"Uchwalmy to!" na Woli

Karolina Wiśniewska    2014-04-09 19:32:30

Wiele warszawskich inicjatyw lokalnych i stowarzyszeń od pewnego czasu pozytywnie zaskakuje wzmożoną aktywnością. Jedni walczą o kwestie reprywatyzacji, inni wychodzą bezpośrednio do mieszkańców, aby poznać ich potrzeby i zachęcić do wspólnego działania. Pamiętacie Stowarzyszenie Wola Zmian i ich inicjatywę pod hasłem „Uchwalmy to”? Niedawno rozpoczął się kolejny etap projektu – ankietowanie oraz próba badania nastrojów mieszkańców dzielnicy.

Stowarzyszenie Wola Zmian to zespół ludzi zaangażowanych na rzecz mieszkańców dzielnicy Wola. Pisaliśmy o nim na łamach "Polityki Warszawskiej" gdy pod koniec ub. roku jego członkowie rozpoczęli realizację projektu pt. : „Uchwalmy to!”, którego celem było przeprowadzenie pierwszej lokalnej inicjatywy uchwałodawczej na szczeblu dzielnicowym. Sam pomysł został uznany za dwunasty wniosek w rankingu zakwalifikowanych do otrzymania funduszy w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. – Od czterech lat działamy na rzecz mieszkańców Woli. Teraz, kiedy udało nam się uzyskać dodatkowe granty finansowe możemy zintensyfikować nasze działania i w jeszcze większym stopniu zaangażować obywateli – mówiła na listopadowej konferencji wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Aneta Skubida. Po kilku miesiącach przygotowań owa „intensyfikacja” wkracza w kluczową fazę, a wolontariusze Woli Zmian wychodzą na ulice, aby osobiście dowiedzieć się czego pragną mieszkańcy dzielnicy.

Tłusty” początek

„Tłusty” czwartek to dla każdego mieszkańca Woli święto szczególne, w którym obowiązkowo stawić się trzeba przed słynną cukiernią na ul. Górczewskiej serwującą najlepsze pączki w dzielnicy. Ze względu na setki głodnych klientów – im wcześniej tym lepiej. Członkowie stowarzyszenia postanowili wykorzystać ten wyjątkowy dzień oraz równie wyjątkowe miejsce i właśnie wtedy rozpoczęli swoją ankietową akcję. – Chcemy wykorzystać czas, jaki spędzą w kolejce, na porozmawianie z nimi o tym, co ich cieszy i co ich boli, co chcieliby zmienić, jaką mają opinię na temat życia w naszej dzielnicy – mówił prezes Adam Borowski-Dobrowolski.

W ramach projektu planuje się przeprowadzenie 4 tysięcy ankiet, które pomogą zweryfikować nastroje mieszkańców Woli i zebrać pulę pomysłów na to, jak owe wolskie życie poprawić. Spośród zgłoszonych propozycji, najbardziej popularna zostanie z czasem zrealizowana jako projekt uchwały Rady. 

Porozmawiajmy o Woli

Po udanej akcji „Pączek” wolontariusze kontynuowali swoją pracę. Pod koniec marca spotkali się z „wolakami” w parku Moczydło. Pytali, rozmawiali i zachęcali do wspólnego działania. Poza tym, ankieterzy każdego dnia odwiedzają mieszkańców w ich miejscach zamieszkania, stosując starą sprawdzoną metodę „door-to-door”.

Najczęściej sygnalizowane przez mieszkańców problemy dotyczą utrzymania porządku na ulicach i podwórkach. Punktuje się brak koszy na śmieci oraz niesprzątanie po swoich czworonożnych przyjaciołach. Co ciekawe, znaczna część ankietowanych uważa, że władzę w dzielnicach powinno się „odpartyjnić” i przekazać na rzecz zaangażowanych na co dzień działaczy społecznych.

Kolejna akcja zbierania ankiet odbędzie się w najbliższą niedzielę – 13 kwietnia, ponownie w parku Moczydło.

Warto przypomnieć, że w przypadku Woli, projekt uchwały wnoszony do rady dzielnicy musi zostać poparty przez 1.700 podpisów. Stowarzyszenie deklaruje, iż nie tylko zapewni pomoc w zbieraniu podpisów pod projektem uchwały, ale również uruchomi specjalny portal internetowy www.uchwalmyto.pl, na którym będzie można składać, popierać i konsultować pomysły.

Projekt „Uchwalmy to” jest ciekawą, potrzebną i co najważniejsze – pierwszą w Polsce tego typu inicjatywą. Dzięki niej mieszkańcy mogą przekonać się, że mają wpływ na funkcjonowanie ich najbliższego sąsiedztwa. W takie akcje zawsze warto się angażować. Nie ma zagrożenia, że coś się straci, można ewentualnie zyskać. Zatem... do dzieła! 

 

Źródło zdjęć: oficjalny fanpage stowarzyszenia - https://facebook.com/wolazmian

 

ZOBACZ TAKŻE:

Uchwalmy to razem... na Woli

Wolskie konsultacje ws. budżetu

Wola: walka o zielone Odolany

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...