Bez nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. afery bemowskiej

Adam Kielar    2014-04-17 19:55:41

W czwartek o godzinie 15 miała odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, poświęcona aferze na Bemowie. Wniosek w tej sprawie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Posiedzenie jednak nie odbyło się. Na sesji nie stawiło się aż 42 z 60 członków Rady Warszawy, głównie z Platformy Obywatelskiej, której członkiem jest wiceprezydent Jarosław Dąbrowski.

Sala Warszawska w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywają się sesje Rady Warszawy świeciła dziś pustkami. Już na niemal pół godziny przed planowanym rozpoczęciem sesji było niemal pewne, że nie odbędzie się ona ze względu na brak kworum. Tak też się stało, kwadrans po 15, przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska ogłosiła, że ze względu na to, iż na sali jest tylko 18 radnych, sesja nie odbędzie się. Obecni na obradach mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych (między innymi Miasto jest Nasze oraz Warszawy Społecznej) skwitowali tę decyzję okrzykami „hańba”.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy, radny Jarosław Szostakowski oświadczył, że członkowie PO nie wzięli udziału w obradach ze względu na trwającą w bemowskim urzędzie kontrolę zleconą przez prezydent miasta Hannę-Gronkiewicz-Waltz. – Mówienie o tym, że ta kontrola będzie nierzetelna, to czysta polityka. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, do NIK-u, więc również te organy będą ją badać. – podkreślił Szostakowski.

Marcin Rzońca (Twój Ruch) uważa, że decyzja prezydent miasta o rozpoczęciu kontroli po dwóch tygodniach od otrzymania informacji o nieprawidłowościach jest niepoważna. – 23 marca pan burmistrz Bujski przekazał Pani Prezydent swoje zarzuty co do funkcjonowania Urzędu Dzielnicy Bemowo. Pani Prezydent zdecydowała się wszcząć kontrolę dopiero po 14 dniach – 7 kwietnia. To pokazuje, że nie podchodzi ona poważnie ani do zarzutów które sformułował Bujski, ani do wyników tej kontroli. – uważa Rzońca. – My jako koalicja Twój Ruch, Dom Wszystkich Polska, Stronnictwo Demokratyczne oraz Partia Demokratyczna złożyliśmy tydzień temu do Pani Prezydent prośbę o zawieszenie pana burmistrza Jarosława Dąbrowskiego w obowiązkach. Dziś tę propozycję ponawiamy. Uważamy, że człowiek, wobec którego formułuję się takie zarzuty, nie powinien mieć żadnego wpływu na wyniki przeprowadzanej kontroli – ogłosił radny Twojego Ruchu.

Przedstawiciele koalicji TR, DWP, SD PD zapowiedzieli także, że po świętach złożą zawiadomienie do ZUS oraz Państwowej Inspekcji Pracy. – Wnioski do prokuratury oraz CBA złożyli już przedstawiciele innych ugrupowań, natomiast my składamy zawiadomienie do ZUS oraz PIP – te instytucje prześwietlą nieprawidłowości w kwestiach prawa pracy, gdyż z doniesień prasowych wynika, że powszechną praktyką w Urzędzie Dzielnicy Bemowo były fikcyjne umowy o pracę.

Bardzo krytyczny był także radny Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość). – Jesteśmy zbulwersowani zachowaniem radnych Platformy Obywatelskiej, którzy zbojkotowali tak bardzo ważny temat. Mamy do czynienia z największą aferą samorządową w ostatnich latach i zachowanie rządzącej w Warszawie PO należy ocenić jednoznacznie negatywnie. To próba ucieczki przed problemem. – uważa Krajewski. – Jeżeli spojrzymy na ciąg zdarzeń, związany z aferą na Bemowie, to możemy podsumować to jednym celnym sformułowaniem – „pycha kroczy przed upadkiem”.  Pychy i arogancji ze strony PO na pewno nie brakuje. Od radnych mieszkańcy oczekują, że przynajmniej będą brać aktywny udział w sesjach rady – podkreśla radny PiS. Przyjście tylko dwójki radnych PO na obrady Krajewski nazwał „kompromitacją tej partii”.

Ciekawym happeningiem podczas sesji było przyniesienie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Miasto jest Nasze świńskiego koryta z napisem „Folwark Bemowo”.  Ich zdaniem Warszawa stała się właśnie prywatnym folwarkiem Platformy Obywatelskiej. – Radni powinni zacząć poważnie traktować mieszkańców, gdyż miasto jest nasze, nas wszystkich warszawiaków. My słyszymy dzisiaj, że partia rządząca Warszawą nie chce odnieść się do zarzutów, póki nie odbędzie się kontrola, prowadzona przez żonę osoby kontrolowanej. Nie odnoszą się do zarzutów, nie odpowiadają na pytania, a jeśli już to robią to kłamią, tak jak pan Prezydent Dąbrowski ws. samochodu służbowego dla burmistrza Bemowa, który mu się nie należał – powiedział, że w niedzielę przyjechała żona obecnego burmistrza na bazar, który jest zamknięty. To nie jest poważne traktowanie warszawiaków. – przekonują działacze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”.

Radni PO zachowują się jak zwykle, to znaczy schowali głowę w piasek i nie przyszli na sesję wtedy, gdy dotyczy ona ważnej sprawy. – uważa z kolei Maciej Łapski z Warszawy Społecznej. – Tak samo było wcześniej w karierze burmistrza Dąbrowskiego, kiedy chciał uniknąć trudnej rozmowy na temat likwidacji stołówek w szkołach, to wezwał swoich pracowników ze spółki Artbem na sesję rady dzielnicy, a rodzice, którzy chcieli się wypowiedzieć musieli czekać na zewnątrz. – przypomniał. Dodał też, że Warszawa Społeczna złożyła wniosek o zbadanie sprawy przez NIK, gdyż audyt wewnętrzny i to przeprowadzany przez podległych Hannie Gronkiewicz-Waltz to za mało.

Zobacz także:

Nowe głosy ws. bemowskiej afery

PO broni wiceprezydenta, PiS chce nadzwyczajnej sesji

Na Bemowie fałszują dokumenty?

Układ bemowski?

Bemowska wojna trwa

Wojna na Bemowie

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...