Wojna na Bemowie

Paweł Krulikowski    2014-04-09 22:05:16

Odwołany na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy wiceburmistrz Bemowa Paweł Bujski wydał oświadczenie, w którym bezpardonowo atakuje swojego byłego przełożonego, Jarosława Dąbrowskiego. Wiceprezydent Warszawy oskarżany jest o stworzenie patologicznego układu i promowanie swoich ludzi w Urzędzie Dzielnicy i podległym mu instytucjom.

Zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej nadzwyczajna sesja bemowskiej rady w dniu 9 kwietnia miała tylko jeden cel – odwołanie ze stanowiska Pawła Bujskiego, wiceburmistrza, od lat związanego politycznie z Jarosławem Dąbrowskim, byłym włodarzem Bemowa. Powód pozbawienia stanowiska Bujskiego wydawał się dość enigmatyczny. Zarzucono mu niewłaściwe zachowanie podczas Narodowego Święta Węgier, którego bemowski ratusz był gospodarzem.

Jak twierdzi sam zainteresowany w specjalnie wydanym obszernym oświadczeniu stawiane mu zarzuty są absurdalne. – Platforma na Bemowie chce mnie usunąć, bo chciałem oczyścić dzielnicę z nieprawidłowości, jakie powstały pod rządami Jarosława Dąbrowskiego – pisze Bujski, skarżąc się, że był zastraszany, zniesławiany, a w konsekwencji zmuszany do rezygnacji ze stanowiska wiceburmistrza. Ponieważ sam takiej decyzji nie chciał podjąć, radni byłego już klubu postanowili go odwołać. W odpowiedzi złożył rezygnację z członkostwa w PO i w obszernym oświadczeniu przedstawił listę nadużyć, jakie popełnić miał obecny wiceprezydent stolicy.

Dąbrowskiemu zarzuca między innymi zatrudnienie swojej narzeczonej w Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej, argumentując, że przy zarobkach rzędu 5000 złotych miesięcznie nie wykonuje ona żadnej pracy, a jedynie podpisuje listę obecności. Bujski twierdzi też, że wiceprezydent wciąż prywatnie używa służbowego samochodu burmistrza Bemowa, jednocześnie korzystając z samochodu przysługującego mu ze stołecznego Ratusza. Poważnie brzmi zarzut „pobierania haraczy” od członków zarządu dzielnicy, w postaci „dobrowolnej rezygnacji z nagród, przyznanych za grudzień 2013 roku”. Nagrody te miały trafić na prywatne konto Krzysztofa Zygrzaka (polityka bemowskiej PO, który również sprawuje funkcje wiceburmistrza). Wśród innych finansowych nieprawidłowości Bujski wylicza Dąbrowskiemu rozdawnictwo służbowego sprzętu (telefonów, komputerów, tabletów) wśród jego politycznych zwolenników. Zdziwienie rozgoryczonego urzędnika budzą również bliskie, dwuznaczne kontakty Dąbrowskiego z radnym SLD Mariuszem Początkiem, promowanie dyrektora WOSIR Radosława Kulikowskiego (pomimo, iż jego ośrodek przynosi ogromne straty budżetowi dzielnicy) czy Michała Janiszewskiego, naczelnika Wydziału Kadr Urzędu, który najprawdopodobniej zastąpi na stanowisku Bujskiego.

Z oświadczenia rozgoryczonego ex-wiceburmistrza wyłania się patologiczny układ, kierowany przez Jarosława Dąbrowskiego, który mimo przeprowadzki na pl. Bankowy nadal pociąga za sznurki na Bemowie. Sam oskarżany nie kryje oburzenia zachowaniem byłego podwładnego. – Mogę odpowiadać tylko za siebie i za swoje decyzje – w moim przypadku nie mam żadnych obaw. Natomiast proszę pamiętać, że to Pan Bujski między innymi nadzorował te działania, za które teraz oskarża mnie i Burmistrza Stomę. To dość żenujące – mówi „Polityce Warszawskiej” wiceprezydent stolicy. Zauważa również, że jego były zastępca szantażował radnych, broniąc się przed odwołaniem ze stanowiska. – Cała ta sytuacja jest dla mnie dość zabawna. Pan Bujski wysyła o 8:00 rano maila do przewodniczącego Rady Dzielnicy, że jeśli w ciągu dwóch godzin nie dostanie zapewnienia, że nadzwyczajna sesja mająca pozbawić go stanowiska została odwołana, to wyda swoje oświadczenie. Tak zachowuje się człowiek niezrównoważony – zaznacza wiceprezydent Dąbrowski.

Paweł Bujski, zgodnie z wnioskiem radnych Platformy został odwołany ze stanowiska. Wcześniej wydał oświadczenie o opuszczeniu szeregów PO. Po sesji poinformował, że wszystkimi zarzutami zwrócił się do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz równocześnie wnioskując o kontrolę na Bemowie. Jarosław Dąbrowski audytu się nie boi – Burmistrz Stoma od razu przeprowadził weryfikację zarzutów, które stawia Pan Bujski i od razu można powiedzieć, że część z nich jest nieprawdziwa. Kontrola wyjaśni wszystkie nieprawidłowości – podsumowuje w rozmowie z nami oskarżany wiceprezydent. Politycznego smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że wiceprezydent Dąbrowski, obecny burmistrz Stoma i były burmistrz Bujski jeszcze niedawno byli postrzegani jako bliscy koledzy. Teraz coś jednak w tym bemowskim układzie politycznym pękło. Z uwagi na charakter stawianych zarzutów i ich polityczny kontekst z pewnością będziemy przyglądać się dalszemu przebiegowi tej bemowskiej "wojnie na górze". 
 

 

SPROSTOWANIE:


"Wnoszę o sprostowanie informacji, jakoby jakiekolwiek pieniądze miały trafić na moje prywatne konto. Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, a podobne stwierdzenie nie znajduje się nawet wśród konfabulacji Pana Bujskiego. Kwestia dobrowolnego przekazania nagród na cele społeczne przez członków Zarządu Dzielnicy Bemowo w 2012 roku, była całkowicie transparentna i od samego początku były o niej informowane media."

Krzysztof Zygrzak, zastępca burmistrza dzielnicy Bemowo

 

Źródło: Oświadczenie Pawła Bujskiego z dn. 9.04.2014r. 

Źródło zdjęcia: Miasto jest Nasze, Paweł Bujski/facebook.com

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...