Narodowcy przeciwko tęczy

Adam Kielar    2014-04-15 22:31:47

Kilkaset osób zebrało się we wtorek na pl. Zbawiciela, aby zaprotestować przeciwko powrotowi tęczy. Manifestację zorganizował Ruch Narodowy, którego przedstawiciele w ostrych słowach skrytykowali ideę odbudowy kontrowersyjnej instalacji.

Tym razem protest przebiegał spokojnie. Obyło się bez incydentów i interwencji policji, gdyż manifestacja była zgłoszona. Wśród przemawiających byli nie tylko członkowie Ruchu Narodowego, ale także mieszkańcy okolicznych kamienic i przedstawiciele różnych stowarzyszeń. Pojawiały się także okrzyki, między innymi „nie chcemy tęczy w Warszawie”, "nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa” oraz „tęcza, tęcza, znak zboczeńca”.

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Bosak. Przedstawił główne argumenty przeciwko powrotowi tęczy na pl. Zbawiciela. – Po pierwsze argument architektoniczny. Studiowałem architekturę i od lat się tą dziedziną interesuję. Nie ma wielu tak architektonicznie skończonych placów, jak ten piękny pl. Zbawiciela w Warszawie. Nie jest tu potrzebna taka instalacja, która jest wyrazem mody, która przybyła do nas z Zachodu. – mówił kandydat RN do Parlamentu Europejskiego z Warszawy. – Ponadto, autorka co innego mówi w polskich mediach, gdzie twierdzi, że tęcza nie ma żadnej ideologicznej symboliki, a co innego w zagranicznych. Udzieliła wywiadu lewicowemu New York Timesowi, gdzie określiła Polskę mianem kraju homofobicznego. – przekonywał Bosak. Przypomniał także, iż tęcza miała być instalacją czasową. – Miała stać trzy miesiące. Co to za trzy miesiące, które trwają dwa lata? – pytał. Bosak przypomniał również, że za odnawianie tęczy płacą wszyscy warszawiacy.

Zaraz po liderze RN na mównicy pojawił się ks. Stanisław Małkowski, który przypomniał, że tęcza jest symbolem ideologii gender, którą „papież Benedykt XVI uznał za większe zagrożenie od marksizmu”. Odprawił też dwa egzorcyzmy proste (niewymagające zgody biskupa) a także pobłogosławił uczestników manifestacji.

Ewa Czerwińska, przedstawicielka Rady Osiedla Koszyki odczytała list, który przedstawiciele mieszkańców okolicznych budynków wystosowali już w grudniu do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wskazywali w nim, że tęcza nie pasuje do architektury osi Stanisławowskiej, a także, że mieszkańcy nie chcą, by jej obecność była powodem podpaleń, co w ich opinii zagraża ich bezpieczeństwu. Odcinają się oni także od opinii, że jest to symbol „lewackiej zarazy”, ale też wzywają do przeniesienia tęczy w inne miejsce.

Robert Winnicki (członek rady decyzyjnej RN) wezwał do walki z „zachodnim lewactwem”. – To jest wojna! – przypomniał. – Tu nie chodzi tylko o tę tęczę i o ten plac. Musimy walczyć o debatę publiczną! I my stajemy tutaj walcząc z tymi siłami, które chcą z Polski zrobić takie samo bagno, jak w zachodniej Europie. Ta ohyda nie powinna tutaj stać. – grzmiał. Jego zdaniem Ruch Narodowy jest jedyną siłą, która jest w stanie tego dokonać. – Nie zrobi tego Palikociarnia ani SLD, które wspierają homolobby. Nie zrobi tego Platforma, której lider sam powiedział ostatnio, że chce legalizacji związków. Nie zrobi tego PSL, chyba, że dostanie jakieś posady. Nie zrobi tego PiS, gdyż jest w koalicji z Piotrem Guziałem, który sam wywiesza co roku tęczowe flagi na Ursynowie. Tylko Ruch Narodowy jest w stanie tego dokonać – przekonywał Winnicki. Dodał też, że „jeśli ktoś pyta, jaki kolor ma mieć ta tęcza to jedyną odpowiedzią jest kolor płomienia”, zaznaczając, że narodowcy wandalizmu nie popierają. Jednocześnie zapowiedział, że pomogą każdemu, kto zostanie niesłusznie oskarżony o podpalenie tęczy.

Marian Kowalski (również członek Rady Decyzyjnej RN) porównał społeczeństwa zachodniej Europy do "tłustych morsów". – Tłuste morsy wygrzewają się na plaży przez jakiś czas. Z morza wyłazi niedźwiedź i jednego pożera. Reszta ma to w nosie. Taki jest zachód – zniszczony moralnie, bez kręgosłupa. Wystarczyło zasiać wrogie symbole. I tutaj sieje się taki wrogi symbol. Do czego to prowadzi? Popatrzmy na Ukrainę – niektórzy mówią, że coś strasznego tam się stało. No właśnie to! Klasyczne multi-kulti. Na zachodzie Bandera, na wschodzie Lenin. Nie da się połączyć tych dwóch symboli, tak jak nie da się połączyć symbolu tej międzynarodówki i krzyża, który wielokrotnie ratował Polaków przed wrogami.

Anna Wasiukiewicz (Ruch Wolności) przypomniała, że stolica przeżyła już walkę o miejsce dla symboli. – Cztery lata temu mieliśmy sprawę krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Pamiętamy usuwanie zniczy przez agentów BOR, protesty. Jak widać miejsca na krzyż nie było, ale dla tego symbolu LGBT jest. – zaznaczyła kandydatka RN do PE.

Bartosz Jóźwiak, prezes Unii Polityki Realnej, który kandyduje do PE z Poznania, zaznaczył, że problem „dewiantów i lewactwa” nie dotyczy tylko Warszawy. – U nas też się musimy z tym zmagać. – mówił lider Unii. Odniósł się także do policji, którą w weekend mocno skrytykował. – Między rozkazem a jego wykonaniem jest jeszcze sumienie. Pamiętajcie o tym. – powiedział policjantom. W podobnym tonie wypowiadał się Marian Kowalski. – Zwracam się do wszystkich, którzy przyszli tu służbowo - już niedługo przyjdzie czas kiedy nie będziecie nasyłani na swoich rodaków!

Narodowcy zapowiadają, że dalej będą walczyć przeciwko tęczy. Temat ten będzie jeszcze wielokrotnie rozpalał (nie wiadomo czy nie dosłownie) publiczną debatę w Warszawie. W mojej opinii bez szerokich konsultacji społecznych dalej będziemy skazani na wzajemne przerzucanie się ostrymi argumentami, wyzwiskami i odpowiedzialnością. Pytanie tylko ile to jeszcze będzie kosztować… Nie tylko pieniędzy.

Zdj. Polityka Warszawska

Zobacz także:

Liderzy Ruchu Narodowego zatrzymani za blokadę odbudowy tęczy

Tęcza wraca na Pl. Zbawiciela

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...