Nowe głosy ws. bemowskiej afery

Karolina Wiśniewska    2014-04-16 21:31:50

Od wybuchu afery na Bemowie mija dokładnie tydzień. Szybkie tempo akcji ani na moment nie spada. W sprawie pojawiają się nowe kompromitujące wiceprezydenta informacje. Hanna Gronkiewicz-Waltz po 7 dniach milczenia wydaje oświadczenie, a do sprawy włączają się kolejne podmioty apelujące o podjęcie konkretnych działań i wyciągnięcie konsekwencji wobec Jarosława Dąbrowskiego. Dziś z apelem do Pani Prezydent wystąpili przedstawiciele warszawskich struktur Polski Razem.

– Skala zarzutów stawianych obecnemu burmistrzowi Bemowa Albertowi Stommie oraz wiceprezydentowi Dąbrowskiemu jest bardzo duża: od sprzeniewierzenia mienia nabywanego na rzecz dzielnicy, poprzez bezprawne używanie służbowego samochodu, aż po nepotyzm w obsadzaniu stanowisk w tamtejszym urzędzie – oświadczyli przedstawiciele PRJG na konferencji prasowej, zorganizowanej o godz. 10.00 przed siedzibą Ratusza. – Domagamy się od Hanny Gronkiewicz-Waltz interwencji – dodają. Zdaniem warszawskich działaczy Polski Razem Pawła Krężołka i Tomasza Szlązaka w obliczu zaistniałej sytuacji, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie lub odwołanie jej zastępcy, który pozostając na stanowisku ma pełny wgląd w dokumentację Urzędu Miasta. – Pani Prezydent powinna stanąć po stronie standardów, o których tyle mówią władze PO, a nie po tronie układów towarzysko-politycznych – przekonują politycy partii Jarosława Gowina.

W wydanym oświadczeniu członkowie PRJG  twierdzą, że konsekwencje powinien ponieść nie tylko Jarosław Dąbrowski, ale też wszyscy członkowie obecnego Zarządu Dzielnicy Bemowo na czele z burmistrzem Albertem Stommą, którego żona pełni funkcję Dyrektora Biura Audytu. Działacze partii powątpiewają w rzetelne kontrolowanie przez panią Stommę jej własnego męża i sugerują – jak czytamy w piśmie – że taka sytuacja rodzi ryzyko mataczenia i (…) pozostaje w niezgodzie z normami ISO.

Zdaniem przedstawicieli Polski Razem, „afera bemowska” i wszystkie narastające wokół niej zawiłości przypominają znany mieszkańcom stolicy z lat '90 „układ warszawski”. Wobec tego, zamierzają zaapelować do osoby, która w licznych wypowiedziach ówczesne korupcyjne „machlojki” komentowała szczególnie ochoczo, tj. pani Julii Pitery. „Warszawą rządzą układy. Ważne jest pytanie: co spowodowało, że osoby uczestniczące w niejasnych procederach czują się bezkarne” – przypomina słowa posłanki Paweł Krężołek, zastanawiając się, w jaki sposób kandydatka PO z Mazowsza odniesie się do sprawy teraz.

Po konferencji organizatorzy złożyli do Urzędu Miasta specjalny list, mając nadzieje, że Pani Prezydent przerwie wreszcie milczenie i na specjalnie zwołanej konferencji ustosunkuje się w końcu do tej coraz bardziej kontrowersyjnej sprawy.

WWS proponuje kontrolę spoza PO

W rzetelną kontrolę Urzędu na Bemowie nie wierzą także przedstawiciele Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. - Urzędnicy podlegli szefowej Platformy Obywatelskiej w Warszawie sprawdzają, czy doszło do nieprawidłowości w działaniu jej zastępcy i szefa Platformy Obywatelskiej na Bemowie. To może rodzić podejrzenia, że kontrola nie będzie zbyt skrupulatna... - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej stowarzyszenia. Wobec tego, WWS proponuje, aby w skład zespołu kontrolnego zaangażowani zostali także pracownicy samorządowi niezależni od Prezydenta m. st. Warszawy oraz członkowie zarządów dzielnic niezwiązani z PO.

Nadzwyczajna sesja Rady ws. afery?

Emocje i kontrowersje wokół afery nie gasną. Przełomowy może okazać się także dzień jutrzejszy (17 kwietnia). Bowiem o godzinie 15.00 w Pałacu Kultury i Nauki a się odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Aktywnie zaangażowane od początku stowarzyszenie Miasto Jest Nasze apeluje do mieszkańców stolicy, aby przyszli i wyrazili swój protest przeciwko niejasnym poczynaniom stołecznych włodarzy. Czy czeka nas zatem powtórka z „gorącej” sesji ws. reprywatyzacji, czy może sesja w ogóle – z racji nieobecności PO – nie będzie miała racji bytu? Wszystkiego dowiemy się jutro o godz. 15.00. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

- Wojna na Bemowie

- Układ bemowski? 

- PO broni wieprezydenta, PiS chce nadzwyczajnej sesji 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...