Tęcza wraca na Pl. Zbawiciela

Adam Kielar    2014-04-09 08:25:27

1 maja 2014 roku będziemy obchodzić nie tylko tradycyjne Święto Pracy. To także dziesiąta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej właśnie okazji na pl. Zbawiciela ma wrócić kontrowersyjna tęcza. Autorka instalacji, artystka Julita Wójcik, chciała początkowo, by wróciła ona na plac 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ratusz nie wyraził na to zgody.

Po raz ostatni tęcza spłonęła (niemal w całości) 11 listopada. Wtedy to została ona podpalona przez grupę uczestników Marszu Niepodległości, która odłączyła się od manifestacji (pl. Zbawiciela nie należał do trasy Marszu). Po tym wydarzeniu Ratusz zdecydował, że instalacja zostanie czasowo zdemontowana, ale na wiosnę po raz kolejny powróci.

Po 11 listopada pojawiały się różne pomysły jak można zagospodarować tęczę w taki sposób, by nie budziła ona kontrowersji. Jedni chcieli instalacji w barwach narodowych (pomysł podchwyciła Solidarna Polska, organizując tam wigilię), inni proponowali tęczę w połączonych barwach polsko-węgierskich, były też głosy wzywające do jej całkowitej likwidacji, przeniesienia na Ursynów i wreszcie do przywrócenia jej w pierwotnej formie.  

Renowacja tęczy będzie kosztować ok. 110 tys. zł. Miasto chce pomóc w jej renowacji, gdyż chce w ten sposób pokazać, że "nie ma przyzwolenia na dyktat chuliganów”. Ratusz wzywa także do wzięcia udziału w warsztatach odbudowy instalacji, które odbędą się od 10 do 13 kwietnia w Zachęcie.

Autorka tęczy początkowo podkreślała, że tworząc instalację nie kierowała się żadną ideologią. Julita Wójcik i inni obrońcy tęczy wielokrotnie wskazywali na różne rozumienia symbolu tęczy – biblijny znak przymierza, spółdzielczość oraz oczywiście znak środowisk LGBT. Jednak z ostatniego oświadczenia autorki, a także z pomysłu by tęcza wróciła akurat 17 maja widać wyraźnie, że mówienie o wieloznaczności jest mydleniem oczu. – Parlament Europejski 4 lutego bieżącego roku wezwał do podjęcia prac nad ogólnoeuropejską strategią w zakresie równouprawnienia osób LGBTQ i stworzenia unijnego planu działań przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Wspólną pracą przy odbudowie Tęczy pokażmy, że jesteśmy przeciw nienawiści i nietolerancji. Że jesteśmy za zapewnieniem równości wobec prawa osobom LGBTQ. – czytamy w oświadczeniu Julity Wójcik.

Autorka ubolewa także, że winni spalenia tęczy 11 listopada 2013 nie zostali ukarani. – Gdy została spalona w geście nienawiści wobec środowisk LBGTQ podczas Marszu Niepodległości 2013 wobec tylu osób i kamer, wydawało się, że ujęcie sprawców będzie proste. Jednak proces w sprawie podpalenia Tęczy niedawno został umorzony. Skoro nieuchronną nie może być kara, niech nieuchronną będzie odbudowa Tęczy – ten ostatni raz. – pisze Wójcik.

Artystka dziękuje też wszystkim, którzy po 11 listopada spirali ideę odbudowy tęczy, między innymi poprzez symboliczne wpinanie w nią żywych kwiatów. – Chciałam jeszcze raz serdecznie podziękować za wsparcie, które po 11 listopada 2013 roku od Państwa otrzymałam. Dla mnie najpiękniejszą Tęcza była wtedy, gdy na znak protestu przeciw agresji i nietolerancji w czarny, osmolony szkielet wtykali Państwo żywe kwiaty. Dziękuję – kończy swój apel autorka instalacji. 

                                                                                               ***

Wiadomo już, że tęcza wróci i to w takiej samej formie jak poprzednio. Prawdopodobnie niedługo znowu spłonie, o ile nie zostanie otoczona kordonem policji oraz drutem kolczastym. Zamiast kolejny raz wydawać publiczne pieniądze na jej renowację, może warto się zastanowić, dlaczego ta instalacja raz po raz zostaje podpalona. Może warto też zapytać Warszawiaków (a zwłaszcza okolicznych mieszkańców), czy chcą, by tęcza znów wróciła na Pl. Zbawiciela.

Źródła: Polityka Warszawska, gazeta.pl

Zdjęcie: Wikipedia

Zobacz także:

Wraca tęcza niezgody

Tęcza na Ursynowie?

Wigilia pod biało-czerwoną (tęczą)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...