Jedni biegają, inni narzekają

Karolina Wiśniewska    2014-04-14 08:33:41

Wraz z nadejściem wiosny w Warszawie coraz częściej organizowane są różnego rodzaju marsze i imprezy plenerowe. Niemal w każdy weekend ulice miasta stają się areną biegaczy, rowerzystów oraz tysięcy kibiców. Dla jednych jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy, dla innych zaś powód do narzekań. Sportowe wydarzenia powodują bowiem niemało problemów dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Fala frustracji, która „wylewa się” w związku z utrudnieniami zaczyna przysłaniać sportowo-rekreacyjne święta.

Zarówno warszawski półmaraton odbywający się dwa tygodnie temu, jak i wczorajszy Orlen Warsaw Marathon zgromadziły na ulicach miasta tysiące uczestników. Jedni w pocie czoła zmagali się z kondycją własnego organizmu i kolejnymi kilometrami, inni zaś bardziej „statycznie” postanowili im kibicować. Wybuch popularnych skądinąd ostatnio „endorfin”, wielkie emocje i wspólna zabawa – wszystko to zbudowało dobrą, pozytywną atmosferę. Jak się jednak okazuje, nie dla wszystkich.

„Maratończycy zajęli pół miasta”, „Masakra na ulicach Warszawy”, „Nieprzejezdna stolica” – to tylko nieliczne nagłówki zapowiadających SPORTOWE święto artykułów. Obydwie imprezy spowodowały wiele utrudnień dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Rozczarowali się ci, którzy zechcieli czterokołowym środkiem transportu poruszać się po centrum miasta. W odwecie za zamknięte ulice część warszawiaków postanowiła dać upust swemu niezadowoleniu w mediach społecznościowych i na wielu internetowych portalach. Już po pobieżnej lekturze kilku z nich dowiadujemy się, że miasto nie jest miejscem dla takich imprez, a – tu cytat: „grupka biegaczy paraliżuje życie 99% rodowitym warszawiakom”. Z każdą kolejną imprezą plenerową dyskusja zatacza większe kręgi i staje się coraz ostrzejsza. Pojawia się pewien – bezsensowny w mojej opinii – podział na „normalnych”, pragnących odpocząć lub załatwić w jedynym wolnym dniu tygodnia swoje sprawy mieszkańców oraz zafascynowanych modą na bieganie „pseudo-sportowców” (kolejny cytat).

Z jednej strony można  zastanawiać się nad ograniczeniem liczby tego typu imprez lub przeniesienia ich w inne, mniej strategiczne części miasta. Z drugiej jednak warto postawić pytanie (zwłaszcza grupom narzekającym) czy nie zapominają o tym, że mieszkają w stolicy, w której charakter takie wydarzenia są przecież wpisane. Może więc należy się z tym po prostu pogodzić? Przeglądając różne wypowiedzi nie trudno odnieść wrażenie, że winnych próbuje się szukać „na siłę”, w efekcie najwięcej zarzutów trafia właśnie w stronę maratończyków, a nie służb odpowiedzialnych za kwestie związane z odpowiednim poinformowaniem oraz koordynacją komunikacji miejskiej. Niekiedy brakuje konkretnych informacji, a kierowcy autobusów sami nie wiedzą jaką trasą powinni jechać. Jednak obserwując i uczestnicząc w takich imprezach zauważam pozytywną zmianę również i w tym aspekcie. Poza tym, jeśli ktoś ma czas na pisanie negatywnych komentarzy, równie dobrze powinien go mieć na to, aby zapoznać się z mapą utrudnień i trasą objazdów, które w Internecie zawsze są dostępne.

Obydwa maratony pokazały, że nakładany na Polaków stereotyp narodu narzekającego nie jest bezpodstawny. W innych państwach takie imprezy wywołują powszechny entuzjazm, w Warszawie zaś stanowią problem. Sezon dopiero się rozpoczyna. Z każdym tygodniem takich wydarzeń będzie więcej. Dyskusja nie ucichnie, a wręcz przeciwnie.  Jaki jest zatem „złoty środek”, który pomógłby rozwikłać problem maratończyków i zablokowanego miasta? Z przykrością stwierdzam, iż nie ma takiego rozwiązania, bowiem zawsze znajdzie się ktoś, kto zostanie niezadowolony, choćby „dla zasady”. 

Źródło zdjęcia: https://facebook.com/ORLENmarathon

 

ZOBACZ TAKŻE:

Finansowe wsparcie dla sportowych juniorów

Biedronka w miejsce kina, czyli ludzie wiedzą lepiej

Kosztowna warszawska Godzina dla Ziemi 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...