Komitety rejestrują listy do PE

Karol Szyszko    2014-04-13 09:04:31

Pierwsze komitety wyborcze zarejestrowały już listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Większość z nich złożyło znacznie więcej podpisów niż 10 tys. wymaganych do rejestracji. Jest to z ich strony pokaz siły i sprawności swoich struktur w terenie.

Warszawska lista Platformy została zarejestrowana już we wtorek. Szef mazowieckich struktur partii Andrzej Halicki poinformował, że zebrano ponad 50 tys. podpisów w stolicy i na Mazowszu. W piątek odbyła się natomiast konferencja, na której zaprezentowano warszawskich kandydatów PO. – Nasza delegacja w Parlamencie Europejskim będzie decydowała, czy nastąpi dalszy proces integracyjny, czy też dezintegracja; czy budżet europejski będzie większy, czy mniejszy; czy i w jaki sposób utrzymane zostaną wspólne polityki: rolna, spójności, solidaryzmu – podkreślił Halicki.

Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało swoje listy w piątek. Działacze partii poinformowali, że złożyli rekordową liczbę ponad 65 tys. podpisów. – Dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili poparcie dla naszych kandydatów i wszystkim osobom, które włączyły się w akcję zbierania podpisów. Efektem jest zebranie największej liczby podpisów w tych okręgach ze wszystkich partii politycznych" - powiedział rzecznik warszawskiego PiS Jarosław Krajewski. Na liście kandydatów nastąpiły pewne roszady personalne. Ostatecznie nie wystartuje warszawski radny Paweł Lisiecki, którego zastąpi poseł Artur Górski. –  W ostatniej chwili trafiłem na dziewiąte miejsce w okręgu warszawskim, by wzmocnić listy PiS, bo nie było tam żadnego posła. Będzie nietypowa kampania, bo prowadzona ze szpitala przez ciężko chorego kandydata, który jednak umierać nie zamierza. Chcę powalczyć i zrobić jak najlepszy wynik – powiedział Górski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Liczbą zebranych podpisów pochwalili się również działacze koalicji SLD-UP. To kolejny komitet, który złożył w piątek listy poparcia dla swoich kandydatów z Warszawy i Mazowsza w wyborach do PE. Europoseł i lider warszawskiej listy Wojciech Olejniczak poinformował, że w całej Polsce udało się zebrać 560 tys. podpisów, z czego Mazowszu i w Warszawie ok. 55 tys. podpisów. – To jest największa liczba podpisów zebrana przez partie polityczne. To jest rekord, do którego wszyscy inni mogą tylko próbować równać. To jest jeden z najlepszych wyników SLD – przekonywał Olejniczak w piątek na briefingu pod warszawskim ratuszem.

Foto: Materiały prasowe KKW SLD-UP

Swoje listy zarejestrowali również pozostali główni gracze w walce o mandaty w Brukseli. Europa Plus w Warszawie zebrała ponad 15 tys. podpisów. Działacze deklarują, że w poniedziałek zarejestrują Mazowiecką listę ze zbliżonym poparciem. Swój niekonwencjonalny spot zaprezentował poseł Ryszard Kalisz, przekonuje w nim, że zdobędzie 28% poparcie. W czwartek o zarejestrowaniu warszawskiej listy Ruchu Narodowego poinformował na Twitterze Krzysztof Bosak, który jest liderem w tym okręgu. Komitet Polska Razem Jarosława Gowina zarejestrował listy wyborcze w ośmiu okręgach wyborczych i otrzymał od PKW zaświadczenie uprawniające do zgłaszania list w pozostałych okręgach bez podpisów. Podobnie Nowa Prawica, której wiceszef partii Artur Dziambor z tej okazji postanowił... zatańczyć. Może mieć powody do szczęścia, gdyż jego partia zaczyna w sondażach przekraczać magiczny próg 5% poparcia.

Kampania wyborcza powoli wkracza w nowy etap. Główne partie polityczne zarejestrowały już swoje listy. Kandydaci mają pewność, że będą kandydować. W związku z tym do drukarni i agencji reklamowych wysłano ostateczne potwierdzenie zamówień na materiały wyborcze. Już od poniedziałku zaleją nas tony ulotek, plakatów i innych gadżetów wyborczych. I tak, aż do 25 maja.

Zdjęcie: JLogan, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:EP_Strasbourg_hemicycle_l-gal.jpg

Źródło: PAP, www.rp.pl, własne

ZOBACZ TAKŻE:

Mocna lista Platformy. Kto pojedzie do Brukseli?

Europejska debata warszawskich "jedynek"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...