Jeden głos, który wiele znaczy

Karol Szyszko    2013-05-04 21:40:26

Praga Północ jest jedną z najbarwniejszych dzielnic Warszawy. Nie tylko pod względem historii i wielokulturowości, ale również ze względu na zawirowania polityczne, jakie nieustannie ją dotykają. Na Pradze Północ od kilku lat o tym, kto będzie rządził dzielnicą decyduje jeden chwiejny głos. W liczącej 23 osoby Radzie Dzielnicy żadna opcja polityczna długo nie była w stanie zdobyć stabilnej większości.

W latach 2006-2010 najwięcej głosów w wyborach samorządowych zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, które wraz z koalicjantem – Praską Wspólnotą Samorządową – kontrolowało dwanaście głosów w Radzie Dzielnicy. W trakcie kadencji w wyniku secesji koalicja straciła jednak większość na korzyść Platformy Obywatelskiej, co zapoczątkowało wielomiesięczne przepychanki z powoływaniem „swoich” burmistrzów. W kulminacyjnym momencie konfliktu funkcjonowały nawet dwa konkurujące ze sobą Zarządy Dzielnicy. Ostatecznie do gry wkroczyła Pani Prezydent powołując Zarząd Komisaryczny, który pracował do końca kadencji.

W wyborach samorządowych w 2010 roku na Pradze Północ wygrała Platforma Obywatelska zdobywając dziewięć mandatów. Wydawało się że sytuacja jest więc klarowna i zwycięska partia będzie spokojnie współrządzić z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (trzech Radnych) dysponując bezpieczną większością w Radzie. Niespodziewanie, podczas głosowania nad wyborem Burmistrza Dzielnicy jeden z radnych PO zdradził swoich kolegów wspierając kandydata zgłoszonego przez opozycyjne ugrupowania – PiS i Praską Wspólnotę Samorządową, byłego wojewodę mazowieckiego Jacka Sasina. Platforma nie dała za wygraną i wykorzystując proceduralną sztuczkę przystąpiła do kontrataku. Przewodnicząca Rady Dzielnicy Elżbieta Kowalska-Kobus ogłosiła bezterminową przerwę, nie pozwalając tym samym na powołanie zastępców Burmistrza. Sesji nie wznowiono przez 30 dni i zgodnie z prawem (Radni mają tylko miesiąc od wyborów na powołanie pełnego składu Zarządu Dzielnicy), Hanna Gronkiewicz-Waltz odgórnie powołała Burmistrza Dzielnicy i jego dwóch zastępców.

W konsekwencji powstała absurdalna sytuacja, w której jedna opcja polityczna kontrolowała organ wykonawczy dzielnicy, a druga posiadała większość w Radzie Dzielnicy. Impas trwał kilka miesięcy. Przewodnicząca Rady odwlekała wznowienie Sesji, by większość w Radzie nie przegłosowała wniosku o odwołanie jej oraz Zarządu Dzielnicy.

Nieoczekiwane i na pewno nieprzynoszące praskiemu samorządowi chwały rozwiązanie pojawiło się niezależnie od politycznych intencji głównych aktorów. Jeden z radnych (ten sam, który po wyborach dokonał wskazanej wyżej spektakularnej frondy) ukrył fakt, że toczy się przeciwko niemu postępowanie sądowe o szantaż i molestowanie.

Dopiero po wyroku skazującym gdy zgodnie z prawem jego mandat wygasł, kilkanaście miesięcy po wyborach samorządowych Platforma Obywatelska odzyskała decydujący głos w Radzie Dzielnicy. Od blisko dwóch lat z przewagą jednego mandatu udaje się jej stabilnie trzymać ster rządów. Wielu obserwatorów praskiej sceny politycznej już dziś z obawą kreśli przyszłoroczne scenariusze. Czy za rok ponownie decydować będzie jeden głos? Zobaczymy.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...