WWS chce odwołania całego zarządu Bemowa

Adam Kielar    2014-04-22 19:14:33

Nie milkną echa porannej dymisji wiceprezydenta Warszawy, Jarosława Dąbrowskiego. Warszawska Wspólnota Samorządowa, na czele z jej liderem i kandydatem na urząd prezydenta Warszawy, Piotrem Guziałem, wezwała na konferencji prasowej pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów do odwołania całego Zarządu Dzielnicy Bemowo.

Burmistrz Ursynowa ocenił, że Platforma Obywatelska podjęła słuszną decyzję. – Dziś widzimy, ze Pan Premier jako szef partii podjął właściwą decyzję, gdyż nie chciał, by kwestia wiceprezydenta Dąbrowskiego rzutowała na jego projekt polityczny, czyli Platformę Obywatelską. Dobrze się stało, że w obliczu stawianych zarzutów wiceprezydent podaje się do dymisji. – uważa lider WWS. – Takie powinny być standardy w polityce, szczególnie gdy właśnie na nie powołują się politycy Platformy Obywatelskiej – dodał.

Jedna dymisja to za mało

Jednak zdaniem Guziała odwołanie Jarosława Dąbrowskiego to za mało. – To nie może się zakończyć na dymisji wiceprezydenta, gdyż każdy zarząd dzielnicy działa kolegialnie, w pięć osób. Nie tylko pan Bujski wiedział, co się działo na Bemowie, wiedzieli to wszyscy członkowie zarządu. My jako Warszawska Wspólnota Samorządowa oczekujemy dymisji wszystkich członków zarządu. – zadeklarował Guział.

Zdaniem lidera WWS na Bemowie potrzebne jest oczyszczenie. – Nie da się jednak tego zrobić bez odpowiedniej kontroli. Kontrolerzy przysłani przez panią Hannę Gronkiewicz-Waltz są w bardzo trudnej sytuacji, gdyż są urzędnikami podległymi pani Prezydent, a także dlatego, że Jarosław Dąbrowski jest także jej wysoko postawionym kolegą partyjnym (sekretarzem regionu Mazowsze). Pytanie, czy drugą osobą w PO na Mazowszu powinna być osoba, która podaje się do dymisji w związku z aferą – wydaje się, że nie. – uważa Guział. W jego opinii kontrola powinna być obiektywna i rzetelna.

Działacze WWS uważają, ze wyniki dotychczasowej kontroli powinny być podane do publicznej wiadomości. – Dziś wiemy, że jakieś standardy zostały złamane, ale nie wiemy jakie. –  mówił Guział. Dodał też, że do zespołu kontrolnego powinni zostać dokooptowani niezależni eksperci, na przykład członkowie zarządu kilku dzielnic, nie będący członkami PO. Lider WWS liczy, że własną kontrolę przeprowadzi Komisja Rewizyjna Rady Warszawy, i to pomimo faktu, że na jej czele stoi radny PO Maciej Wyszyński.

Bemowo jak Starachowice

Zdaniem Guziała sprawa bemowska przypomina aferę starachowicką, która miała miejsce 11 lat temu. Według burmistrza Ursynowa to była jedna z głównych przyczyn końca rządów SLD i Leszka Millera. – Jej fundamentem było to, że politycy nadużyli swoich stanowisk, by pomagać innym politykom, a władze krajowe i jednocześnie państwowe nic w tej sprawie nie zrobiły. Dziś mamy sytuację wręcz analogiczną. – przekonuje lider WWS. – Premier Donald Tusk jest jednocześnie szefem PO i jego głos w tej sprawie musi być słyszalny. Pamiętamy przecież jak Premier całym swoim autorytetem bronił urzędu Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Widać więc, że gdy trzeba, to interesuje się sprawami Warszawy.

Grzegorz Wysocki z WWS zwrócił uwagę na inny aspekt afery bemowskiej. – W tej całej sprawie jest jedna rzecz, która jest niebywała – opinii publicznej umknął fakt, że wiceburmistrz napisał do swoich kolegów, że ujawni pewne nadużycia, jeśli czegoś nie dostanie. Przecież każdy funkcjonariusz publiczny ma obowiązek informować o nadużyciach w każdej sytuacji. Tymczasem pan wiceburmistrz zwraca się do urzędnika wysokiego szczebla, że jeśli czegoś nie otrzyma w zamian, to ujawni nieprawidłowości. To są zachowania przypominające mafię. – podsumował działacz WWS.

Zobacz także:

Dymisja wiceprezydenta Dąbrowskiego

Bez nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. afery bemowskiej

Dlaczego Sojusz milczy w sprawie afery na Bemowie?

Na Bemowie fałszują dokumenty?

Układ Bemowski

Bemowska wojna trwa

Wojna na Bemowie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...