Ważą się losy Saskiego Zakątka

Wiktor Raczkowski    2014-04-25 19:12:23

Cały czas waży się los placu zabaw przy przedszkolu Saski Zakątek, który został odzyskany przez spadkobierców dawnych właścicieli gruntu. Stołeczny ratusz oraz władze dzielnicy Praga - Południe przyznają, że nie mają pieniędzy na odkupienie terenu od nowych właścicieli, ale w zamian oferują działki zamienne. Teraz ruch należy do spadkobierców, którzy rozważają, czy przyjąć propozycję władz samorządowych.

Zarząd Dzielnicy Praga – Południe, szukając optymalnego rozwiązania, zaproponował na wymianę dwie nieruchomości pozostające w zasobach dzielnicy. Pierwsza z nich znajduje się przy ul. Koprzywiańskiej 5, liczy sobie 504 mkw i wyceniana jest na 650 tys. zł. Druga nieruchomość mieści się przy Igańskiej 8, ma 403 mkw, a jej wartość szacowana jest na 720 tys. zł. Teren, na którym obecnie znajduje się przedszkolny plac zabaw wart jest około 900 tys. zł, dlatego władze dzielnicy deklarują gotowość dopłaty różnicy w gotówce.

Na tym jednak oferta władz samorządowych się nie kończy. Gdyby obie działki nie przypadły do gustu nowym właścicielom, w grę wchodzą także mieszkania. „Dodatkowo Zarząd Dzielnicy zaakceptował wyznaczenie do zamiany lokali mieszkalnych stanowiących własność m.st. Warszawy i pozostających w zasobie dzielnicy” - czytamy w piśmie, które Zarząd Dzielnicy wystosował do kancelarii adwokackiej reprezentującej spadkobierców. Ewentualnie może zaproponować jeszcze działki gruntowe mieszczące się w innych dzielnicach.

Operacja zamiany nieruchomości ma dużą szansę powodzenia. Spadkobiercy dawnych właścicieli działki przy Dąbrówki 3, gdzie mieści się przedszkole Saski Zakątek, wielokrotnie zapewniali, że nie chcą zabierać najmłodszym przedszkolakom ich placu zabaw oraz, że zależy im na kompromisowym rozwiązaniu tej sprawy. Problemem dla nowych właścicieli była jedynie opieszałość miejskich urzędników, którzy przez dłuższy czas nie byli w stanie przedstawić żadnej oferty. Teraz konkretne propozycje leżą na stole, a dalszy los przedszkolnego placu zabaw leży w rękach nowych właścicieli.

Robert Kempa, zastępca burmistrza dzielnicy Praga – Południe zapewnia, że nawet jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, to przedszkole dalej będzie mogło funkcjonować. - Mamy taką sytuację, że nawet gdyby nasza propozycja złożona pełnomocnikowi spadkobierców, czyli zachowania statusu 500 mkw jako ogródka przy przedszkolu, to samo przedszkole, w gorszych warunkach będzie funkcjonowało przynajmniej kolejne 60 lat – mówił w Radio dla Ciebie.

Rodzice dzieci, które uczęszczają do Saskiego Zakątka o takiej ewentualności wolą nawet nie myśleć. - Tak się nieszczęśliwie składa, ze sporny teren był użytkowany przez najmłodsze dzieci, które mają tam miejcie do zabawy. Standard wychowawczy będzie w tym przedszkolu gorszy. Zgodnie z przepisami prawa , wyznaczona jest również droga konieczna, co oznacza, że będzie trzeba wygrodzić drugi taki sam teren z terenu przedszkola, by tam był swobodny dostęp do działki przyznanej nowym właścicielom – mówił Marcin Eckert, przedstawiciel rodziców przedszkolaków z Saskiej Zakątka.

Należy mieć więc nadzieję, że jedna z propozycji przedstawionych przez władze dzielnicy lub miasta będą dla spadkobierców satysfakcjonująca. - Wierzymy, że interes publiczny będzie dopełniony i przedszkole nadal będzie normalnie działało – dodawał Marcin Eckert.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...