Uzupełnianie budżetu czy wychowanie w trzeźwości?

Paweł Krulikowski    2014-04-03 18:44:03

W zeszłym roku Straż Miejska wystawiła 29368 mandatów za picie alkoholu „pod chmurką”. Skala popełniania wykroczenia wskazuje więc na jego regularną powtarzalność i małą rolę edukacyjną kary. Jak co roku przed "sezonem" , pojawiają się wątpliwości o sens surowej egzekucji ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Z okazji pierwszych słonecznych dni, mojego Facebooka zalała fala zdjęć od znajomych, popijających sobie piwo w tak zwanym „plenerze”. Bulwary nad Wisłą, parki, schody, słynne „Pawilony” – wszędzie tam pija się „pod chmurką”. I wszystkie te miejsca stają się potencjalnym doskonałym obszarem do uzupełnienia warszawskiego budżetu.

W roku 2013 sama Straż Miejska wystawiła niemalże 30 tysięcy mandatów za spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu. Wszyscy świetnie wiemy, że wynosi on okrągłą „stówkę”. A zatem Warszawa zarobiła na publicznych gorszycielach około trzech milionów złotych. Pytanie jednak kogo ścigano. Czy faktycznie degeneratów, upijających się w trupa i siejących grozę na ulicach, czy ludzi relaksujących się nad Wisłą przy symbolicznym piwie. Czy zgodnie z misją ustawy o wychowaniu w trzeźwości piętnowano zalanych rozrabiaków, czy kasowano 100 złotych od studenta siedzącego w parku?  To ze statystyk nie wynika. A z punktu widzenia prawa nie ma żadnej różnicy. I dla niektórych jest to problem.

Na kolejny rozdźwięk pomiędzy praktyką a literą prawa wielokrotnie zwracał uwagę ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju Marek Tatała, który zajął się problemem publicznego spożywania napojów wyskokowych na swoim blogu – Warto byłoby się jeszcze zastanowić ile z tych 30 tysięcy mandatów nałożono zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, że ustawa zakazuje picia na ulicach, placach i w parkach. – zaznacza. I przypomina, że zgodnie z interpretacją władz miasta bulwary wiślane są właśnie… ulicą (między innymi dlatego, że posiadają swoją własną nazwę). Na prawym brzegu rzeki alkohol swobodnie można spożywać tylko z tego powodu, że nie wyjaśniono statusu prawnego tych terenów.

Pamiętam znamienną sytuację, kiedy podczas Euro 2012 Policja i Straż Miejska patrzyły przez palce na proceder publicznego spożywania napojów wyskokowych (wtedy miano pouczać, zamiast karać) w przypadku osób zachowujących się spokojnie. Podobną strategię zaleca obecnie radny Twojego Ruchu Marcin Rzońca – Uważam, że Straż musi faktycznie karać osoby niewłaściwie zachowujące się, awanturujące się po alkoholu. Pijących jedno piwo studentów należałoby upominać – zaznacza. Jednocześnie podkreśla, że do pracy Straży trudno mu się odnieść negatywnie i krytykować warszawskich strażników za skrupulatność w wystawianiu mandatów. – Działają na podstawie prawa i nie ma w tym nic złego. – podsumowuje Rzońca. Z radnym częściowo zgadza się Marek Tatała – Służby powinny łapać prawdziwych pijaków, a nie szukać okazji do poprawienia stanu budżetu miasta. To pójście na łatwiznę.

Nadchodzący sezon wiosenno-letni zapowiada kolejną falę amatorów wyskokowych trunków pijących „pod chmurką”. Bez względu na to, czy ustawa jest niejasna i nieprecyzyjna czy nie – Straż Miejska musi robić swoje. Zastanawiam się tylko czy wychodząc naprzeciw mieszkańcom i turystom, biorąc pod uwagę w jak niewielkim stopniu kara odstrasza przed „recydywą”, władze nie powinny wyznaczyć miejsc, w których klasyczne „piwerko w plenerze” nie byłoby zbrodnią, lecz dozwoloną przyjemnością.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...