Wiceburmistrz Zygrzak odwołany

Adam Kielar    2014-04-25 08:34:27

Krzysztof Zygrzak nie jest już wiceburmistrzem Bemowa. Rada tej dzielnicy podjęła uchwałę w myśl której został on odwołany ze stanowiska, po tym, jak sam we wtorek złożył dymisję.

Happening, którego nie było

Bemowscy działacze SLD zapraszali na happening, który miał się odbyć podczas sesji rady. Mieli w ten sposób zaprezentować swoje stanowisko ws. afery bemowskiej. – Zapraszamy na happening na temat „bemowskiego folwarku" byłego Wiceprezydenta m. st. Warszawy Jarosława Dąbrowskiego i Burmistrza Dzielnicy Bemowo Alberta Stomy. Podczas akcji zostanie przedstawione także oficjalne stanowisko SLD Bemowo w związku z wydarzeniami w Urzędzie Dzielnicy Bemowo. – zapraszali.

Udało się dokonać jedynie tego drugiego, a i to nie w całości. Młodzi działacze SLD najpierw chcieli wnieść na salę obrad magnetofon, przed czym powstrzymała ich ochrona. Potem postanowili rozdać obecnym na sesji w dość dużej grupie mieszkańcom stanowisko Sojuszu ws. nieprawidłowości na Bemowie. W tym momencie przewodniczący obradom Grzegorz Popielarz wezwał ochronę, by usunęła młodych działaczy z sali.

W oświadczeniu politycy SLD z Bemowa wezwali do dymisji całego zarządu dzielnicy. – Zarząd SLD Warszawa Bemowo żąda odwołania całego zarządu Dzielnicy Bemowo i wprowadzenia bezpartyjnego zarządu komisarycznego, który będzie blisko współpracował ze wszystkimi organami Państwowymi, w celu dogłębnego wyjaśnienia tzw. afery bemowskiej. – czytamy w oświadczeniu. Działacze SLD podkreślili także, iż potępiają wszelkie nieprawidłowości, jakie miały mieć miejsce w Urzędzie Dzielnicy i podległych mu jednostkach. Wezwali też do zbadania sprawy Komisję Rewizyjną Rady Warszawy, NIK oraz CBA oraz do upublicznienia wyników ich postępowań.

Stołeczne stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Warszawa Społeczna skrytykowały happening, jaki chciał zorganizować bemowski Sojusz. – Warszawskie SLD zaprasza na happening "Folwark Bemowo". Z jednej strony czujemy dumę, z tego że stajemy się powoli trendsetterami warszawskiej sceny politycznej, z drugiej strony jesteśmy jednak ciekawi, czy działacze Sojuszu rozumieją pojęcie "Folwark Bemowo" tak samo jak my... – pytali członkowie MJN. –  Czy też chodzi im o koalicyjne rządy PO-SLD w latach 2006-10 ze wspólnym burmistrzem Jarosławem Dąbrowskim? O wiceburmistrza z ramienia SLD Mariusza Początka, który w roku 2009 przyznał bezprawnie mieszkanie komunalne mamie przyjaciółki Dąbrowskiego? (cały komentarz znaleźć można TU)

Podobne zarzuty przedstawia Warszawa Społeczna. – Stołeczne SLD organizuje dzisiaj happening w związku z aferą na Bemowie, a oskarżenia dotyczą przecież również o byłego wiceburmistrza z ramienia SLD, które oficjalnie współrządziło z PO w poprzedniej kadencji, nieoficjalnie współrządzi w obecnej i chce współrządzić w przyszłej. Mówi się nawet o tym, że opuszczone miejsce u boku Pani Prezydent po wyborach ma zająć kandydat SLD. Bareja wymięka – napisał na Facebooku Maciej Łapski z WS.

Odwołanie wiceburmistrza

O dołączenie do porządku obrad głosowania i debaty nad uchwałą dot. odwołania Krzysztofa Zygrzaka wnioskował burmistrz Albert Stoma. Jak tłumaczył sam były już jego zastępca, decyzja o dymisji nie ma związku z aferą bemowską. – W związku z kończącym się z dniem 30.04.2014 roku, udzielonym mi urlopem bezpłatnym oraz nieuzyskaniem do dnia dzisiejszego, wymaganej Prawem o Notariacie zgody Rady Izby Notarialnej w Warszawie na podjęcie zatrudnienia na stanowisku Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy, zmuszony jestem złożyć rezygnację z zajmowanej funkcji. (…). – napisał Zygrzak.

Podczas pożegnalnego przemówienia, przypomniał, że jego praca na rzecz Bemowa to nie tylko okres, w którym był zastępcą burmistrza, ale także wcześniejsze lata, kiedy to pracował w Urzędzie Dzielnicy na urzędniczych stanowiskach. – W sumie przepracowałem tu siedem lat. – mówił. Dziękował za współpracę swoim kolegom z obecnego zarządu, byłemu burmistrzowi Jarosławowi Dąbrowskiemu, radnym PO, a także opozycji oraz wszelkim innym osobom, z którymi współpracował. Przypomniał także sukcesy, jakie dzielnica odniosła przez ostatnia lata. – Bemowo było liderem, jeśli chodzi o rowery miejskie, o ulgi dla odprowadzających tu podatki, o wsparcie dla seniorów czy też rozwój placów zabaw i przedszkoli. – wyliczał Zygrzak.

Kluby radnych wyraziły różne opinie na temat odchodzącego wiceburmistrza. Przewodniczący klubu radnych PO, Jakub Gręziak, podziękował Zygrzakowi za owocną współpracę i wyraził nadzieję, że nie kończy się ona w dniu dzisiejszym. Opozycja skupiła się na krytyce – radny Andrzej Jędrasiak z Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej, odnosząc się do słów Zygrzaka nt. placów zabaw stwierdził, że „największy plac zabaw to rządząca PO stworzyła w Urzędzie Dzielnicy”. Przyznał, że cieszy się z dymisji, pytając jednocześnie dlaczego tak późno. W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący klubu PiS, Marcin Wierzchowski. Mariusz Początek (SLD) podkreślił także, iż zdaniem jego partii ta dymisja to ucieczka przed odpowiedzialnością, jaką mogłaby na niego spaść podczas badania nieprawidłowości w bemowskim ratuszu.

Głosowanie było tajne, za odwołaniem było 17 radnych, 1 zagłosował przeciwko. – Widać mam na tej sali jakiegoś ukrytego fana. – żartował po ogłoszeniu wyników odwołany wiceburmistrz.

***

We wtorek 29 kwietnia ma odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Bemowa, na której opozycja będzie chciała odwołać obecnego burmistrza dzielnicy, Alberta Stomę.

Zdj. Polityka Warszawska

Zobacz także:

Partie i stowarzyszenia komentują dymisję wiceprezydenta, a prokuratura wszczyna śledztwo

WWS chce odwołania całego zarządu Bemowa

Dymisja wiceprezydenta Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...