Zdobyć mandat nie startując

Karol Szyszko    2014-04-07 19:35:45

25 maja świętować sukces będą nie tylko nowo wybrani europosłowie, ale również osoby, które w zastępstwie obejmą dotychczas pełnione przez nich funkcje w samorządzie oraz polskim parlamencie. Szansę na objęcie mandatu posła mają m.in. szef klubu PiS w Radzie Miasta Maciej Wąsik oraz były minister zdrowia Marek Balicki z SLD.

W majowym wyścigu po mandat w Parlamencie Europejskim startuje wiele osób obecnie sprawujących funkcje z wyboru (posła, radnego). W przypadku wyborczego sukcesu, będą musieli zdecydować – zostać w Warszawie czy zrezygnować z obecnie pełnionego mandatu i wyjechać do Brukseli. Nie trudno zgadnąć co wybiorą. Na dotychczasowym stanowisku zastąpią ich osoby, które uzyskały kolejno najlepszy wynik na liście wyborczej komitetu, z którego nowi europosłowie startowali w poprzednich wyborach (nie wszyscy kandydują z ramienia dotychczasowej partii).

Obecny poseł z Warszawy i były wicepremier Jacek Rostowski pierwotnie przymierzany był do startu z drugiego miejsca w Warszawie, ale ostatecznie tu wystartuje Michał Boni. Rostowski został natomiast oddelegowany przez Platformę Obywatelską do kandydowania z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest liderem listy z dużą szansą na objęcie mandatu. W przypadku sukcesu, jego miejsce w Sejmie RP zajmie Ewa Czeszejko-Sochacka, była pełnomocniczka ratusza ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016, która zasłynęła w mediach nagraniem z monitoringu, podczas którego rysuje auto sąsiada. Gdyby dodatkowo do PE dostał się któryś z warszawskich parlamentarzystów PO (startuje ich w sumie czworo), to następny w kolejce jest były poseł Andrzej Czuma.

Na listach PiS do Parlamentu Europejskiego trudno znaleźć warszawskiego posła z realną szansą wyjazdu do Brukseli. Natomiast, w Radzie Warszawy zasiada ktoś, kto bardzo kibicuje mazowieckiemu liderowi PiS do PE, posłowi Wojciechowi Jasińskiemu. Tą osobą jest radny Maciej Wąsik, który w poprzednich wyborach parlamentarnych kandydował z trzeciego miejsca w okręgu obejmującym Płock (listę otwierał tam właśnie Jasiński). 6,5 tys. głosów nie starczyło wtedy na objęcie mandatu, był pierwszy „pod kreską”. – Mandat poselski to wielki zaszczyt, ogromne zobowiązanie. Jeżeli będzie taka sytuacja, że pan Wojciech Jasiński zostanie eurodeputowanym, to ja oczywiście obejmę ten mandat. Nie dzielę skóry na niedźwiedziu, wszystko leży w rękach wyborców. Najważniejsze jest dla mnie, by wygrało Prawo i Sprawiedliwość. – powiedział „PW” radny Wąsik.

Tymczasem na lewicy, poseł Ryszard Kalisz (wybrany z list SLD, obecnie EPTR) zrobi wielką przysługę byłemu partyjnemu koledze Markowi Balickiemu i swojej dawnej partii zdobywając mandat w wyborach do PE. Dzięki temu Sojusz Lewicy Demokratycznej odzyska jedyny zdobyty w 2011 roku mandat poselski w Warszawie, a Balicki były minister zdrowia, poseł i senator wróci do parlamentu. Co ciekawe, Balicki startuje również w majowych wyborach, jest na trzecim miejscu warszawskiej listy SLD.

Jak widzimy, nowe wyzwania czekają nie tylko przyszłych europosłów, ale również osoby, które zastąpią ich na dotychczasowych stanowiskach. – Oczywiście, na pewno będzie czegoś żal, będę dobrze wspominał Radę Warszawy. Jednak z punktu widzenia polityki, mandat poselski to coś więcej niż mandat radnego. Wpływ na rzeczywistość jest o wiele większy – podsumowuje rozmowę z nami Maciej Wąsik. Już 25 maja okaże się, kto dostanie szansę na więcej.

 

źródło zdhęcia: http://www.europarl.europa.eu

ZOBACZ TAKŻE:

Mocna lista Platformy. Kto pojedzie do Brukseli?

Z Warszawy do Brukseli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...