Zablokowano konta Mazowsza. Struzik: to niekonstytucyjna, antysamorządowa polityka

Adam Kielar    2014-04-11 22:10:26

Ministerstwo Finansów zablokowało przy pomocy poborców podatkowych konta mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Chce w ten sposób uzyskać pieniądze za niezapłaconą ratę janosikowego za rok 2013. Chodzi o ponad 60 mln zł.

Urząd Marszałkowski nie zgadza się z taką decyzją ministerstwa. Zdaniem jego przedstawicieli najbardziej kuriozalny jest fakt, że resort działa w oparciu o niekonstytucyjne przepisy.  To antysamorządowa polityka Ministerstwa Finansów, które traktuje nas jak skarbonkę bez dna. Zabiera pieniądze, na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Pieniądze, które miały być przeznaczone na transport kolejowy, na kulturę czy szkolnictwo trafiają na konta Ministerstwa Finansów. Ten system zaczyna zjadać własny ogon. Zabranie nam pieniędzy z kont uniemożliwia zapłacenie kwietniowej raty janosikowego – podsumowuje sytuację marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL).

Marszałek tłumaczy, że taka decyzja oznacza, iż samorząd województwa nie będzie mógł dokonywać żadnych płatności. – W kwocie 61 mln zł jest też 3.5 mln kosztów egzekucyjnych, czyli przejścia poborcy skarbowego z jednej strony ulicy Jagiellońskiej na drugą. – kpi Struzik i dodaje – Ta suma to mniej więcej koszt półrocznego utrzymania ośrodka dla niewidomych w Radomiu – podkreśla.

Jak czytamy w oświadczeniu na stronie urzędu, „do 15 kwietnia samorząd województwa powinien przekazać m.in. 19 mln zł dla spółki 'Koleje Mazowieckie', 6,2 mln zł dla jednostek budżetowych, 9 mln zł dla jednostek oświatowych, 1,5 mln zł dla WKD oraz 53 mln zł na kwietniową ratę 'janosikowego'. W efekcie działań podjętych przez Ministerstwo Finansów nie będzie mógł się z tego wywiązać.”

– Zwróciłem się do naszych jednostek z prośbą o podzielenie dotacji na część płacową i część dotyczącą wydatków bieżących – oznajmił Marszałek Struzik. Zgodnie z prawem środki płacowe powinny zostać wyłączone z postępowania egzekucyjnego.

W związku z problemami finansowymi Mazowsza, już w środę zarząd Kolei Mazowieckich wydał oświadczenie. – Wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której znalazł się obecnie Samorząd Województwa Mazowieckiego, tym bardziej, że dzięki stabilnej polityce Właściciela i regularnym miesięcznym rekompensatom Koleje Mazowieckie od 10 lat realizują misję pasażerskiego transportu kolejowego dla milionów mieszkańców Mazowsza, notując ciągły wzrost liczby podróżnych – czytamy. Kolejarze chcą też uspokoić pasażerów. – Naszych podróżnych informujemy, że zrobimy wszystko, by utrzymać dotychczasowy zakres pracy przewozowej.

Przypomnijmy, że 4 marca Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż nakładanie na województwa tzw. janosikowego jest niezgodne z art. 167 konstytucji, gdyż „nie gwarantuje województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych”.  Wniosek w tej sprawie do TK złożyli właśnie przedstawiciele Mazowsza. Niekonstytucyjne są przepisy w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – art. 31 (algorytm naliczania „janosikowego” dla województw) i art. 25 (sposób redystrybucji subwencji) w zakresie, w jakim nie gwarantują stabilności finansowej samorządom. Nowe rozwiązania legislacyjne powinny według Trybunału Konstytucyjnego być rozwiązaniami systemowymi, dlatego sędziowie dali 18 miesięcy na zmianę przepisów.

W połowie marca Samorząd Województwa Mazowieckiego poinformował, że Mazowsze nie zapłaci pełnej sumy marcowej raty janosikowego. Wówczas Marszałek Struzik zapowiadał, że, jeżeli będą prowadzone postępowania egzekucyjne, to samorząd województwa będzie się odwoływać.

Źródła: RDC, Mazovia.pl, mazowieckie.com.pl, Polityka Warszawska

Zobacz także:

Układ Bemowski?

Mazowsze nie zapłaci pełnej raty Janosikowego

Janosikowe niezgodne z Konstytucją

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...