Partie i stowarzyszenia komentują dymisję wiceprezydenta, a prokuratura wszczyna śledztwo

Adam Kielar    2014-04-23 13:48:42

Przedstawiciele warszawskich partii oraz organizacji społecznych obficie skomentowali wtorkową dymisję wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego. Wszystkie głosy wyrażają zadowolenie z jego odejścia, natomiast różnią się w szczegółach i w postulatach na przyszłość. Wczoraj głos zabrała Warszawska Wspólnota Samorządowa, dziś prezentujemy kolejne stanowiska w tej sprawie. W awangardzie protestu ponownie znalazły się lokalne stowarzyszenia, ale warto podkreślić, że głos zabrały już wszystkie opozycyjne formacje, w tym najdłużej milczący SLD sugerujący teraz kontrolę ratusza także w innych dzielnicach.

*** Z OSTATNIEJ CHWILI ***

Jak informuje Bemowska Wspólnota Samorządowa, prokuratura rejonowa Warszawa Wola wszczęła śledztwo w sprawie tzw. afery bemowskiej. Przedstawiciele BWS na swojej stronie na Faceboooku umieścili skan decyzji. – Dostaliśmy informację z Prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie afery na Bemowie. Jest to odpowiedź na nasze zawiadomienie złożone do prokuratury w dniu 10.04.2014. Jesteśmy przekonani, że sprawa ma charakter rozwojowy. – piszą działacze Wspólnoty.

Zdj. Bemowska Wspólnota Samorządowa

***

Warszawa Społeczna

Zdj. Warszawa Społeczna

Stowarzyszenie Warszawa Społeczna przekonuje, że dymisja Jarosława Dąbrowskiego to „krok konieczny, ale niewystarczający”. – Domagamy się dymisji Zarządu Dzielnicy Bemowo i urzędników, których dotyczą oskarżenia dotyczące „afery na Bemowie” – piszą w oświadczeniu przedstawiciele WS. – Nie znajdujemy uzasadnienia dla trwania zarządu dzielnicy Bemowo w obecnym składzie. Skoro zaistniała konieczność odwołania Pana Dąbrowskiego, to tym bardziej istnieje konieczność odwołania zarządu dzielnicy Bemowo. Domagamy się, aby Rada Dzielnicy Bemowo niezwłocznie dokonała wyboru nowego Zarządu. – czytamy.

To nie wszystko. Warszawa Społęczna chce także kolejnych dymisji w urzędach bezpośrednio podległych Ratuszowi. – Domagamy się dymisji szefowej Biura Audytu Wewnętrznego, prywatnie żony burmistrza Bemowa, Pani Bożeny Stomy, oraz dyrektora Biura Kontroli, Pana Krzysztofa Mielnickiego oraz reformy mechanizmów kontroli i audytu w mieście stołecznym Warszawa i przeprowadzenia powszechnej kontroli w Urzędzie m.st. Warszawy i urzędach stołecznych dzielnic. – czytamy w oświadczeniu.

Działacze Warszawy Społecznej uważają, że władze miasta powinny opracować nową wizję kontorli. –  Ponadto uważamy, że jednym z priorytetów Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w najbliższych tygodniach powinno być opracowanie nowej wizji audytu i kontroli w stolicy. Instytucje zajmujące się tymi sprawami, jak widać, potrzebują poważnych reform. Do czasu ich przeprowadzenia, Pani Prezydent powinna podjąć kroki zmierzające do dokonania  kontroli zewnętrznej zarówno w stołecznym, jak i dzielnicowych ratuszach.

Miasto jest Nasze

Zdj. Polityka Warszawska

Przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze również są zadowoleni z odejścia wiceprezydenta Dąbrowskiego i także chcą dalszych dymisji. – Dymisja wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego to sukces wszystkich tych, którzy chcą by warszawski samorząd był uczciwy, transparentny i kompetentny. Powinien to być jednak dopiero początek porządków w ratuszu. Kolejnym krokiem musi być dymisja burmistrza Bemowa Alberta Stomy i jego zastępców, którzy asystowali w patologicznych działaniach Jarosława Dąbrowskiego. – piszą przedstawiciele stowarzyszenia.

W dalszej części przedstawiciel MJN przypominają, dlaczego ich zdaniem Dąbrowski powinien był odejść. – Jarosław Dąbrowski jako burmistrz załatwił swojej przyjaciółce wyremontowane mieszkanie komunalne poza kolejką. Nasyłał klaunów i „Misia Bemisia” na rodziców protestujących na radzie dzielnicy Bemowo przeciwko likwidacji stołówek. Po ujawnieniu nieprawidłowości otrzymał od prezydent Warszawy naganę i... stanowisko wiceprezydenta stolicy. Jego kariera jest efektem patologicznego systemu sprawowania władzy, który stworzyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. – uważa Miasto Jest Nasze. Podobnie jak Warszawa Społeczna, działacze MJN widzą potrzebę naprawy instytucji kontrolnych w Stolicy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Zdj. SLD Warszawa

Warszawscy działacze SLD na czele z Sebastianem Wierzbickim, szefem warszawskiego Sojuszu, także z zadowoleniem przyjęli decyzję o dymisji Jarosława Dąbrowskiego. – Sojusz Lewicy Demokratycznej w Warszawie z zadowoleniem przyjął wiadomość o dymisji Wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego z zajmowanej funkcji. Uważamy, że decyzja ta ułatwi przeprowadzenie pełnej kontroli i wyjaśnienie wszystkich zarzutów w sprawie tzw. afery bemowskiej. – czytamy w oświadczeniu partii. – Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo potępia opisywane przez media praktyki stosowane w bemowskim samorządzie. Nie ma naszej zgody na takie funkcjonowanie samorządu. Dlatego w przypadku potwierdzenia zarzutów oczekujemy ukarania wszystkich winnych tej sytuacji.

Co ciekawe politycy Sojuszu wzywają także do przeprowadzenia szczegółowej kontroli we wszystkich urzędach dzielnic Warszawy. – Kontrola przeprowadzona powinna być nie tylko przez właściwe biuro ratusza, ale również przez Komisję Rewizyjną Rady m.st. Warszawy oraz wszelkie służby i instytucje publiczne powołane do takich zadań. Wnioskujemy, aby ich wyniki były upublicznione opinii publicznej (…). Niezależnie od tego wnioskujemy do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o przeprowadzenie kontroli pod tym kątem we wszystkich urzędach dzielnic m. st. Warszawy. – piszą warszawscy działacze SLD.

Zieloni

Zdj. Polityka Warszawska

Zadowolenia z odejścia Dąbrowskiego nie kryją także Warszawscy Zieloni. – Warszawskie koło Zielonych z satysfakcją przyjmuje wiadomość o dymisji Jarosława Dąbrowskiego z funkcji wiceprezydenta Warszawy. Jednocześnie domaga się podjęcia dalszych kroków mających na celu wyjaśnienie zarzutów korupcyjnych i nieprawidłowości. – piszą we wspólnym oświadczeniu przewodniczący warszawskich struktur Zielonych Marek Matczak oraz Marcelina Zawisza. – Zieloni żądają transparentności procesu kontroli w ratuszu oraz ujawnienia wyników toczącego się postępowania, dymisji burmistrza Bemowa, Alberta Stomy oraz zwolnienia szefowej Biura Audytu Wewnętrznego, Bożeny Stomy.

Joanna Erbel, kandydatka Zielonych na urząd Prezydenta Warszawy, uważa, że sam fakt, że Dąbrowski był wiceprezydentem stolicy źle świadczy o warszawskiej PO. – Awans Jarosława Dąbrowskiego na funkcję wiceprezydenta Warszawy, świadczy tylko o tym, że warszawska Platforma dawno utraciły poczucie przyzwoitości. Dąbrowski powinien złożyć urząd jeszcze w czasie, gdy był burmistrzem Bemowa m.in. za zaproszenie klaunów na sesję rady dzielnicy, aby ośmieszyć rodziców protestujących przeciwko prywatyzacji szkolnych stołówek, czy za pomysł budowania kontenerów socjalnych. – twierdzi Erbel.

Zieloni przypominają także doniesienia o fikcyjnych umowach, jakie miały być podpisywane w bemowskim ratuszu. – Tym bardziej, że afera wokół Bemowa nie jest jedyną. Wystarczy wspomnieć o podejrzeniu nieprawidłowości związanych z podpisywaniem fikcyjnych umów w ratuszu na Woli. Platforma całkowicie ignoruje te nadużycia. Należy się zatem domagać, aby do publicznej wiadomości podane zostały wyniki kontroli prowadzonej przez odpowiednie organy. – przekonują Zieloni. Zdaniem przedstawicieli partii, już jeden zarzut powinien być powodem szczegółowej kontroli. – Wątpliwości wokół pracy ratusza w Bemowie jest wiele. Nie jest jasne, czy sprzęt elektroniczny zakupiony przez władze Bemowa nie został przekazany osobom trzecim oraz na jakich zasadach podpisywano umowy cywilnoprawne. Niejasne są sprawy związane z działaniem bemowskiego radia, którego zasięg obejmuje wyłącznie okolica najbliższe ratusza. Zachodzi podejrzenie, że same radio to fikcja mająca na celu wyłudzanie publicznych pieniędzy. Znana jest sprawa fikcyjnego zatrudnienia Barbary Lewandowskiej oraz bezprawnego przyznawania mieszkań komunalnych. Można wymieniać dalej, ale już jedno oskarżenie powinno spowodować kontrolę odpowiednich organów. Z nieznanych nam przyczyn takiej kontroli nie prowadzono. Domagamy się zatem dymisji kierownictwa organów kontrolujących pracę ratusza. – Piszą Marek Matczak i Marcelina Zawisza.

PiS i Bemowska Wspólnota Samorzadowa

Bemowscy radni PiS oraz Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej złożyli w środę wniosek do Przewodniczącego Rady Dzielnicy o zwołanie w dniu 28.04.2014r. nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy Bemowo w sprawie odwołania Burmistrza Bemowa – p. Alberta Stomy.

Działacze PiS z Bemowa zapraszają też na czwartkową sesję Rady Dzielnicy, na której zostanie „pożegnany” Krzysztof Zygrzak. – Tym razem żegnamy wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka. Wszystkich chcących być świadkami odejścia urzędnika powszechnie znanego z wodolejstwa i braku merytorycznych wypowiedzi zapraszamy na sesję rady dzielnicy Bemowo w czwartek o godzinie 17.00. 

Przypomnijmy, że "pożegnanie" wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka jest konsekwencją jego wczorajszej rezygnacji. Jako oficjalny powód jej złożenia Zygrzak podał nieuzyskanie zgody Rady Izby Notarialnej na jego powrót do pracy po bezpłatnym urlopie na którym aktualnie przebywa.

Zdj. Miasto jest Nasze

Źródła: własne, mat. prasowe

Zobacz także:

WWS chce odwołania całego zarządu Bemowa

Dymisja wiceprezydenta Dąbrowskiego

Dlaczego Sojusz milczy w sprawie afery na Bemowie?

Bez nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. afery bemowskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...