Układ bemowski?

Paweł Krulikowski    2014-04-11 08:08:02

Oskarżenia rzucone przez Pawła Bujskiego, odwołanego w środę zastępcy burmistrza Bemowa, pociągają za sobą kolejne polityczne skutki. Hanna Gronkiewicz-Waltz rozpoczęła kontrolę w urzędzie dzielnicy, Jarosław Dąbrowski wydaje oświadczenie, w którym po raz kolejny dementuje zarzuty Bujskiego, zaś opozycja i społecznicy żądają dymisji wiceprezydenta. Przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy.

W środę, w dniu odwołania wiceburmistrz Bemowa Paweł Bujski z Platformy Obywatelskiej, oskarżył Jarosława Dąbrowskiego, swojego byłego przełożonego o stworzenie patologicznej sieci powiązań w urzędzie dzielnicy. Zatrudniani mieli być protegowani obecnego wiceprezydenta, który zdaniem Bujskiego miał m. in. „wymuszać haracze” i wspierać tworzenie niejasnych powiązań pomiędzy spółkami dzielnicowymi a osobami zaprzyjaźnionymi z Dąbrowskim. Oprócz zarzutów większego kalibru Bujski wypomniał zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz wiele rzeczy „drobnych”, takich jak korzystanie "na lewo" ze służbowego samochodu obecnego burmistrza Alberta Stomy czy rozdawnictwo na koszt dzielnicy laptopów, tabletów i komputerów swoim poplecznikom.

Jarosław Dąbrowski konsekwentnie zarzuty oddala, dwukrotnie powtarzał „Polityce Warszawskiej”, że większość z nich to zwykłe brednie. Dzisiaj idzie jeszcze dalej, wydając oficjalne oświadczenie, w którym oznajmia, że podjął już niezbędne kroki prawne, mające na celu obronę dobrego imienia. –  Informuję, że Pan Paweł Bujski, w opublikowanym przez siebie w dniu wczorajszym oświadczeniu, dopuścił się manipulacji, przeinaczeń faktów i podał nieprawdziwe informacje dotyczące mojej pracy na stanowisku burmistrza Dzielnicy Bemowo oraz zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy. W mojej ocenie, działania te mają za zadanie zdyskredytowanie mojej wieloletniej pracy na rzecz mieszkańców stolicy. – napisał wiceprezydent Dąbrowski. Jak twierdzi, ze spokojem oczekuje na wyniki kontroli, która na polecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz dzisiaj rozpoczęła audyt w Urzędzie Dzielnicy Bemowo.

Tymczasem opozycja jest oburzona zachowaniem zarówno Pani Prezydent, jak i samego Dąbrowskiego. Marcin Rzońca z Twojego Ruchu nie przebiera w słowach. – Do wyjaśnienia tych spraw wiceprezydent Dąbrowski powinien zawiesić sprawowanie swojej funkcji. To jest sytuacja, w której on sam będzie miał możliwość zaglądania w papiery kontroli swojej dzielnicy, to jest żenada. To pokazuje, że w platformerskim układzie ręka rękę myje. – podsumowuje. Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości idzie jeszcze dalej. – To "Układ Bemowski". Trudno sobie wyobrazić, żeby w tej sytuacji wiceprezydent Dąbrowski mógł wypełniać swoje zadania. To kwestia odpowiedzialności politycznej. I dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość zgłosi w najbliższych dniach swój wniosek do prokuratury. – Wiele z tych zarzutów powinno zostać zweryfikowane przez wymiar sprawiedliwości. Chętnie zapoznam się z wynikami wewnętrznej kontroli Ratusza, ale według mnie to nie wszystko – podkreśla Krajewski. Podobne wątpliwości wobec politycznej legitymacji do dalszego sprawowania urzędu przez Dąbrowskiego wyraża Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”. – Wiceprezydent powinien zostać zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy. Zaznacza również, że nie wierzy w rzetelność kontroli, którą przeprowadzi Ratusz. - Jeśli tę kontrolę będzie wykonywał Urząd Miasta, to na pewno nic nie zostanie wykryte. Powinien się tym zająć zewnętrzny rzeczoznawca lub Najwyższa Izba Kontroli. – podkreśla Śpiewak. Wiadomo także, że Bemowska Wspólnota Samorządowa zawiadomiła już organy ścigania, o czym poinformował "Politykę Warszawską" niezrzeszony radny dzielnicy Andrzej Jędrasiak.

W tej sprawie nikt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W pierwszych wywiadach ex-wiceburmistrz Bujski odsłania szersze tło swoich zarzutów, wiceprezydent Dąbrowski zapowiada pozew, zaś opozycja dopiero wytacza najcięższe działa przeciwko zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Niewątpliwie warszawskiej Platformie sytuacja wymknęła się już spod kontroli, a cała sprawa z uwagi na charakter stawianych zarzutów nie jest już zwykłą wewnątrzpartyjną potyczką w PO.

AKTUALIZACJA:

Swoje zawiadomienie do prokuratury w dniu dzisiejszym złożyli reprezentanci PiS, radni Jarosław Krajewski i Michał Grodzki. 

Źródło zdjęcia: www.um.warszawa.pl

Patrz także:

Wojna na Bemowie

Bemowska wojna trwa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...