Przedwyborcze formalności

Karolina Wiśniewska    2014-04-28 08:12:47

Europejski sprawdzian wyborczy zbliża się wielkimi krokami. Uprawnieni do głosowania Polacy mają dokładnie 27 dni aby zweryfikować swoje polityczne sympatie i podjąć ostateczną decyzję. Na inne, równie istotne, czynności wyborcze pozostało jednak znacznie mniej czasu. Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania lub za pomocą pełnomocnika? Nie zapomnij o ważnych terminach!

W każdym systemie demokratycznym wybory to moment szczególny. Parlamentarne determinują kształt sceny partyjnej w kraju, europejskie zaś „generują” klasę polityczną, która w imieniu Polaków współtworzyć będzie unijne prawo. Kalendarz przedwyborczy to jednak nie tylko czas kampanii i wieńczący ją akt głosowania. Oprócz najważniejszego – 25 maja – mamy także kilka innych, równie istotnych dat, które świadomy wyborca (zwłaszcza jeśli znajduje się w jednej z poniżej wymienionych sytuacji) musi znać.

20 maja: głosowanie poza miejscem zameldowania

„Kalendarzową wiedzą” powinny wykazać się szczególnie osoby przyjezdne, pod względem liczby których stolica znacznie wyróżnia się na tle innych polskich miast. Tu mieszkają, uczą się lub pracują. Dla wielu z nich Warszawa stała się drugim, a niejednokrotnie nawet pierwszym i „właściwym” już domem. Mimo to, nie wszyscy dopełnili formalności dotyczących chociażby zmiany miejsca zameldowania. W dniu wyborów nie stanowi to jednak najmniejszej przeszkody. Prawo wyborcze zakłada bowiem, że wszyscy przebywający poza miejscem zameldowania mogą wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu. Wystarczy jedynie złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, który zawierać powinien podstawowe dane: nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL i adres zamieszkania.

Nawoływanie do dopisywania się do spisu wyborców było niezwykle popularną zagrywką przeciwników Hanny Gronkiewicz-Waltz przed październikowym referendum. Kluczowym czynnikiem przesądzającym o kontynuacji rządów przez panią Prezydent była – jak pamiętamy – frekwencja, zatem oponenci potrafili się zmobilizować i „uderzyć” z teoretycznie profrekwencyjnym przekazem. Choć dzisiaj takiej inicjatywy już nie widzimy, warto o możliwości dopisania się pamiętać. Przy okazji warto (a wręcz trzeba!) pamiętać również o terminie - odpowiednie wnioski należy składać w urzędach dzielnicowych do 20 maja.

11 i 15 maja: ważne daty dla osób chorych i niepełnosprawnych

Kolejną ważną datą jest 11 maja. Do tego dnia osoby niepełnosprawne mają możliwość wyboru obwodu głosowania, aby jego siedziba była w pełni dostosowana do ich potrzeb. Dopełniając wszelkich formalności, należy (podobnie jak w poprzednim przypadku) złożyć w urzędzie dzielnicy wymagany wniosek. W najbliższych wyborach miasto zostało podzielone na 882 obwody, spośród których 245 (czyli 27%) mieszczą się w lokalach bez barier architektonicznych. Najwięcej takich miejsc znaleźć można na Bemowie oraz na Białołęce, niemniej jednak każda dzielnica zawiera ich minimum kilkanaście, co gwarantuje naprawdę szeroki wybór.

Osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat mają możliwość głosować przy pomocy pełnomocnika. W tym celu szereg niezbędnych dokumentów należy dostarczyć do swojego urzędu dzielnicy najpóźniej do 15 maja. Muszą one zawierać nie tylko wniosek, ale także kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz kopię zaświadczenia o jej prawie do głosowania. Warto pamiętać, iż pełnomocnik nie musi być spokrewniony z wyborcą, ale za to powinien być mieszkańcem tej samej gminy (zatem dla niepełnosprawnych lub starszych warszawiaków musi to być także osoba z Warszawy).

Wziąć udział w wyborach będą miały również osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczych. Są to tzw. obwody specjalne. Dyrektorzy poszczególnych jednostek powiadomią ich „gości” o umieszczeniu w spisie wyborców, po czym zostaną oni wykreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

*             *            *

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce jak dotąd charakteryzowała bardzo niska frekwencja. Mimo, iż prawo wyborcze nie skąpi w szereg wszelkiego rodzaju udogodnień, oscyluje ona ok. 20-25%. Polacy lubią szukać sobie wymówek, które miałyby usprawiedliwiać ich absencję. Jedni tłumaczą się brakiem odpowiednich kandydatów, drudzy słynnym zwrotem „mój głos nic nie znaczy”. Jeszcze inni brakiem „logistycznych” możliwości, za którymi bardzo często stoi jednak zwykłe lenistwo. My głosujemy! A Wy?

Wzory wszystkich wyżej wspomnianych wniosków znajdziecie TUTAJ:

 

Źródło zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

Źródła: umwarszawa.pl, info.pkw.gov.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyborczy maraton warszawski

Komitety rejestrują listy do PE

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...