Warszawa przepa(r)kowana

Sławomir Bielański    2014-05-03 11:13:41

Jednym z palących problemów mieszkańców stolicy jest dziś liczba samochodów przypadających na osobę. Parkowanie na trawnikach, zakazach, pod bramami, bądź na i tak już zatłoczonych uliczkach, to chleb powszedni mieszkańców Warszawy. Jedni winią miasto za brak stosownych działań - inni zwracają uwagę na liczbę zaparkowanych „słoików”, a rozwiązania jak nie było, tak nie ma.

Wszyscy znamy ten problem: osiedle, a na nim auta zaparkowane w każdym możliwym miejscu. Co bardziej irytujące (przynajmniej dla mieszkańców zameldowanych w Warszawie) z reguły tylko co czwarta lub trzecia rejestracja jest z miasta stołecznego.

Problem dla niektórych trywialny, jednak dla wielu mieszkańców to, czy będą mieli gdzie zaparkować auto wiąże się z tym, czy będą w stanie dowieźć swoje dzieci do szkoły albo swoich rodziców do najbliższej przychodni czy szpitala. Wielu mieszkańców, nie tylko taksówkarzy, wykorzystuje też samochód w codziennej pracy. 

Co z tym można zrobić? Czy istnieje uniwersalny pomysł na rozwiązanie sytuacji, w której płacący podatki warszawiak nie miałby problemów z zaparkowaniem swojego samochodu pod blokiem.

Jedną z propozycji jest ograniczenie liczby noworejestrowanych aut. Ta polityka sprawdziła się w Chinach. W największych miastach można rejestrować konkretną, ograniczoną liczbę aut. Niedawno w Tencin, 7,5 mln aglomeracji, wyznaczono taki limit na 100 tys. samochodów rocznie. Przeliczając to na polskie warunki, oznaczałoby to ok. 27-30 tys. nowych pojazdów rocznie rejestrowanych w Warszawie. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest możliwość pozyskania dodatkowych środków dla miasta (w Chinach ok. 20 proc. dowodów rejestracyjnych jest wystawianych na miejskich aukcjach). Z drugiej strony takie rozwiązanie w Polsce, z racji dużego oporu społecznego, wydaje się mało realne.

Inną propozycją jest promowanie korzystania z komunikacji miejskiej. Taka polityka sprawdziła się np. w Nowym Jorku, czy Tallinie. W jednym z największych miast Stanów Zjednoczonych, np. na Manhattanie mniej niż połowa mieszkańców posiada własne auto. W Tallinnie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską dla osób płacących podatki. Zmniejszyło to w sposób znaczący liczbę samochodów na ulicach stolicy Estonii. W Warszawie jednak władze - prawdopodobnie dla podreperowania budżetu - co i rusz podnoszą opłaty za korzystanie z transportu zbiorowego. Uchwalona Karta Warszawiaka, w porównaniu z estońskimi rozwiązaniami, jest po prostu referendalnym żartem.

Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest przeznaczanie niesprzedanych jeszcze przez miasto terenów na sąsiedzkie parkingi. Warszawskie zarządy gospodarowania nieruchomościami dysponują ciągle dużą ilością nieruchomości, zwłaszcza w obrzeżnych dzielnicach miasta. Takie rozwiązanie oznaczałoby jednak duże ograniczenie wpływów ze sprzedaży działek deweloperom, a co za tym idzie ograniczenie stałego punktu w dochodach większości dzielnic.

Sprawa ilości miejsc parkingowych i liczby aut na ulicach Warszawy nie jest tak spektakularna, jak np. spory o tęczę na placu Zbawiciela, ale o wiele ważniejsza dla komfortu życia warszawiaków. Do rozwiązania tego problemu konieczny byłby długofalowy plan oraz konsekwencja w jego realizowaniu, niezależnie od tego, kto rządziłby naszym miastem. Niestety, przy obecnym układzie politycznym, nic nie gwarantuje, że politycy po październikowych wyborach zajmą się jego rozwiązaniem. 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...