"Młodzi - wyzwanie dla Europy". Przedwyborcza debata na UW

Karolina Wiśniewska    2014-04-26 21:01:27

W piątkowy wieczór przysłowiową „rękawicę” kandydatom do Parlamentu Europejskiego postanowiła rzucić uniwersytecka młodzież. Chcąc poznać plan działania oraz ofertę polityczną, zaproszono ich w mury Audytorium Maximum. Hasło spotkania organizowanego przez połączone siły organizacji młodzieżowych i studenckich brzmiało „Młodzi – wyzwanie dla Europy”. Obecna sytuacja i problemy młodego pokolenia takie właśnie wyzwanie stanowią. Czy wszyscy kandydaci są zatem w stanie mu sprostać?

W pierwszej ogólnouniwersyteckiej debacie przed wyborami europejskimi udział wzięli przedstawiciele niemal wszystkich startujących w okręgu warszawskim ugrupowań: prof. Danuta Huebner (PO), prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS), prof. Krystyna Iglicka-Okólska (PRJG), Ryszard Kalisz (EPTR), Krystian Legierski (SLD), Grzegorz Benedykciński (PSL), Krzysztof Bosak (RN), Michał Marusik (KNP) oraz Agnieszka Grzybek (Partia Zieloni). Przyszli, aby porozmawiać o problemach młodego pokolenia, wkraczającego na rynek pracy oraz w prawdziwie dorosłe, samodzielne życie.

I. Demografia, emigracja i pytania o europejskie plany

Pierwszy blok tematyczny poświęcony został kwestii demografii i emigracji. Z każdym rokiem jest nas coraz mniej, co zatem należy zrobić, aby rozwiązać ten problem – pytała prowadząca spotkanie doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. W odpowiedzi prelegenci zwracali uwagę na różne kwestie. Z propozycją zmiany narracji wystąpiła jako pierwsza prof. Huebner - To nie prawda, że młodzi ludzie są wyzwaniem, są szansą. To właśnie dla nich weszliśmy i działamy w UE – mówiła. Prof. Krasnodębski wspomniał o podziale Europy na dwie części, co widać chociażby w bardzo zróżnicowanym poziomie bezrobocia, zaś G. Benedykciński opowiadał o przeroście biurokracji oraz braku „udogodnień” dla młodych ludzi, przez których rezygnują oni z zakładania rodziny i postanawiają wyjechać z kraju. Mocny głos prof. Iglickiej-Okólskiej zwrócił uwagę na opresyjność wobec młodych polskich przedsiębiorców i post-sowieckie podejście do człowieka, występujące obecnie w naszym kraju. Długo czekano na wypowiedzi dwóch przedstawicieli poglądów uniosceptycznych, którzy – zgodnie z oczekiwaniami – nie pozostawili na Unii Europejskiej suchej nitki. UE nie zajmuje się problemem demografii, a jeżeli już to robi, to jedynie go pogłębia – przekonywał lider Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, w czym wtórował mu przedstawiciel Nowej Prawicy Michał Marusik – Dzieci się nie rodzą, bo młodzi Polacy nie mają na nie pieniędzy. Polska jest jak topola, zaś Unia jak jemioła. Nie mogę patrzeć jak jemioła zjada topolę, dlatego idę do europarlamentu - dodał.

W pierwszym bloku tematycznym padło także pytanie o to, jaki „plan na siebie” w Parlamencie Europejskim mają poszczególni kandydaci. Wydawać by się mogło, iż pytanie bardzo proste, stanowiące w zasadzie punkt wyjścia do dalszej dyskusji. Szybko okazało się jednak, iż proste ono absolutnie nie jest. Prelegenci zamiast przedstawić kluczowe punkty swej oferty politycznej skupili się na wnikliwym opisywaniu stanu faktycznego, którego wszyscy obecni na sali byli przecież doskonale świadomi. Jedynie reprezentantka Zielonych - Agnieszka Grzybek jasno wyznaczyła dziedziny, w których jako europosłanka chciałaby się realizować – Będę działać na rzecz polepszenia standardów polityki społecznej, rozwijania i inwestowania w sektor usług i przede wszystkim energii odnawialnej, bo to gwarantuje szanse na rozwój oraz na nowe miejsca pracy – mówiła. Nie zabrakło elementów, które wprowadzić miały nieco „luźniejszą” atmosferę. Ryszard Kalisz pytany o problem demografii podał prostą receptę – Wystarczy wziąć przykład ze mnie. Mój syn ma obecnie 7 miesięcy i ma na imię Ignacy – wyjaśnił. Zgodnie z przyjętym przez posła założeniem, na twarzach wszystkich zebranych pojawił się nieśmiały uśmiech. Pytanie czy był to uśmiech wyrażający sympatię i zrozumienie „sytuacyjnego żartu”, czy raczej drobne zażenowanie...

II. PRACA

W drugiej części spotkania skupiono się na problemach związanych z rynkiem pracy, zaś pytania do prelegentów kierowane były ze strony publiczności. O konieczności przemodelowania gospodarki oraz niszczącej wszechwładzy wielkich korporacji opowiadał Krystian Legierski (SLD) – Trzeba wzmocnić gwarancje zatrudnienia i przywrócić znaczenie szkół zawodowych – podkreślił. Poza tym, prelegenci powtórzyli większość tez zaprezentowanych w pierwszej części. Ze specjalnym apelem na rzecz większej aktywności wśród młodych wystąpiła na koniec prof. Danuta Huebner – Macie w sobie ogromny potencjał, powinniście być odpowiedzialni i brać sprawy we własne ręce, rozwijać start-upy i dbać o realizacje własnych celów – przekonywała.

Realne problemy, konkretne pytania i...brak konkretnych odpowiedzi

Młodzi ludzie to ważny i wymagający uwagi elektorat. Ich niezwykle liczna obecność na sali pokazała, że nie są obojętni na to, co się wokół dzieje. Zmagają się z wieloma problemami, mają konkretne pytania, na które oczekują konkretnych odpowiedzi. Niestety – przysłuchując się reakcjom po debacie – łatwo można było wysnuć wniosek, iż owych odpowiedzi w większości nie uzyskali. Nie sztuką jest, w oparciu o dane statystyczne opisać stan faktyczny – mówi jeden z zasiadających na publiczności studentów - Sztuką jest zaś znaleźć (lub przynajmniej próbować szukać) na nie rozwiązania, a tego niestety trochę zabrakło.

Wczorajsza debata na temat problemów ludzi młodych była wyzwaniem dla wszystkich biorących w niej udział stron. Po pierwsze - dla samych organizatorów, którzy musieli odpowiednio i sprawiedliwie zagospodarować czas, i przestrzeń dla tak licznego grona prelegentów, a także spełnić wszystkie stawiane przez Uniwersytet Warszawski wymagania. Po drugie – dla samych dyskutantów, zmagających się nie tylko z trudnym tematem, restrykcyjnymi ramami czasowymi, ale także nieco stronniczym moderatorem, bezlitosnym szczególnie dla przedstawicieli prawej strony sceny politycznej.

Długą, bo trwającą blisko 2,5 godziny debatę „Młodzi – wyzwanie dla Europy” można zaliczyć już do przeszłości. Niemniej jednak kampania trwa, a przed nami jeszcze niejedno takie spotkanie. Warto zatem wyciągnąć pewne wnioski, popracować nad precyzją swoich wypowiedzi, odejściem od niepotrzebnych często emocji oraz dobraniem odpowiednich ludzi na odpowiednie miejsca.

Debata „Młodzi – wyzwanie dla Europy” odbyła się dzięki współpracy wielu organizacji. W przygotowania zaangażowali się: przedstawiciele samorządu studentów INP i IE, organizacji studenckich Forum Młodej Warszawy, Ars Politica, Alternatywa Studencka, stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Ośrodek Analiz Politologicznych UW, Pracownia Perswazji Politologicznej, Forum Młodej Warszawy, Fundacja Konrada Adenauera, mamprawowiedziec.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal PolitykaWarszawska.pl

 

Zdjęcia: własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

- Pokolenie młodych i ich problemy - debata kandydatów do PE

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...