Od lat 90. do...? Warszawskie reprywatyzacje w zawieszeniu

Daniel Nowak    2014-04-14 21:02:58

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu, kwestia warszawskich reprywatyzacji będzie jednym z kluczowych elementów zbliżającej się kampanii samorządowej. Przedsmak tego mieliśmy na ostatniej sesji Rady Warszawy, na której radni wszystkich opcji prześcigali się w zapewnieniach, że zajmą się tą sprawą. Wiele jednak wskazuje na to, że, pomimo deklaracji, sprawa własności stołecznych gruntów przez długi czas nie zostanie rozwiązana.

Jest rok 1990. Po niedawnym przełomie w Polsce posłowie opozycji demokratycznej postanawiają zająć się kwestią reprywatyzacji majątków znacjonalizowanych w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  W maju, czerwcu i lipcu powstają pierwsze projekty ustaw, które mają uregulować kwestie reprywatyzacji gruntów. Prace nad tymi projektami, w wyniku różnic zdań pomiędzy Ministerstwm Finansów i Ministerstwem Przekształceń własnościowych, zostały przerwane na poziomie podkomisji sejmowej.

Podobny los spotkał kolejny projekt ustawy reprywatyzacyjnej. W 1991 roku powstał Międzyresortwy Zespół Koordynacyjny ds. Reprywatyzacji, któremu przewodniczył Wojciech Góralczyk, wiceminister przekształceń własnościowych. Opracowany przez zespół projekt, po burzliwych obradach w Sejmie, trafił do Komisji Przekształceń Własnościowych. Tam upadł. Tym razem powodem było rozwiązanie Parlamentu. Kontynnuacji nie doczekał się również powstały w 1992 projekt ustawy autorstwa podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, Janusza Krzyżewskiego.

W latach 1992 - 1995, oprócz wymienionych wyżej propozycji, powstało w sumie 10 różnych projektów, których celem było rozwiązanie kwestii reprywatyzacji. Żaden z nich, z różnych względów, nie wyszedł poza eteap prac sejmowych.
Po burzliwym okresie pierwszej połowy lat 90. temat reprywatyzacji zniknął z Sejmu, żeby powrócić u progu nowego tysiąclecia. W 1999 roku powstał rządowy projekt ustawy o reprywatyzacji i niektórych ruchomości osób fizycznych przejętych przez państwo lub gminę miasta stołecznego Warszawy oraz o rekompensatach. 

Projekt rządu Jerzego Buzka - jako jedyny w historii - przebrnął przez cały etap sejmowy i 7 marca 2001 roku został przedłożony prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu do podpisu. Przyjęcie przez Sejm ustawy nie rozwiązało jednak problemu reprywatyzacji. Ówczesny prezydent skorzystał z przysługującemu mu prawa weta i ustawa trafiła z powrotem do parlamentu - tam nie znalazła ona większości 3/5 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów i  w rezultacie trafiła do kosza.

Odrzucenie przez Aleksandra Kwaśniewskiego ustawy przygotowanej przez rząd AWS było de facto równoznaczne z ostatecznym upadkiem idei reprywatyzacji w polskim parlamencie. Co prawda pojawiły się dwa rządowe projekty (z 2006 i 2010 roku), które przewidywały częściową rekompensatę za nacjonalizację z okresu PRL, jednak one również przepadły w komisjach sejmowych.

Ta długa historia pokazuje, że Sejm, jedyny organ władny do rozwiązania tej kwestii, jest niezdolny do podjęcia  jakichkolwiek decyzji. Ani rząd Leszka Millera za czasów prezydentry Aleksandra Kwaśniewskiego, ani rząd Jarosława Kaczyńskiego podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego (byłego prezydenta Warszawy!), ani obecny rząd nie były w stanie wypracować rozwiązań, które raz na zawsze rozwiązałyby kwestię reprywatyzacji. Pamiętajmy, że na przestrzeni lat Warszawą rządzili czołowi politycy PiS-u i Platformy. To jednak nie przyczyniło się w żaden sposób do zintensyfikowania prac nad ustawą reprywatyzacyjną.

Dlatego też coraz częściej pojawiające się odwołania warszawskich polityków do haseł związanych z reprywatyzacją należy brać w duży nawias. Nic bowiem nie wskazuje na to, że impas trwający od początku lat 90 zostanie w jakikolwiek sposób przełamany. Otwarte pozostaje więc pytanie: dlaczego polski parlament nie chce rozwiązać tak palącego problemu, jakim jest warszawska reprywatyzacja?

Źródło: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Rada pod znakiem lokatorów i… wielkanocnego "jajeczka"

Reprywatyzacja pożera szkoły

Warszawska mapa reprywatyzacji

Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...