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników. Łącznie jest to 370 osób.

Warszawiacy deklarują, że do samego aktu głosowania nad projektami przystąpią równie ochoczo jak do ich tworzenia. Zanim jednak to nastąpi, należy wykonać kilka koniecznych kroków, które umożliwią mieszkańcom wybór „najlepszych z najlepszych”. Jednym z nich są spotkania preselekcyjne, w tym specjalne organizowane między 11 a 22 maja dla autorów partycypacyjnych wniosków. Jeśli w obszarze, do którego składałeś projekt (niezależnie od tego, czy jest to obszar całej dzielnicy, czy obszar lokalny), liczba pozytywnie zweryfikowanych przekracza 50, wraz z innymi autorami wybierzecie 50 spośród zgłoszonych przez siebie, które następnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców – informują urzędnicy miejscy. Jeśli nie pojawisz się na żadnym ze spotkań, Twój projekt nie będzie brany pod uwagę w kolejnych etapach – przestrzegają.

Głosujmy i zmieniajmy nasze dzielnice!

Wstępne listy wszystkich zgłoszonych projektów już zostały opublikowane na stronach urzędów poszczególnych dzielnic. Oficjalne prezentacje ostatecznych wyborów dokonanych przez Zespoły oraz samych autorów rozpoczną się 25 maja, zaś najważniejszy i chyba najbardziej oczekiwany przez wszystkich moment głosowania odbędzie się w dniach 20-30 czerwca. Każdy warszawiak może dokonać wyboru tylko raz, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki projekt i w której dzielnicy wybierzemy. Urzędnicy proponują trzy sposoby oddawania głosu:

- przez Internet,

- listownie, na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2015”. Kartę do głosowania można pobrać ze stron internetowych lub nabyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców,

- osobiście, przychodząc do Wydziału Obsługi Mieszkańców dzielnicy w dniach 23-27 czerwca 2014 r.

Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 15 lipca 2014.

Podobnie jak w przypadku wyborów do władz miasta tak i tutaj – każdy głos się liczy. Warszawiacy mają szansę zadecydowania o tym, co zmieni się w ich najbliższej okolicy i nie powinni jej marnować.

Pokażmy, że z naszym obywatelskim uczestnictwem nie jest wcale tak źle, jak często sugeruje się w różnych debatach publicznych. Zaangażujmy się po raz kolejny – warto!

 

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 

ZOBACZ TAKŻE:

- Partie polityczne wobec budżetu partycypacyjnego

- Budżet partycypacyjny - sprawdzamy pomysły najaktywniejszych dzielnic

- 25 mln do dyspozycji mieszkańców Budżet partycypacyjny

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...