Liderzy Ruchu Narodowego zatrzymani za blokadę odbudowy tęczy

Adam Kielar    2014-04-12 16:26:41

W sobotę o godzinie 11 miała rozpocząć się odbudowa kontrowersyjnej tęczy na Pl. Zbawiciela. Przedstawiciele Ruchu Narodowego, którzy nie zgadzają się na powrót instalacji na plac, poprzez media społecznościowe wezwali warszawiaków do blokady. Interweniowała policja.

– Na Plac Zbawiciela właśnie przyjechała ekipa, która będzie próbowała odbudować Tęczę. W związku z tym o godz. 12.00 organizujemy manifestację na Placu Zbawiciela, która spróbuje pokojowo zablokować postawienie tej szkaradnej instalacji! PROSIMY WSZYSTKICH O ZABRANIE FLAG I ZGROMADZENIE SIĘ NA RONDZIE (NA SAMYM) ŚRODKU, NAJPÓŹNIEJ DO POŁUDNIA!! – napisali rano na swoim fanpage’u narodowcy.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/RuchNarodowy.net

Według organizatorów protestu, około godziny 12 na placu Zbawiciela było już ponad 100 osób. Większość z nich weszła na środek ronda. Zostali otoczeni przez policję, która uniemożliwiła wejście kolejnym osobom. – Zapytałem policjanta czy mogę przejść na środek placu by uczestniczyć w proteście, powiedział że oczywiście tylko najpierw wypisze mi mandat... – pisze na Facebooku jeden z internautów, który był na Placu.

– To co tutaj robimy, to jest zgromadzenie spontaniczne! Mamy do tego prawo, zgodnie z orzecznictwem polskich sądów. Zresztą zapowiedzieliśmy wczoraj, że jeśli miasto po raz kolejny podejmie próbę odbudowania tęczy, to będziemy pokojowo protestować! – mówił Krzysztof Bosak (warszawska „jedynka” na liście RN do PE). – To jest pokojowy protest, nie blokujemy ruchu, nie używamy przemocy, na ile to możliwe, zachowujemy się kulturalnie wobec policji i liczymy na to samo. Liczymy też na odstąpienie Miasta od samowoli budowlanej, jaką jest stawianie tęczy, która jest instalacją budowlaną, a nie artystyczną. Uważamy, że nie ma uzasadnienia wydawania na to pieniędzy podatników – mówił na pl. Zbawiciela były poseł LPR.

Osaczeni przez policję narodowcy wykrzykiwali różne antygejowskie i narodowe hasła: „Ole, to my katole”, „Zakaz pedałowania”, „Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa”. Zachęcali też przechodniów do wsparcia ich protestu. Gdy policjanci zaczęli wyciągać z grupy pojedyncze osoby, pozostali protestujący usiedli i połączyli się rękami, by uniemożliwić kolejne zatrzymania. Krzyczeli: „Policyjna prowokacja!”.

Nie powstrzymało to jednak funkcjonariuszy policji. Wśród zatrzymanych osób są między innymi Krzysztof Bosak, Witold Tumanowicz (prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości), Jerzy Wasiukiewicz (Prezes Ruchu Wolności i członek Rady Decyzyjnej RN) i Łukasz Walczak (Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej).

O godzinie 15 Biuro Prasowe Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Narodowy wydało na Facebooku oświadczenie:

Eurodeputowany SLD, Wojciech Olejniczak także odniósł się do sprawy na Facebooku. – Z całym szacunkiem dla organizacji Marsz Niepodległości i determinacji, ale ja trzymam kciuki za odbudowanie tęczy na Pl. Zbawiciela! – napisał Olejniczak

Tęcza ciągle będzie płonąć

W piątek na temat tęczy wypowiadał się w Telewizji Superstacja rzecznik Solidarnej Polski, poseł Patryk Jaki. W jego opinii, jeśli tęcza zostanie odbudowana, to wkrótce znów spłonie. – Stolica Polski nie jest gejowska i nigdy nie będzie. Dlatego ta tęcza płonęła wielokrotnie i będzie płonęła jeszcze kilka razy. Jeżeli Platforma Obywatelska chce bronić osób, które z buciorami wchodzą w świat wartości obecnych w Polsce od tysiąca lat, to nie może skończyć się inaczej – mówił Jaki. – 80 procent Polaków jest przeciw małżeństwom homoseksualnym i adopcji dzieci przez homoseksualistów. A ta tęcza to symbolizuje. Nie ma zgody, żeby z Warszawy robić Sodomę i Gomorę. Nie ma pieniędzy na niepełnosprawnych, ale są na odbudowę tęczy. Na gejostwo są, a na pomoc zwykłym ludziom nie ma – przekonywał polityk SP.

Kontrowersyjna tęcza została spalona 11 listopada. Ratusz zapowiedział, że wróci ona w całości na pl. Zbawiciela 1 maja, w 10. rocznicę wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej. Jej renowacja ma kosztować ok. 110 tys. zł.

***

O godz. 17 Krzysztof Bosak poinformował, że więszość zatrzymanych została zwolniona. – Większość z nas już wolna. Jesteśmy znów na Placu Zbawiciela. Kilkuset funkcjonariuszy pilnuje budowy Tęczy, my komentujemy, Warszawa patrzy – napisał na Twitterze. – Działaliśmy na Pl. Zbawiciela jako zgromadzenie spontaniczne, byliśmy przez ponad godzinę, kilkadziesiąt osób, pokojowo siedząc na ziemi. Policja musiała ściągnąć czterokrotnie liczniejsze siły, zanim zdecydowała się nas spacyfikować. Wg wstępnych ocen nadużyli środków przymusu – uważa Bosak.

Źródła: gazeta.pl, wp.pl, Polsat News, Superstacja, prawy.pl

Źródło zdjęcia: Fanpage Marsz Niepodległości na FB

Zobacz także:

Tęcza wraca na pl. Zbawiciela

Wraca tęcza niezgody

Prawica razem, ale nie tym razem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...