Radni pokażą ile zarobili

Karol Szyszko    2014-04-27 15:46:27

30 kwietnia mija termin na przekazanie przez warszawskich samorządowców corocznego oświadczenia majątkowego. Ujawnieniu podlegają m.in. dochody z zatrudnienia oraz posiadane nieruchomości i oszczędności. Konsekwencją niezłożenia oświadczenia jest utrata stanowiska.

W Warszawie zobowiązani do złożenia oświadczenia majątkowego są prezydent miasta, radni oraz wysocy rangą urzędnicy stołecznego ratusza (m.in. zastępcy prezydenta, burmistrzowie, dyrektorzy i naczelnicy). Co ciekawe, nie wszyscy dyrektorzy biur oraz naczelnicy wydziałów w Urzędzie Miasta składają oświadczenia. Taki obowiązek mają tylko osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu prezydenta. – Mamy ekspertyzę prawną, która mówi, że osoby niewydające decyzji administracyjnych nie są osobami publicznymi i nie wolno nam podawać ich zarobków – tłumaczyła w 2012 roku „Życiu Warszawy” Agnieszka Kłąb z UM.

Wszystkie dotychczas złożone oświadczenia majątkowe możemy znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta st. Warszawy. Jak wypełnić oświadczenie? Z pomocą przyszli pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i przygotowali specjalną broszurę informacyjną, skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. Czytamy w niej, że ujawnieniu podlegają przede wszystkim: zgromadzone środki pieniężne i papiery wartościowe, posiadane nieruchomości, prowadzenie działalności gospodarczej czy dochody z tytułu zatrudnienia. Członkowie zarządów i rad nadzorczych również muszą ujawnić pełnioną funkcję. Dodatkowo (o czym niektórzy zapominają), trzeba wykazać również mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. zł (m.in. zegarki, dzieła sztuki, samochody) oraz zobowiązania finansowe powyżej 10 tys. zł (m.in. kredyty i pożyczki).

Najczęściej popełnianym błędem przez radnym jest przede wszystkim zaniżanie wartości swoich nieruchomości. Chciałbym kiedyś kupić mieszkanie, po cenie wskazanej przez niektórych radnych. Radni często zapominają również wpisać do oświadczenia dochodów (diet) uzyskanych z tytułu pełnienia mandatu. Rzadko zdarza się, by ktoś stracił mandat z powodu braku złożenia oświadczenia. W ubiegłej kadencji jeden z praskich radnych Tadeusz Szewczyk przez długi czas nie składał oświadczenia, a gdy już to zrobił, nie wypełnił wszystkich pól i na końcu dopisał: "Nie składam oświadczenia majątkowego, rezygnuję z pobierania diety". Batalia o wygaśniecie mandatu trwała prawie do końca kadencji, ostatecznie radny sam z niego zrezygnował.

Jak ważne jest prawidłowe wypełnienie oświadczenia majątkowego przekonali się nie tylko samorządowcy, ale między innymi rzecznik prasowy PiS Adam Hofman czy były już minister transportu Sławomir Nowak z PO. Pierwszemu, co prawda uszło na sucho. Natomiast drugi,  zasiadł właśnie na ławie oskarżonych w procesie za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych i grozi mu do 3 lat więzienia. Właśnie na taką karę, oprócz utraty mandatu mogą liczyć stołeczni samorządowcy za niezłożenie lub zafałszowanie oświadczenia.

Źródło zdjęcia: http://pixabay.com

Źródła: własne, www.zw.waw.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Partie i stowarzyszenia komentują dymisję wiceprezydenta, a prokuratura wszczyna śledztwo

WWS chce odwołania całego zarządu Bemowa

Dymisja wiceprezydenta Dąbrowskiego

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...