Przedwyborczy dwugłos w sprawie urzędników

Wiktor Raczkowski    2014-04-12 07:54:19

– Zbuduję do 2018 roku centralny ratusz w pałacu Saskim. Znajdzie się tam połowa obecnych miejskich urzędników. Kto się nie zmieści, zostanie zwolniony, bo to oznacza, że jest niepotrzebny – zapowiedział Piotr Guział na sobotniej konwencji WWS, na której ogłosił swój start w stołecznych wyborach prezydenckich. Innego zdania jest Sebastian Wierzbicki, szef warszawskiego SLD oraz konkurent Guziała w wyścigu do prezydenckiego fotela, który twierdzi, że miasto przede wszystkim powinno skupić się na problemach mieszkańców, a nie na budowaniu kolejnego ratusza.

– Żeby urzeczywistnić jakąkolwiek wizję Warszawy, musimy wstrząsnąć urzędami, które potrzebują rewolucji w administracji. W stolicy jest najwięcej urzędników w przeliczeniu na mieszkańca. Rocznie każdy warszawiak wydaje na urzędników 500 zł, dwa razy więcej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście – przekonywał Piotr Guział. Jak wyglądać ma wspomniana rewolucja? Według kandydata WWS na stanowisko prezydenta Warszawy część urzędników pracujących obecnie w stołecznym ratuszu powinna zostać przeniesiona do dzielnic, by tam bezpośrednio mogli obsługiwać mieszkańców. – Patologią jest to, że część urzędników siedzi w centralnym ratuszu i dubluje kompetencje tych pracowników urzędów dzielnic, którzy na pierwszym froncie obsługują warszawiaków – powiedział. Guział zapowiedział, że jako nowy prezydent stolicy wprowadziłby nowe godziny pracy urzędów: od godz. 7 do 18, dlatego tak istotne – jego zdaniem – byłoby wzmocnienie personalne urzędów dzielnic.

Burmistrz Ursynowa dodał jednak, że nie wyobraża sobie całkowitego demontażu stołecznych biur centralnych. – Nie w tym rzecz, aby całkowicie zlikwidować biura w mieście. Przy prezydencie musi być pewna struktura, która globalnie nadzoruje finanse czy infrastrukturę sieciową, jak choćby komunikację publiczną, kanalizację, wodociągi. Tego nie zrobi żadna dzielnica w pojedynkę. Potrzebne jest biuro planowania strategii, kontroli i nadzoru na przykład nad przedsiębiorstwami komunalnymi. Natomiast większość biur jest zupełnie zbędna. Ich kompetencje w formie pełnomocnictw i upoważnień od prezydenta powinny spłynąć do zarządów dzielnic, bo one są najbliżej mieszkańców – tłumaczył.

Z argumentacją Piotra Guziała nie zgadza się szef stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki, według którego o przydatności miejskich urzędników nie powinno decydować to, czy znalazłoby się dla nich miejsce w odbudowanym Pałacu Saskim. – Jestem daleki od populizmu Piotra Guziała, który już teraz zapowiada redukcję liczby urzędników. Burmistrz Ursynowa zapomina, że Warszawa pozyskuje chociażby ogromne środki z Unii Europejskiej na projekty, do których realizacji niezbędni są urzędnicy.

Sebastian Wierzbicki uważa, że zamiast redukować stanowiska urzędnicze w ciemno, lepiej jest przeprowadzić w ratuszu audyt, który wykazałby, czy rzeczywiście liczba pracujących w nim osób jest zbyt duża lub czy miejscy urzędnicy są źle wykorzystywani. Dopiero wyniki audytu miałyby decydować o ewentualnych redukcjach stanowisk lub oddelegowywaniu urzędników do pracy w dzielnicach.

Kandydat SLD na prezydenta Warszawy skrytykował również pomysł odbudowy Pałacu Saskiego. – Zamiast odbudowywać Pałac Saski dla urzędników, odbudujmy praskie kamienice dla mieszkających w nich ludzi. Głupotą jest myślenie o wydawaniu pieniędzy na fanaberie, skoro nie ma ich na potrzeby remontowe – tłumaczył.

Źródło: własne, infoonas.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...