WWS chce kontroli NIK w "Warszawiance"

Dagmara Woś    2014-04-29 09:09:12

W czwartek, 24 kwietnia br. Warszawska Wspólnota Samorządowa złożyła wniosek do NIK-u o kontrolę w Mokotowskiej Fundacji Warszawianka – Wodny Park. Głównym zarzutem wobec Fundacji jest to, że nie stosowała się ona do ustawy Prawo zamówień publicznych. Wniosek dotyczy w szczególności zbadania „celowości udzielania dotacji jednemu podmiotowi zewnętrznemu” i wydatkowania środków finansowych poza wyżej wymienioną ustawą.

Zadaniem składających wniosek działaczy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Fundacja „nie przestrzegała zasad legalności i gospodarności” oraz nie wykonywała swoich statutowych zadań w sposób efektywny. Według obliczeń WWS nie została zachowana zasada „powszechnego dostępu do środków publicznych”, gdyż w latach 2007-2012 Fundacja przekazała prywatnemu Klubowi Sportowemu Warszawianka ponad dwa miliony złotych. W statucie Fundacji znajduje się zapis, że celem jest „wspieranie rozwoju sportu i kultury fizycznej na terenie miasta stołecznego Warszawa, Dzielnicy Mokotów, w szczególności Klubu Sportowego Warszawianka”. Według WWS-u przede wszystkim sprawdzenia wymaga czy procedura przekazywania tych wielomilionowych dotacji jednemu klubowi była prawidłowa i czy zachowano jakąkolwiek staranność w sporządzaniu pisemnych dokumentów dotyczących tychże subwencji.

Drugą kwestią poruszoną we wniosku jest to, że Fundacja zobowiązana jest do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku o Prawie zamówień publicznych. WWS zarzuca Fundacji nieprzestrzeganie ustawy i wydanie poza nią około 13 milionów złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że, według informacji Wspólnoty, dopiero niedawno na stronie Fundacji została dodana zakładka z ogłoszeniami o przetargach, można zdaniem WWS zaryzykować stwierdzenie, że wyżej wymienione fundusze zostały upłynnione bez procedury przetargowej. W ocenie składających wniosek nie została też zachowana staranność w przygotowywaniu pisemnych dokumentów dotyczących wyboru firm wykonujących roboty budowlane na terenie obiektu wspieranego przez Fundację.

Warto nadmienić , że w ostatnim czasie zarząd Fundacji został odwołany właśnie z powodu niestosowania się do przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Może to stanowić swoiste poparcie zarzutów Wspólnoty. Niestety jak mówi przewodniczący Rady Fundacji Bogdan Olesiński, nie wiadomo czy zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje prawne wobec poprzedniego zarządu, który działał na podstawie opinii prawnych. W wypowiedzi dla tvnwarszawa.pl Olesiński dodaje również, że zostało złożone zawiadomienie do prokuratury mające na celu sprawdzenie, czy w wyniku podejmowanych przez odwołany zarząd decyzji Fundacja nie została narażona na poważne straty finansowe. Prokuratura nie wszczęła jednak postępowania.

Jak zapewnia przewodniczący Rady, wszystkie umowy zawarte poza ustawą przez odwołany zarząd są sukcesywnie wypowiadane. Przewodniczący odrzuca też argument WWS-u w kwestii niezachowania zasady powszechnego dostępu do środków przeznaczonych na wspieranie sportu i kultury fizycznej w pozostałych klubach. Twierdzi, że według obecnego regulaminu i celów statutowych 40% funduszy miało być przeznaczone właśnie na Klub Sportowy Warszawianka, a pozostałe 60% na pozostałe warszawskie kluby łącznie. Podsumowując dodał, że Fundacja, ze względu na niekorzystną koniunkturę, nie jest w stanie dotować innych warszawskich klubów w taki sam sposób jak czyniła to w poprzednich latach.

Pozostaje nam czekać na wyniki ewentualnej kontroli NIK, o której na pewno będziemy informować na bieżąco.

 

 Źródła: wws.org.pl, tvnwarszawa.pl Źródło zdjęcia: www.wws.org.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...